Jak zbudować i wyposażyć własny warsztat stolarski?

21-10-2020

Człowiek całe życie pracuje, aby z czasem udać się na zasłużony wypoczynek emerytalny. Jedni kupują działki i na nich spędzają każdy wolny czas, inni swoje oszczędności przeznaczają na podróże. Jeszcze inni poświęcają swój czas i pieniądze na hobby, na które nie mieli czasu podczas aktywnego życia zawodowego. Podobnie zrobił Nasz klient, Pan Krzysztof (oczywiście z wiadomych względów nie jest to prawdziwe imię), który postanowił przekwalifikować się i zostać... stolarzem. Po latach ciężkiej pracy związanej z zarządzaniem dużą firmą postanowił pracować z drewnem.

Pan Krzysztof w Nasze skromne progi zawitał w czerwcu bieżącego roku z zamiarem skonsultowania swojego pomysłu dotyczące kompletnego wyposażenia warsztatu stolarskiego. Podczas rozmowy okazało się, że warsztat jeszcze nie istnieje, ale już jest projekt i lada dzień ruszy jego budowa, która ma zakończyć się na przełomie sierpień/wrzesień 2020r. Po kilku wizytach i rozmowach dotyczących doboru odpowiednich maszyn, narzędzi, osprzętu powstał projekt zaopatrzenia warsztatu. W krótkim zarysie miała powstać mała stolarnia w pełni wyposażona w podstawowe maszyny do obróbki raczej niewielkich, drewnianych detali.

 

 

Warsztat stolarski Pusty warsztat stolarski oczekujący na maszyny

 

 

Warsztat stolarski z zewnątrz Kto nie chciałby mieć takiego zakątka :)

 

 

Dostawa narzędzi stolarskich Wyładunek narzędzi – wszystko poszło sprawnie i na czas

 

 

Narzędzia w warsztacie stolarskim Narzędzia sprawnie wylądowały wewnątrz warsztatu. Teraz czas na montaż.

 

 

Spośród kilku marek, które zaproponowaliśmy, adept stolarstwa zdecydował się na zakup maszyn marki Holzstar oraz Holzkraft. Za wyborem tym przemawiało kilka kwestii, na które zwróciliśmy uwagę podczas wyboru. W pierwszej kolejności zadecydował odpowiedni stosunek cena-jakość-parametry. Na liście maszyn do stolarni znalazły się: piła formatówka, grubościówka, piła taśmowa, tokarka, odciąg wiórów, frezarka, ukośnica, wiertarka kolumnowa oraz stołowa szlifierka taśmowa. Wszystkie zaoferowane przez Nas maszyny były marki Holzstar. Ponadto park maszyn stacjonarnych został uzupełniony o ręczne narzędzia DeWalt. Tutaj zaproponowaliśmy kilka urządzeń, które przydadzą się w stolarni podczas drobniejszych prac oraz do celów montażowych. Wybór padł na wiertarko-wkrętarkę, szlifierkę kątową i oscylacyjną, pilarkę ręczną, multiszlifierkę tzw. renowator oraz miniszlifierke wysokoobrotową, a także wyrzynarkę włosową. Całość projektu uzupełniły narzędzia ręczne oraz osprzęt eksploatacyjny do w/w urządzeń.

 

 

Montaż maszyn w warsztacie stolarskim Montaż maszyn do dosyć czasochłonny temat. Tyle maszyn w jeden dzień. Uda się?

 

 

Maszyny wewnątrz warsztatu stolarskiego Powoli wszystko nabierało kształtów. Maszyny rosły jak „grzyby po deszczu”

 

 

Odciągarka wiórów w warsztacie stolarskim Jeszcze to wszystko trzeba porozmieszczać, aby praca była najefektywniejsza

 

 

Narzędzia w warsztacie stolarskim Pomieszczenie które na początku wydawało się wielkie powoli się kurczyło :)

 

Jako, że część narzędzi ręcznych miała być wysokiej jakości nie sposób było nie skorzystać i zaopatrzyliśmy warsztat w ściski stolarskie Piher. Jest to nowa marka w Naszej ofercie. Hiszpański producent ma swojej ofercie jedne z najlepszych ścisków dostępnych na rynku europejskim. Ściski stolarskie Piher są wykonane z najwyższej jakości materiałów, doskonale spasowane elementy pozwalają na płynną pracę i mocny ścisk. Ponadto posiadają kilka opatentowanych funkcji, które przemawiają za ich wyjątkowością. Doskonały wybór dla profesjonalnych stolarzy i cieśli, ale także dla osób prywatnych ceniących najwyższą jakość narzędzia.

 

 

Ściski stolarskie Piher Ściski Piher, elektronarzędzia DeWalt. Kto nie chciałby mieć takich narzędzi?

 

 

Elektronarzędzi Dewalt Maszyny stacjonarne poustawiane. Czas na ustawienia końcowe i szkolenie.

 

 

Ściana warsztatu stolarskiego Tak mniej więcej będzie wyglądała jedna ze ścian. Jeszcze do zagospodarowania pozostały ściany :)

 

Narzędzia stolarskie Przeciwstawna strona warsztatu

Wracając do maszyn pewnie wielu z Was zastanawia się dlaczego zaproponowaliśmy akurat markę Holzstar. Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Dystrybutor oprócz samych maszyn ma w ofercie usługę montażu, pierwszego uruchomienia oraz wstępnego przeszkolenia z obsługi urządzeń. Miało to duże znaczenie dla Naszego klienta. Ponadto gama narzędzi stacjonarnych Holzstar jest bardzo szeroka i mogliśmy optymalnie dopasować urządzenia pod względem zastosowania i wydajności.

 

Tokarka w warsztacie stolarskim Tokarka Holzstar DB 1100 jest już na swoim miejscu

 

 

Taśmówka w warsztacie stolarskim Tuż obok swoje miejsce zaklepała taśmówka Holzstar HBS 361-2

 

 

Ukośnica w warsztacie stolarskim Ukośnica Holzkraft razem ze stołem – tutaj będą powstawały epickie detale ;)

 

W chwili obecnej jesteśmy już po dostawie i instalacji maszyn w warsztacie stolarskim Pana Krzysztofa. Jest On bardzo zadowolony z całości obsługi oraz narzędzi, o czym świadczą jego częste wizyty w Naszym sklepie celem doposażenia warsztatu o dodatkowe materiały eksploatacyjne i kolejne narzędzia. W ostatnim czasie zrealizowaliśmy kolejne zamówienie na szlifierskie pasy bezkońcowe, które zamówiliśmy u Naszego dostawcy – firmie Deerfos. Pasy klejone były na zamówienie i okazało się, że mimo to były trzykrotnie tańsze od fabrycznych, nie wspominając już o wysokiej jakości jaką charakteryzują się materiały ścierne Deerfos. W chwili obecnej powstają już pierwsze projekty detali, o których jesteśmy na bieżąco informowani przez „przyszłego mistrza stolarstwa”.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi za zaufanie jakim obdarzył Naszą firmę i mamy nadzieję, że Nasza współpraca potrwa wiele lat.

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany od ponad 16 lat. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

 

Informację ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

 

10 zł

 

 
 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności