Przyrządy pomiarowe związane z precyzyjnymi pomiarami elementów jak Suwmiarki, Mikrometry, Czujniki zegarowe, Średnicówki i akcesoria do precyzyjnego pomiaru. Oferta kierowana jest zarówno dla użytkowników narzędzi w warsztacie jak i dla przemysłu oraz do celów edukacyjnych. Narzędzia pomiarowe budowlane to urządzenia bez których remont, wykańczanie mieszkania czy praca na budowie nie mogą się odbyć. Kółka pomiarowe, poziomice, dalmierze laserowe, miarki do pomiarów na niewielkich odległościach, długie taśmy miernicze służące do pomiarów nawet do 100m to podstawowe przyrządy do takich prac. Dzięki nim możemy zmierzyć odległość, sprawdzić poziom, wyznaczyć odpowiednie kąty.
Powiązana artykuły blogaNarzędzia pomiarowe warsztatowe
W każdym warsztacie nie może zabraknąć precyzyjnych narzędzi, które służą poszczególnym pomiarom. Tu na pierwszy plan wysuwają się narzędzia pomiarowe warsztatowe, a wśród nich suwmiarki, mikrometry, czujniki zegarowe, średnicówki i wszelkie akcesoria, które służą precyzyjnemu pomiarowi.
Najpopularniejszym, a przy tym wielofunkcyjnym narzędziem pomiarowym o stosunkowo dużej dokładności pomiaru jest suwmiarka. W zależności od potrzeb i wymagań może to być suwmiarka elektroniczna, noniuszowa czy zegarowa. Dzięki niej z dużą dokładnością można zmierzyć grubość, głębokość, wewnętrzną i zewnętrzną szerokość czy rozstaw elementów danego przedmiotu.
Przeznaczone do pomiarów zewnętrznych, wewnętrznych, szerokości otworów i głębokości z dokładnością do 0,01 mm są z kolei mikrometry. Narzędzia te dzielimy ze względu na zastosowanie, a więc mikrometry do pomiaru grubości ścianek rur, pomiaru drutu czy kół zębatych.
Kolejne narzędzia pomiarowe, dzięki którym z wielką dokładnością można zmierzyć średnice wewnątrz rur, tłoków czy pierścieni. Podział wyróżnia tu średnicówki zegarowe, dwupunktowe, trójpunktowe czy mikrometryczne. Najbardziej zaawansowane są średnicówki z czujnikiem zegarowym, w których odczyt pomiaru wyświetlany jest na mierniku.
Pomiary często nie są możliwe bez wszelkich mierników, czujników zegarowych czy grubościomierzy, które pozwalają na pomiar wewnętrzny i zewnętrzny. W końcu nie wolno zapomnieć też o termometrach i decybelomierzach. Pierwsze mierzą temperaturę, ukazując ją w stopniach Celsjusza oraz Fahrenheita. Decybelomierz to natomiast urządzenie do pomiaru dźwięku, którego wynik odwzorowany jest w decybelach (dB).
Wzorce, sprawdziany, liniały, kątowniki czy przymiary, to natomiast urządzenia do tego, aby ręcznie porównać różne elementy, zmierzyć ich długość czy rozwartość kątów. Z kolei narzędzia traserskie precyzyjne (rysiki, macki, przymiary czy cyrkle) wyznaczają na powierzchni elementu linie lub punkty, według których następnie odbywa się ich obróbka.
Narzędzia pomiarowe budowlane
Prace wchodzące w zakres wykończenia mieszkania, remontu, jak i te przeprowadzane na budowie muszą być precyzyjne. Dlatego też niezbędne są przy nich dokładne narzędzia pomiarowe. Te przydające się na każdej budowie to kółka pomiarowe, poziomice, dalmierze laserowe, miarki czy dłuższe taśmy miernicze. Dzięki nim bez trudu zmierzyć można odległość, wyznaczyć kąty, jak i sprawdzić poziom.
Poziomice libelkowe to najprostsze urządzenia pomiarowe, które pozwalają na wytyczenie poziomu i pionu. Te składające się ze skrzynkowej lub dwuteowej obudowy i libelek urządzenia, pozwalają na proste pomiary z dopuszczalnym odchyleniem pół milimetra na każdy metr. Tego typu poziomice są też bardzo różne pod kątem wielkości. Najbardziej zaawansowane pozwalają nawet na odczyt cyfrowy.
Precyzyjniejsze, a przy tym również bardziej komfortowe w użyciu są poziomice laserowe oraz niwelatory. Pozwalają one na wyznaczenie płaszczyzny pionowej i poziomej, ale również skośnej, jak i kąta prostego. W zależności od wymagań i wyboru zasięg pracy takich urządzeń wynosi nawet 20 metrów. Przy większych odległościach sprawdzą się specjalnie przeznaczone do tego i odczytujące promień lasera detektory. Wówczas zasięg takiego pomiaru wynieść może nawet kilkaset metrów.
Krótkie miarki (do 10 m) oraz dłuższe miary (od 10 m do 100 m) to zwijane taśmy wykonane ze stali lub tworzywa sztucznego, które pozwalają na pomiary wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wiele z nich zawiera specjalne funkcje i przyłożenia, które pozwalają na ich szybsze zwijanie. Krótsze (od 1 m do 3 m) są z kolei miary składane. Popularny "metr" wykonany jest z drewna lub tworzywa sztucznego i składa się z kilku rozkładanych odcinków, które połączone są ze sobą skuwką.
Kategorię narzędzi budowlanych stosowanych przy remontach i na budowach, uzupełniają kątowniki budowlane czy narzędzia do trasowania. Pierwsze przeznaczone są do precyzyjnego wyznaczania kątów, drugie do wyznaczania linii prostych na ścianach, podłogach, sufitach i innych elementach konstrukcyjnych. Są też drogomierze. Takie kółka pomiarowe pozwalają na łatwy i szybki pomiar odległości nawet do 10 km.