Jaką przyssawkę do szyb wybrać ?

22-10-2021

Przyssawka do szyb to wręcz niezbędnik każdego, kto zamierza trudnić się pracą ze szkłem. Uchwyty pozwalają na efektywny, a co najważniejsze bezpieczny transport szkła. Rewolucyjne, a zarazem bardzo proste narzędzie pracy, pozwala na montaż mniejszych i większych tafli szkła nie tylko w domach, ale i w drapaczach chmur. Bez tego narzędzia praca ze szkłem byłaby katorgą.

Na rynku znaleźć możemy bardzo szeroki arsenał tego typu produktów. Narzędzia dedykowane do szyb, różnią się między sobą przeznaczeniem, wyglądem oraz mechanizmem działania. Pewne jest, iż przyssawka to urządzenie bardzo uniwersalne, gdyż nie służy wyłącznie do transportu materiałów szklanych. Często wykorzystuje się je podczas przenoszenia wszelkich materiałów o płaskiej powierzchni. Uchwyty dedykowane są również do kamienia, tworzyw sztucznych czy nawet drewna. Jednakże pomimo wielu możliwości warto wiedzieć, że nie każda przyssawka nada się do każdego rodzaju pracy. Jak zatem wybrać narzędzie, które sprawdzi się podczas nietypowych zadań?

Rodzaje przyssawek

Decydując się na zakup nowej przyssawki, warto zawczasu zastanowić się, jakie będzie jej przeznaczenie. Jeśli zawodowo zajmujemy się montażem szkła bądź obrabiamy tego typu powierzchnie zapewne mieliśmy już styczność z różnego rodzaju uchwytem. Dobór odpowiedniego narzędzia ma niebagatelne znaczenie, wobec jakości i bezpieczeństwa naszej pracy. Było by niedorzeczne zniszczyć szybę podczas montażu, a bez odpowiedniej przyssawki taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Dopasowanie przyssawki to rzecz podstawowa oraz bardzo łatwa. Na rynku znajdziemy wiele propozycji tj. rodzajów przyssawek.

Kategorie przyssawek:

Przyssawki
Przyssawki pojedyncze, podwójne oraz potrójne

Przyssawki bohle
Przyssawki na pompkę,

PrzyssawakiSkrzynki i zestawy przyssawek


Wybierając poszczególny model warto sprawdzić, jaki udźwig ma poszczególny egzemplarz oraz jaką średnicę oferuje. Ma to, bowiem bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Różnice między przyssawkami do powierzchni płaskiej a chropowatej

Stosowanie przyssawek do powierzchni płaskich wydaje się być czymś rozsądnym, oraz czymś, co zdecydowanie ułatwia i zabezpiecza pracę. Jednakże czy istnieją sposoby na przenoszenie materiałów płaskich o lekko nieregularnej powierzchni? Pytanie to nurtowało wielu producentów przyssawek, aż do momentu wynalezienia bardzo uniwersalnej przyssawki do powierzchni chropowatej. Na ten moment na rynku znajdziemy wiele przykładów tego typu, jednakże istotna jest tutaj metoda działania, bowiem różni się ona on tej stosowanej w przypadku powierzchni płaskiej. Obie przyssawki działają na zasadzie próżni, która stanowi „ spoinę” pomiędzy uchwytem, a powierzchnią. Podczas przenoszenia materiałów o powierzchni chropowatej również wykorzystuje się ten schemat, jednakże za pośrednictwem udoskonalonej gumy, bądź pianki, która stanowi kompatybilny element przyssawki. Różnica pomiędzy narzędziami dotyczy wykończenia uchwytu. Pianka bądź specjalnie wyprofilowana guma, pozwala na pewny chwyt powierzchni o zdeformowanym kształcie. Metoda ta znalazła zastosowanie w przypadku przenoszenia bloków betonowych, kamieni czy nie do końca wyprofilowanych materiałów drewnianych. Większość takich przyssawek korzysta z pompki, która potęguje siłę uchwytu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze przyssawek ?

Kiedy wybieramy się do sklepu, jednak wciąż nie wiemy, jaką przyssawkę wybrać, zdecydowanie pierwszym krokiem powinna być analiza: do czego narzędzie będzie nam służyć? Jeśli do przeniesienia jest kilka szyb stosowanych np. w oknach domowych to przyssawka pojedyncza zdecydowanie się tutaj sprawdzi. Oczywiście im większy materiał do przeniesienia tym wybór większej (podwójnej czy potrójnej) przyssawki jest bardziej rozsądny.

Podczas zakupu warto sprawdzić, jaki jest dokładny udźwig maksymalny przyssawki. Warto sprawdzić również, jaki model zasysania/zaciągania gumy stosuje się w tym wypadku. Korzystanie z wygodnego uchwytu sprawdza się w pracy, jednakże pompka wydaje się być bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Warto rzucić również okiem na korpus przyssawki. Niektóre wykonane są z plastiku, co przy „cięższej” pracy może okazać się problemem. Inne wykonane z metalu, a w tym często z aluminium idealnie sprawdzą się podczas przenoszenia szyb. Do bardzo poważnych zleceń, tj. szyb o znaczących rozmiarach zazwyczaj stosuje się przenośniki do szyb, które to poprzez wielokrotne przyssanie się do materiału pozwalają zabezpieczyć, zapewne bardzo kosztowny element szkła. Takie rozwiązania dedykowane są do przemieszczania materiałów między budynkami czy rusztowaniami.

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności