Klucze nasadowe - jakie zestawy, czym się różnią?

22-10-2021

Klucz nasadowy to narzędzie, którego głównym przeznaczeniem jest odkręcanie i dokręcanie śrub. Różnicą pomiędzy tym modelem, a kluczem płaskim jest budowa. Model nasadowy składa się najczęściej z sześciokątnej nasadki, otworu na śrubę i trzpienia (inaczej rączki). Na rynku spotkać można bardzo wiele kluczy tego rodzaju, różnić się one będą wyglądem, budową nasadki czy przeznaczeniem. Jak zatem wybrać dobry klucz nasadowy?

Klucze nasadowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie praca techniczna jest na porządku dziennym. Nie oznacza to jednak faktu, iż narzędzia tego typu wykorzystuje się wyłącznie w mechanice czy branży budowlanej. Stosowane są one również w branży muzycznej, jako stroik do instrumentów klawiszowych. Rodzajów tego narzędzia jest wiele, jednakże jak wybrać model odpowiadający naszym potrzebom?

zestaw kluczy

Jakie klucze nasadowe do domu a jakie do warsztatu ?

Decydując się na zakup nowego zestawu kluczy, wchodzimy w posiadanie: całej palety nasadek o różnych rozmiarach, przedłużki i niekiedy przegubu, który sprawdza się podczas bardziej zaawansowanych prac. Na rynku znaleźć możemy jednak bardzo wiele zestawów, które różnią się między sobą zawartością, przeznaczeniem i jakością wykonania.
Profesjonalne zestawy zawierać będą całą paletę nasadek od rozmiaru: 8 do 32 mm. Paleta zazwyczaj urozmaicona jest również o grzechotkę, czyli rodzaj klucza, który umożliwia prace bez przekładania dłoni podczas odkręcania czy dokręcania. Takie podejście minimalizuje czas realizacji zadania.
W profesjonalnych zestawach znajdziemy również kilka przedłużek, które służą w tym wypadku do zwiększania siły obrotowej, co pozwala radzić sobie nawet z najbardziej zapieczonymi śrubami. Większość zestawów będzie miało również adapter umożliwiający dopasowanie nasadki do trzpienia.
W przypadku amatorskich zestawów, wyposażenie walizki będzie podobne, jednak jakość wykonania narzędzi nie będzie taka sama jak w profesjonalnych kluczy. Pomimo, iż taki zestaw posiada grzechotkę, to często jej żywotność jest bardzo krótka.

Na co zwracać uwagę przy zakupie zestawu kluczy ?

Przy zakupie, najważniejszym parametrem wyboru będzie przeznaczenie. Chodzi tutaj o to, aby wybrać zestaw, który umożliwi sprawną pracę w danej branży. W przypadku zakładów motoryzacyjnych zakup zestawów mocno rozbudowanych, niekiedy wydaje się zbędne. Podczas nabywania zestawu, warto zwrócić uwagę na rozmiar nasadek, które w tym przypadku pełnią kluczową rolę. W motoryzacji zazwyczaj stosuje się klucze metryczne od 8-19 mm. Mniejsze czy o wiele większe rozmiary w tym wypadku są niepraktyczne.
Nie warto również decydować się na zestawy rozbudowane o specjalistyczne nasadki calowe bądź typu E. Oczywiście każda praca, która wymaga tego typu narzędzi predysponuje do zakupu tak rozbudowanego zestawu, jednakże w innym wypadku, to po prostu strata pieniędzy.
Kolejnym ważnym parametrem jest rozmiar walizki. Praktycznie jest nabyć zestaw, którego walizka przyjmuje minimalistyczny, a zarazem dobrze zorganizowany charakter. Im większe opakowanie tym większe prawdopodobieństwo, że nasadki będą wypadać ze swoich miejsc przeznaczenia, przez co po jej otworzeniu elementy zestawu będą ze sobą wymieszane. Warto wybrać walizkę, której rozmiar zapewnia pomieszczenie narzędzi, ale zarazem minimalizuje prawdopodobieństwo wymieszania elementów. Walizka musi być również solidnie wykonana. Konstrukcja z tworzywa ze stalowymi zawiasami, zapewnia długą żywotność.

klucze nasadowe

Krótka charakteryzacja najpopularniejszych zestawów kluczy oraz zestawów mieszanych.

Zestawy kluczy nasadowych:

Warto wybrać klucze wiodącego producenta, np.: Stanley, Felo, Proxxon, Jonnesway, Yato. Zestawy te charakteryzują się wysoką trwałością, gdyż spełniają one normy ISO, a zarazem podczas ich konstruowania wykorzystano chromowane wykończenie, które zapewnia odporność na rdzę.
Większość zestawów nasadkowych jest dobrze rozbudowana (ilość nasadek), jednakże trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i jakość grzechotki. Podczas częstej eksploatacji element ten obarczony jest dużym ryzykiem, w związku, z czym przeznaczenie większej kwoty na zakup profesjonalnego zestawu to inwestycja na długie lata.

Zestawy kluczy mieszanych:

Bardzo ciekawe urozmaicenie wyposażenia każdego amatora majsterkowania. Zestawy te poza kluczami nasadowymi posiadają również końcówki do odkręcania wkrętów o różnym nacięciu, jak i klucze płaskie stanowiące podstawę pracy mechanika. Wybór tego zestawu sprawdzi się, podczas gdy chcemy w niskiej cenie nabyć bardzo szeroką paletę niezbędnych nam narzędzi. Ich jakość może być niższa niż w przypadku dedykowanego zestawu kluczy nasadowych, jednakże nie zmienia to faktu, iż narzędzia posłużą nam zapewne przez kilka lat.

Które klucze nasadowe najlepsze ?

Decydując się na zakup kluczy nasadowych warto wybrać te, które zostały sprawdzone już przez szerokie grono mechaników, budowlańców i przydomowych majsterkowiczów. Wybór zestawu marki Yato, Jonnesway, Proxxon, pozwala zapewnić sobie narzędzia najwyższej jakości.
W tym wypadku trwałe wykończenie, uniwersalny zestaw nasadek i profesjonalna grzechotka sprawią, że praca będzie przebiegała bez żadnych problemów ze strony narzędzia. Walizka na zestaw stworzona jest z myślą o ergonomicznej pracy. Jednoznacznie można stwierdzić, że wybór takiego zestawu to bardzo dobry pomysł.

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności