Klucze udarowe

21-10-2021

Pasjonatów jak i amatorów branży motoryzacyjnej łączy jedno: miłość do aut, która przejawia się poprzez długie godziny spędzone w warsztacie. Dokręcanie, odkręcanie, przykręcanie to czynności, które dla zawodowego, jak i początkującego mechanika stanowią podstawę w pracy nad samochodem. Aby ułatwić sobie wszelkie zadania tego typu, stworzono uniwersalne narzędzie, które większość pracy wykonuje za nas. Narzędziami tymi są klucze udarowe.

Klucz udarowy to bardzo sprytne, a zarazem praktyczne urządzenie. Stanowi niezbędnik każdego warsztatu samochodowego, gdyż sprawdza się wszędzie tam, gdzie manualne odkręcanie śrub wymaga dużego nakładu siły. Szczególnie w przypadku wymiany kół, kiedy to klucz udarowy pozwala na odkręcenie koła w kilka sekund. Jednakże jak wybrać narzędzie dopasowane do naszych potrzeb?

Jaki klucz udarowy pneumatyczny czy elektryczny ? Różnice wady i zalety

Klucze udarowe podzielić można ze względu na sposób zasilania. Wyróżniamy tutaj klucze pneumatyczne i elektryczne. Różnicą między narzędziami jest to, iż klucz udarowy pneumatyczny wykorzystuje sprężone powietrze, jako źródło energii. W drugim przypadku źródłem zasilania jest akumulator.

Klucz pneumatyczny

Klucze udarowe pneumatyczne

Zalety

Wady

Posiada wyższy moment obrotowy, jest wydajniejszy

Do działania potrzebuje sprężarki.

Charakteryzuje go większa moc, która zależy od sprężarki

 

Jest lekki, wygodny w obsłudze

 

klucz udarowy akumulatorowy

Klucz udarowy akumulatorowy

Zalety

Wady

Klucze akumulatorowe można eksploatować praktycznie w każdym miejscu,

Charakteryzuje go mniejsza moc w porównaniu do pneumatycznego,

Idealny do wykonywania lekkich prac,

Jest ciężki, mniej wygodny w eksploatacji ze względu na wagę,

Sprawdzi się w warsztatach samochodowych (samochody osobowe).

Mniej wygodny w eksploatacji ze względu na wagę, Wymaga dostępu do źródła zasilania.

 

Yato Klucz udarowy pneumatyczny YT-0953 DeWalt Klucz udarowy akumulatorowy 18V DCF880M2 DeWalt Klucz udarowy 710W DW292-QS

591 zł

kup teraz cena

1372 zł

kup teraz cena

942 zł

kup teraz cena

 

Różnice między kluczami pneumatycznymi. Czym kierować się podczas wyboru klucza?

Decydując się na zakup klucza udarowego warto najpierw zastanowić się, do czego urządzenie będzie nam potrzebne. Jeśli pracujemy w warsztacie samochodowym, bądź potrzebujemy funkcjonalnego narzędzia do przydomowego warsztatu, warto wybrać model pneumatyczny. Charakteryzuje się on większą siłą, przez co bez problemu poradzi sobie ze śrubami w każdym aucie.
Jednakże na rynku znaleźć można wiele rodzajów tego narzędzia, czym zatem kierować się przy zakupie?

 1. Moc
  Tutaj warto poruszyć kwestię maksymalnego momentu obrotowego. Na urządzeniu powinna widnieć informacja na ten temat. Wybór jest prosty. Im większa wartość momentu obrotowego tym urządzenie jest bardziej wytrzymałe.
 2. Prędkość obrotowa
  Pozwala nam orientacyjnie określić, jak szybko poradzimy sobie z odkręceniem śruby. W przypadku mechaników formuły 1, parametr ten jest szczególnie istotny, jednakże na potrzeby prywatnego warsztatu, możemy dobrać urządzenie z funkcjonalnym przełącznikiem obrotów, który pozwala efektywnie kontrolować szybkość obrotów wobec naszych potrzeb.
 3. Rozmiar mocowania nasadki
  W tej kwestii ciężko jest doradzić, bowiem rozmiarów mocowania nasadki jest kilka. Na rynku spotkać można rozmiary: od ¼ - 1, zatem dobór odpowiedniego klucza powinien uwzględniać również zestaw nasadek z dedykowanym rozmiarem mocowania. Decydując się na zakup nowego klucza, warto od razu wybrać dodatkowo zestaw nasadek przeznaczony do urządzenia. Dopasowanie nasadek pozwoli natychmiastowo przygotować narzędzie do pracy.
 4. Zużycie powietrza
  W przypadku każdej zakrętki udarowej pneumatycznej to sprężarka odpowiada za wydajność działania narzędzia. Na rynku znajdziemy wiele produktów z podanym dedykowanym zużyciem powietrza, jednakże niekiedy takie dane nie mają odzwierciedlenia w praktyce.
  Na podstawie opinii osób pracujących z takim sprzętem, określono, iż do osiągnięcia optymalnych efektów podczas pracy, potrzebna będzie sprężarka dwu lub trzytłokowa, która zasilana jest zbiornikiem o pojemności nie mniej niż 100 litrów.
 5. Jak dobrać odpowiedni kompresor do klucza
  W tym przypadku bardzo trafnym spostrzeżeniem jest teza, iż najpierw należy wybrać kompresor, a następnie klucz. Jak się okazuje to nie zakrętarka udarowa jest najważniejsza podczas kompletowania zestawu, a właśnie sprężarka.
  Kompresory o zbyt małym zbiorniku, nie zapewnią narzędziu odpowiedniej mocy do osiągnięcia maksymalnego momentu obrotowego. Jeśli decydujemy się na zakup całego zestawu, warto zastanowić się, do czego będzie on nam służył. Profesjonalne zakłady mechaniczne wybierają kompresory ze zbiornikiem nie mniejszym niż 300 litrów, a niektóre nawet 1000 litrów.
  Jeśli klucz będzie służył wyłącznie do odkręcenia kilku śrub na rok, to faktycznie sprawdzą się tutaj również i kompresory o niskiej mocy z zapotrzebowaniem na 50 l/min. Jednakże w innym wypadku pojemność poniżej 200 litrów nie wchodzi w grę.

 

 

Informację ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności