Pilniki do metalu - nacięcie cz. 2

 

W poprzedniej części opisałem podział pilników do metalu ze względu na kształt ostrza i tym samym zastosowanie do konkretnej obróbki. W tej części artykułu, chciałbym opisać pokrótce klasyfikację pilników ze względu na gęstość i rodzaj nacięcia. Skupię się jedynie na klasyfikacjach podawanych przez producentów, których produkty są oferowane w Naszym sklepie.

W związku z podwójną klasyfikacją, wybór pilników w sklepie oparliśmy na nazewnictwie, nie na numeracji. Dlaczego? Ponieważ opisane poniżej dwie klasyfikacje wg normy PN 56/M-64580 i stosowanej przez Naszego angielskiego dostawcy normy BS 498 : 1990 and US Federal Standard GGG-f-325b róznią się nieco.

Przekrojowo, wizualnie wygląda to mniej więcej tak:

Pilnik do metalu równiak / równik - liczba nacięć na centymetr długości 5,6 - 16

Pilnik do metalu półgładzik - liczba nacięć na centymetr długości 9,5 - 23,6

Pilnik do metalu gładzik - liczba nacięć na centymetr długości 13,2 - 31,5

Według normy PN wystepują jeszcze skrajne i pośrednie wartości. Poniżej klasyfikacja pilników do metalu wg normy PN 56/M-64580:

 • #0 zdzieraki (4,5–12,5)
 • #1 równiaki (5,6–16)
 • #2 półgładziki (9,5–23,6)
 • #3 gładziki (13,2–31,5)
 • #4 gładziki podwójne (20–45)
 • #5 jedwabniki (35,5–67)

W przypadku normy BS 498 : 1990 and US Federal Standard GGG-f-325b oferowane w Naszym sklepie pilniki do metalu podzielone są na:

 • #0 zgrubny
 • #1 półgładzik
 • #2 gładzik
 • #3 wykańczający
 • #4 do obróbki prezyzyjnej

W każdym razie zasada doboru jest taką, że im mniejszy numer gradacji pilnika tym jest szybsza obróbka, jednak kosztem dokładności i wykończenia.

Istnieje także podział pilników do metalu ze względu na rodzaj nacięcia, a tym samym zastosowanie w obrabianym materiale. Można wyróżnić pilniki z nacięciem pojedynczym, nacięciem podwójnym, tzw. "Oberg" i PANSAR®

W Naszym sklepie z narzędziami istnieje dodatkowy podział pilników. Podzieliliśmy je na zastosowanie i rodzaj części roboczej. Oprócz wymienionych pilników nacinanych do piłowania metalu oferujemy również pilniki do drewna tzw. tarniki do drewna, pilniki z nasypem diamentowym mające uniwersalne zastosowanie, a także pilniki iglaki do metalu chrakteryzujące się drobnym i bardzo drobnym nacięciem wykorzystywanym podczas obróbki precyzyjnej w ślusarstwie, mikromechanice, modelarstwie, jubilerstwie itp. Odzielną grupę stanowią pilniki formierskie i rzeźbiarskie

Jakby tego było mało do wyboru mamy jeszcze pilniki obrotowe przeznaczone do obróbki przy użyciu elektronarzędzi. Ale to juz inna bajka.

Mam nadzieje, że chociaż częściowo wyjaśniłem podstawę wyboru pilników. Na pewno dodatkowymi cechami, którymi należy się kierować jest również dobór długości pilnika, rodzaj uchwytu pilnika, czy też jakość stali z jakiej został wykonany. Ale to już zostawiam Wam.

Rozkręciłem sie podczas pisania o pilnikach, więc postaram sie jeszcze opisac jeden element związany z pilnikami. Mało gdzie jest to podawane - a juz na pewno nie w "instrukcji użytkowania pilnika", bo takich po prostu nie ma - jak pilnik konserwować po użyciu. Oczywiście większość z nas po zakończeniu pracy - a na pewno ja - wkładam pilnik do skrzynki i "po ptakach". A tu się okazuje, że nie jest tak do końca i aby pilnik posłużył nam dłużej niż do jednej roboty, warto go wyczyścić i zakonserwować. Jak? to już w kolejnej części sagi o pilnikach.

(gwiasta)

 

 

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności