Pilniki do metalu - kształt cz. 1

 

Pilniki ręczne do metalu

Pilnik ręczny - narzędzie znane chyba każdemu, kto miał do czynienia z pracami ręcznymi. Niejeden z Nas pamięta przedmiot szkolny w podstawówce ZPT, gdzie z mozołem obrabialiśmy kawałek drewna tworząc wieszaki na zapałki, ostrzałki do ołówków, czy też otwieracze do kapsli. Bardziej zaawansowaną wiedzę na temat pilników Panowie (i pojedyncze przypadki Pań) nabyli w szkole średniej, gdzie na zajęciach zawodu i praktykach zawodowych praca pilnikiem była nieodłącznym elementem prac. Narzędzie to znane jest też praktycznie każdej kobiecie i większość z nich są specjalistkami w pracy pilnikiem – najczęściej podczas obróbki keratyny:)

W związku z powyższym nie będę chciał opisywać do czego pilnik do metalu służy i jakie są techniki jego prowadzenia podczas pracy. Opisze pokrótce klasyfikację pilników ze względy na zastosowanie, kształty i klasyfikację pilników pod względem dokładności obróbki. Mam nadzieję, że wiedza ta przyda się podczas wyboru tego narzędzia podczas zakupu.

Pilniki ręczne do metalu - kształty, a zastosowanie.

Kształty ostrza pilnika to kwestia doboru do wykonywanej pracy. Występuje kilka podstawowych kształtów ostrza, które będę chciał opisać. Nie uwzględniam tutaj kształtu ostrzy pilników rzeźbiarskich, czy formierskich - bo tutaj kształt jest praktycznie dowolny.

Kształty pilników:

Pilnik płaski Równoległy - równoległe krawędzie, jedna krawędź bez nacięć. Do obróbki płaskich powierzchni, kątów i gratowania. Narzędzie wielofunkcyjne, do pozostałych prac wymagających krawędzi gładkich lub bez nacięć

Pilnik do metalu płaski równoległy

Pilnik płaski zbieżny - brzegi ciosane ku przodowi. Zastosowanie jak przy pilnikach ręcznych. Preferowany w miejscach trudno dostępnych.

Pilnik okrągły - średnica zbieżna do punktu. Stosowany do wewn. i zewn. wklęsłych powierzchni

Pilnik półokrągły - brzegi i płaszczyzny zbieżne do punktu.Podwójna użytecznośc; skuteczne do wklęsłych oraz płaskich powierzchni.

Pilnik kwadratowy - równoległe brzegi, płaszczyzny zbieżne do punktu. Do równania prostokątnych otworów i wewnętrznych rogów. Preferowane do płaskich powierzchni.

Pilnik trójkątny - trójkąt równoboczny (kąt 60° ). Zbieżnośc do punktu. Do równania ostrych kątów, wewnętrznych rogów i powierzchni płaskich.

Pilnik nożowy - dwie równe powierzchnie zbieżne do zakończenia jak nó¿ż. Do wygładzania i okrawania wąskich rowków, nacięć i rowków kół zębatych. Dla narzędziowców i producentów form wtryskowych, do ostrych kątów.

Pilnik typu Warding - równoległe płaszczyzny, brzegi zbieżne do punktu. Do ciasnych otworów, szczelin itp. Pilniki używane przez ślusarzy do naprawy lub karbowania kluczy. Również użyteczny w miejscach trudno dostępnych.

Pilnik kolumnowy - równoległe krawędzie, powierzchnie zbieżne do zakończenia. To jest wąska wersja pilnika płaskiego. Zalecane w miejscach trudno dostępnych. Dla mechaników, konstruktorów maszyn, przy powiększaniu rowków wpustowych, otworów etc.

Opisałem podstawowe kształty, których jest o wiele więcej. Można wybrać w Naszym sklepie pojedynczy pilnik do metalu ze względu na jego kształ. Mozna od razu zakupić zały komplet pilników, gdzie pilniki są zazwyczaj konfekcjonowane pod względem różnorodności kształtów ostrza.

Na razie to tyle w tym wpisie. W kolejnej części umieszczę informację dotyczącą klasyfikacji pilników do metalu ze względu na rodzaj i wielkość nacięcia.

(gwiasta)

 

 

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności