Kółka pomiarowe

22-10-2021

Kółko pomiarowe czy inaczej drogomierz to urządzenie, bez którego dziś, wykonywanie niektórych zadań mogłoby trwać w nieskończoność. Drogomierz to bardzo proste, a zarazem genialne urządzenie. Na rynku spotkać można koła mechaniczne, jak i mechniczno-elektryczne. Jego głównym zadaniem jest pomiar drogi w terenie.Eksploatacja, jak i budowa urządzenia jest prosta, jednakże jak wybrać model dopasowany do naszych potrzeb?

Jakie kółko pomiarowe wybrać ?

Koło pomiarowe to urządzenie o bardzo prostej budowie, co przekłada się na bardzo komfortową eksploatację. Pomiar drogi polega na prowadzeniu koła pomiarowego po terenie, który jest badany, a licznik urządzenia zliczy pokonaną trasę.
Jednakże wybierając się do sklepu spotkamy cały szereg urządzeń tego typu. Jak zatem wybrać model dedykowany do naszej pracy?

Do czego służy koło pomiarowe:

  • Prace budowlane (pomiar odcinków drogi, nawet podczas nieregularnego podłoża),
  • Budowa, przebudowa odcinków i całych dróg,
  • Pomiary terenu, pod budowę działki,
  • Pomiary terenowe pod budowę wielkich budynków przemysłowych,
  • Opracowywanie kosztorysu instalacji elektrycznej,
  • Wykonywanie szkiców sytuacyjnych,
  • Pomiary produktów w przemyśle.

Rodzaje kółek pomiarowych:

Na początek warto dowiedzieć się, jaki rodzaj kółek pomiarowych mamy do dyspozycji. W punkcie sprzedaży, znajdziemy dwa rodzaje tego urządzenia. Drogomierze dzielimy, bowiem na analogowe i elektroniczne.

Kółko pomiarowe

Koło pomiarowe z licznikiem - analogowe

Ten typ charakteryzuje się bardzo prostą budową, co przekłada się na cenę zestawu. Najtańsze modele znajdziemy już za 200 zł. Urządzenia są łatwe w użyciu i natychmiastowo podają nam informacje na temat pokonanej trasy. W zależności, od jakości i ceny produktu różnicą może być zakres błędu, który jednakże nie powinien przekraczać 20-50 cm/km.

Kołko pomiarowe

Koło pomiarowe elektroniczne

Urządzenia charakteryzują się szerszą gamą funkcji, jednakże przekłada się to również na ich wyższą cenę. Elektroniczne koła pomiarowe to sprzęt, który poza pomiarem umożliwia: przechowywanie wyników, bardzo szeroki zakres pomiaru odległości, większą precyzję, a zarazem bardziej wiarygodne pomiary na terenach nieregularnych, przejrzysty wyświetlacz (pozwalający pracować nawet w nocy bądź przy słabym oświetleniu).

Czy kółko pomiarowe musi mieć certyfikat ?

Najbardziej znaną jednostką certyfikującą tego typu urządzenia jest (PTB), czyli Niemiecki Narodowy Instytut Metrologii, który uznaje się za najwybitniejszy autorytet w sprawie wszelkich pomiarów. Każde kółko pomiarowe zawierające certyfikat PTB uznawane jest za bardzo precyzyjne w związku, z czym korzystanie z tego typu urządzeń podczas prac o wysokiej randze wydaje się rozsądne.
Oczywiście, jeśli pomiar nie dotyczy kwestii niezwykle ważnych, korzystanie z urządzeń bez certyfikatu również przyniesie nam oczekiwany efekt. W przypadku pomiarów przebudowy dróg, powierzchni działek, czy kosztorysów korzystanie z certyfikowanego sprzętu umożliwi uniknięcie zbędnych problemów, które w przyszłości mogą zaważyć o jakości danego przedsięwzięcia.

Kółko pomiarowe

Klasy dokładności kółek pomiarowych

Jak to bywa w przypadku urządzeń każdego rodzaju, na rynku znaleźć możemy sprzęt o różnej budowie, odmiennych parametrach czy wyglądzie. W przypadku kółek pomiarowych bardzo ważnym elementem decydującym, o jakości sprzętu jest klasa dokładności. Świadczy ona o zakresie błędu, który zauważyć można podczas każdego pomiaru.

Kółka pomiarowe podzielić możemy zatem pod względem klasy dokładności na:

  • Kołka pomiarowe analogiczne, których zakres błędu mieści się w 20-50 cm/km
  • Kółka pomiarowe elektroniczne, których zakres błędu zazwyczaj wynosi od 20 cm do nawet 1 cm
  • Dalmierze, których dokładność jest na najwyższym poziomie, bowiem granica błędu wynosi niekiedy od 1 – 10 mm.

Oczywiście powyższy podział jest mocno orientacyjny i nie znaczy, że każde koło pomiarowe analogiczne mieści się w tym zakresie, gdyż jego dokładność może być o wiele wyższa. Nie znaczy to także, że każde koło elektroniczne pokaże nam wynik z dokładnością do 1 cm. Wszystko zależy od jakości urządzenia, która przekłada się zazwyczaj na jego cenę.
Decydując się na zakup drogomierza do pracy o wysokiej randze, warto pamiętać, że wybór koła elektronicznego pomimo, wyższej ceny może okazać się lepszym rozwiązaniem.Chcąc kupić dobry sprzęt, warto zapytać o opinię eksperta, który zapewne dopasuje urządzenie do naszych indywidualnych wymagań.

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności