Kosiarka spalinowa czy elektryczna? A może kosa lub podkaszarka?

21-10-2021

     Po długiej i nieprzyjemnej, chłodnej wiośnie, w końcu przyroda postanowiła przyspieszyć i zaczyna objawiać się w pełnym blasku. Jest to więc idealny czas, aby odpowiednio zadbać o nasze trawniki, co przyniesie niebywałe korzyści. Nic tak przecież nie cieszy i relaksuje jak idealnie piękny i kolorowy ogród z równo przyciętą, gęstą trawą. Oprócz walorów estetycznych umożliwi on też doskonały wypoczynek na świeżym powietrzu. Wymaga to jednak systematycznej pracy i dużego zaangażowania - warto więc sobie ułatwić wszelkie prace ogrodowe zaopatrując się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze. Umożliwią one wykonanie części prac, sprawią, że będą one przyjemne i nie będzie trzeba traktować ich jak przykry obowiązek. W tym blogu przybliżę Państwu zastosowanie narzędzi do pielęgnacji trawników, które mamy w ofercie naszego sklepu.

 

kosiarka spalinowa blog

 

Kosiarka, podkaszarka czy kosa? - różnice i zastosowanie

Każdy posiadacz ogrodu lub działki wie, jak istotne jest utrzymanie zdrowego i wypielęgnowanego trawnika. W zależności od wielkości i nierówności posiadanego terenu można stanąć przed pytaniem. Czy lepsza do naszych potrzeb będzie kosiarka czy może podkaszarka? Często te dwa określenia są używane zamiennie, a jest to błąd, ponieważ znajdują zastosowanie przy różnych zadaniach związanych z pielęgnacją ogrodu.

 

kosiarka spalinowa dedra ded8727-51cKosiarka spalinowa Dedra DED8727-51C

1506 zł

kup teraz cena

kosa spalinowa makita EBH252UKosa spalinowa Makita EBH252U

1159 zł

kup teraz cena

podkaszarka elektryczna verto 52G547Podkaszarka elektryczna Verto 52G547

189 zł

kup teraz cena

 

Kosiarki to podstawowe narzędzia, które będą nieocenione przy koszeniu trawników, nawet tych o większej powierzchni. Idealnie sprawdzą się np. na działce lub w przydomowym ogrodzie. Główną cechą kosiarki do trawy jest to, że posiada ona układ jezdny w przeciwieństwie do kos, czy podkaszarek. Tutaj transportem podczas pracy obarczone są nasze plecy i ramiona. Ponadto kosiarka wyposażona jest w duże noże tnące, które są bardzo istotnym elementem. Od średnicy pracy noży zależny jest istotny parametr - szerokość koszenia. Głównym warunkiem korzystania z kosiarki jest w miarę równa powierzchnia, na której rośnie trawa. Do głównych zalet kosiarki można zapisać również to, że koszona trawa jest równo przycięta dzięki możliwości ustawienia wysokości koszenia. Trawniki są więc równo przycięte co nie zawsze uda się podczas koszenia kosą lub podkaszarką. Nie sprawdzą się one podczas koszenia nierównych lub mocno nachylonych powierzchni, tym bardziej jeżeli nie posiadają napędu. Kosiarka doskonale sprawdzi się podczas koszenia trawy, słabiej poradzą sobie z roślinami wysokimi, chwastami i zaroślami.

 

kosiarka spalinowa graphite 52G672

kosiarka akumulatorowa dedra ded7199

kosiarka elektryczna awtools aw70052

Kosiarka spalinowa Graphite 52G547

Kosiarka akumulatorowa Dedra DED7199

Kosiarka elektryczna AWTOOLS AW70052

1405 zł

kup teraz cena

655 zł

kup teraz cena

472 zł

kup teraz cena

 

Przy takich roślinach idealnie sprawdzi się kosa spalinowa. Kosy spalinowe to wydajne urządzenia koszące z mocnym silnikiem pozwalającym na wprawienie w ruch noży koszących z taką mocą, aby bez problemu poradziły sobie z dużymi chwastami, wysoką trawą, zaroślami, a nawet krzakami i żywopłotami. Takie rośliny głównie występują na nieużytkach lub miejscach, gdzie regularne koszenie jest rzadkie i mogą spokojnie wyrosnąć do sporych rozmiarów. Kosa spalinowa sprawdzi tam, gdzie kosiarką trudno jest dojechać. W miejscach gdzie teren jest nierówny, namoknięty, wszelkiego rodzaju rowy oraz miejsca porośnięte gęstymi chaszczami roślin idealnie nadaję się właśnie kosa spalinowa. Największym mankamentem kosy spalinowej jest praca nią. Koszenie kosą nie należy do najłatwiejszych i najlżejszych.  Równa wysokość koszenia również pozostawia sporo do życzenia, chociaż we wprawnych, doświadczonych rękach nie jest to aż tak widoczne.

 

kosa spalinowa awtools aw70004Kosa spalinowa AWTools AW70004

516 zł

kup teraz cena

kosa spalinowa makita ebh341uKosa spalinowa Makita EBH341U

1497 zł

kup teraz cena

kosa spalinowa yato yt-85003Kosa spalinowa Yato YT-85003

553 zł

kup teraz cena

 

No i zostały jeszcze podkaszarki. Są to najmniejsze i najlżejsze narzędzia z tej grupy. Swoją budową i zasadą działania przypominają kosy, jednak są od nich dużo mniejsze. Przeznaczone są do koszenia w miejscach, gdzie kosiarką jest trudno kosić, do wyrównywania i podkaszania pozostawionej trawy. Można je również używać do koszenia niewielkich trawników jednak pozostaje problem z wysokością koszenia - występują modele podkaszarek posiadających mini wózek, który umożliwia koszenie trawy na tej samej, równej wysokości. Podkaszarka sprawdzi się również podczas koszenia w warunkach do jakich przystosowane są kosy do trawy, jednak ze względu na moc urządzenia oraz element tnący (głównie żyłki) nie nadają się do tych najcięższych prac.

 

Podkaszarka akumulatorowa Dedra DED7090Podkaszarka akumulatorowa Dedra DE7090

175 zł

kup teraz cena

podkaszarka elektryczna verto 52g548Podkaszarka elektryczna z wózkiem Verto 52G548

299 zł

kup teraz cena

podkaszarka elektryczna awtools AW70058Podkaszarka elektryczna AWTools AW70058

139 zł

kup teraz cena

 

Do koszenia trawy w ogrodzie można również wykorzystać inne urządzenia czy pojazdy. Do tych bardziej popularnych należą traktorki koszące. Są to już sporę maszyny, a w zasadzie pojazdy, które koszą. Posiadają wszelkie cechy kosiarek. Są jednak od nich dużo większe, są bardziej wydajne, obowiązkowo posiadają miejsce siedzące dla operatora. Kosiarka - traktorek przeznaczona jest do koszenia naprawdę dużych obszarów porośniętych trawą. Doskonale więc sprawdzą się podczas koszenia dużych ogrodów, parków, boisk itp.

I na koniec pozostawiłem najnowszy wynalazek cieszący się od kilku lat coraz większą popularnością. Jest to robot samokoszący. Robot koszący działa na takiej samej zasadzie jak roboty odkurzacze czy roboty do czyszczenia basenów. W tym przypadku określony jest zakres koszenia, parametry oraz termin i praktycznie koszenie jest bezobsługowe. Warunkiem korzystania z tego urządzenia jest trawnik położony na równej, w miarę regularnej powierzchni.

 

Kosiarka spalinowa, czy elektryczna?

Wielu właścicieli trawników zadaje sobie pytanie podczas wyboru urządzenia do koszenia, jaki rodzaj silnika wybrać? Silnik spalinowy, czy elektryczny? A jak elektryczny to może skusić się na zasilanie akumulatorowe? Jeżeli ten problem wyboru zostanie na samym początku rozwiązany to dobór pozostałych parametrów jest już bardzo łatwy. Uważam że przed postawieniem tego pytania powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić zakres, miejsce i jakość prac. Przyszły użytkownik powinien też mieć wiedzę na jakim terenie będzie pracował. Oraz czy będzie miał dostęp do źródła energii elektrycznej. Jeżeli będziemy mieli tą wiedzę, to wybór narzędzia koszącego będzie już bardzo łatwy i nie będzie dylematu.

Kosiarka spalinowa

Kosiarka z silnikiem spalinowym to maszyna, która nie potrzebuję źródła zasilania w energię elektryczną. Działa bez kabla, bez dodatkowych akumulatorów. Silniki spalinowe mają dużą moc. Można nią pracować praktycznie w każdym miejscu bez ograniczeń (oprócz terenowych). Możemy nią kosić duże obszary, sady, ogrody, parki, boiska nie martwiąc się o prąd w gniazdku. Nie ma praktycznie żadnego ograniczenia. Ale jak każde urządzenie ma również ograniczenia i cechy powodujące dyskomfort podczas użytkowania. Do głównych można przypisać przede wszystkim hałas. W większości modeli występują silniki 2-suwowe, które niestety nie należą do najcichszych. Kolejną niedogodnością jest koszt eksploatacji - głównie chodzi o mieszanki paliwowe i oleje, jednak przy dzisiejszych podwyżkach energii elektrycznej chyba nie jest to aż taka znacząca różnica. Dochodzi tutaj również zwiększona obsługa serwisowa i konserwacyjna. Komfort obsługi - kosiarki spalinowe są dosyć ciężkimi urządzeniami, więc trudno nimi operować bez małego wysiłku, jednak problem ten został rozwiązany w większych modelach. Wprowadzono napęd, który sprawia, że do obowiązku użytkownika pozostaje jedynie kierowanie kosiarką. No i na koniec jeszcze jedna, niewielka wada - to zapach spalin.

Kosiarka spalinowa z napędem Dedra DED8723-53CKosiarka spalinowa z napędem Dedra DED8723-53

1401 zł

kup teraz cena

Kosiarka spalinowa z napędem 52G671Kosiarka spalinowa z napędem Graphite 52G671

1337 zł

kup teraz cena

Kosiarka spalinowa z napędem AW70078Kosiarka spalinowa z napędem AW70078

1327 zł

kup teraz cena

 

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna posiada praktycznie te same funkcje użytkowe co kosiarka spalinowa. Główna różnica to właśnie rodzaj silnika, a więc w tym przypadku dochodzi do kilku istotnych różnic w pracy i eksploatacji. Kosiarka elektryczna jest przede wszystkim cicha. Nie wydziela nieprzyjemnego zapachu spalin, jest lżejsza i przez to łatwiejsza w kierowaniu. Nie wymaga również tak wielu prac serwisowych jak kosiarka spalinowa. Czyli praktycznie ideał - jest jednak jedno ale... kabel. Niestety kosiarka elektryczna musi być podłączona do gniazdka z prądem. I ten właśnie jeden szczegół sprawia, że pojawiają się ograniczenia w użytkowaniu. Po prostu w pobliżu kosiarki musi być źródło zasilania elektrycznego. Jest jeszcze jedna mała niedogodność - pilnowanie przewodu, żeby nie został "skoszony".

Kosiarka akumulatorowa

No i w tym momencie pojawia się kosiarka elektryczna zasilana energią z akumulatora. W końcu kabel zniknął i urządzenie posiada wszystkie cechy kosiarki elektrycznej. Cicha, lekka, sprawna, bez kabla. Wady? Przedstawię je nieco mniej bezpośrednio niż w przypadku silnika elektrycznego i spalinowego. Kosiarki akumulatorowe posiadają coraz mocniejsze i pojemniejsze akumulatory. Pozwala to na coraz dłuższą i wydajniejszą pracę. Parametry i moc silnika wzrasta wraz z pojawianiem się coraz nowszej generacji akumulatorów. Jednak aby posiadały one taką moc i wydajność jak kosiarki spalinowe czy elektryczne zasilane z sieci minie jeszcze sporo czasu. Póki co kosiarka akumulatorowa zalecana jest do lekkich prac, na niedużych trawnikach.

Mam nadzieję, że ukierunkowałem już przyszłych właścicieli kosiarek na rodzaj silnika napędzającego urządzenie. Podobne zasady wyboru silnika można zastosować podczas wyboru kosy lub jej mniejszej wersji - podkaszarki (chociaż te ze względu na rodzaj zastosowania występują w większości modeli z silnikami elektrycznymi i akumulatorowymi). Im cięższa praca w trudnych warunkach - tym bardziej nadaje się kosiarka z silnikiem spalinowym - mimo niewielkich wad. Jeżeli koszenie ma odbywać się w miejscach gdzie jest dostęp do sieci energetycznej, a prace są lżejsze - spokojnie można wybrać urządzenie z silnikiem elektrycznym.

 

Jaka kosiarka? - funkcje dodatkowe

Rodzaj silnika wybrany. Oczywiście oprócz rodzaju zasilania silnika ważną cechą są same parametry techniczne. Jego moc, moment, obroty. Tutaj należy kierować się zasadą - Im większy obszar do koszenia tym silnik powinien być mocniejszy. A na co dodatkowo jeszcze zwrócić uwagę?

W chwili obecnej na rynku oferowanych jest bardzo dużo modeli kosiarek. Mimo tego, że mają one parametry jednostki napędowej bardzo podobne, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych funkcji, które usprawnią pracę lub zadbają o bezpieczeństwo i komfort pracy. Budowa kosiarki nie jest zbyt skomplikowana. Praktycznie każdy model posiada takie same funkcje użytkowania - najważniejszą z nich jest koszenie. Jedna, aby ułatwić pracę kosiarki posiadają wiele udogodnień oraz możliwości regulacji, które zwiększą zakres funkcjonalności oraz zdecydowanie poprawią komfort i precyzję podczas koszenia.

Kosiarki trawa

 

Kosiarka z napędem. Dorosła osoba bez problemu poradzi sobie z mała lub średnią kosiarką. Przy kosiarkach gdzie masa przekracza już 20 kg zaczyna być już ciężej. Szczególnie jeżeli pchanie kosiarki odbywa się na terenie nachylonym. Dlatego bardzo przydatną funkcją jest napęd kosiarki. Jest to wspomaganie układu jezdnego i część energii z silnika kierowana jest do napędzania kół kosiarki. Kosiarka samojezdna pozwala na swobodne kierowanie i skupienie się na precyzji koszenia, a nie na wysiłek poświęcony pchaniu ciężkiego urządzenia.

Kosiarka z koszem. Większość kosiarek jezdnych wyposażona jest w kosz na skoszona trawę. Pozwala to na utrzymanie czystości trawnika i zapobiega dodatkowej pracy jaka jest grabienie i usuwanie skoszonej trawy. Kosze najczęściej występują w dwóch formach: kosz siatkowy, jest to worek tekstylny ze sztywnym rusztowaniem lub kosze sztywne, najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego. Oczywiście stosowanie kosza nie jest obowiązkowe i bardzo często użytkownicy rezygnując z tej funkcji po to, aby trawa była rozrzucana na trawniku i stanowiła jego naturalne nawożenie. Przy tej formie koszenia bardzo przydatna jest funkcja mulczowania, a więc rozdrabniania skoszonej trawy.

Wyrzut boczny w kosiarce. Funkcja ta łączy się z koszeniem bez kosza. Bardzo często usuwając kosz i rozrzucając skoszoną trawę trafia ona na nogi osoby pchającej kosiarkę. Nie są to warunki komfortowe, dlatego wyrzut skoszonej trawy z boku kosiarki jest bardzo przydatną funkcją.

Wysokość koszenia trawy. Dla osób pielęgnujących trawniki przydomowe w regularnych odstępach czasu na pewno bardzo ważnym efektem koszenia jest wysokość trawy. O ten parametr dba regulacja wysokości koszenia. Im więcej poziomów wysokości koszenia tym można ją dokładniej ustawić.

Komfort i ergonomia. Wiadomą rzeczą jest to, że przy pracach fizycznych, szczególnie znaczenie odgrywa ergonomia. Warto więc zwrócić uwagę, czy kosiarka posiada możliwość regulacji rączek, aby dopasować ich wysokość do użytkownika. Ważnym też elementem jest wielkość kół. Im większe tym kosiarka powinna się lepiej i bardziej komfortowo prowadzić. Ponadto występują modele kosiarek, które posiadają przednie koła skrętne co zdecydowanie wpływa na jakość prowadzenia i skrętność.

 

Kosa spalinowa

Budowa kosy spalinowej nie ma skomplikowanej budowy. Tarcza lub głowica z żyłką, osłona, przekładnia, wał napędowy, uchwyt z rękojeściami w tym jedna ze sterowaniem. Na samej górze "serce" kosy, czyli silnik w obudowie i zbiornik na paliwo. Oczywiście ważnym elementem są szelki pozwalające na trzymanie kosy w odpowiedniej, wygodnej pozycji. Kosy spalinowe jak wcześniej napisałem, są niezbędne podczas koszenia terenów zarośniętych wysoką roślinnością. A teren ten jest trudny i praca kosiarką jest niemożliwa bądź bardzo utrudniona. Kosa spalinowa doskonale sprawdzi się podczas koszenia rowów, przestrzeni między drzewami i wszelkiego rodzaju nieużytków. Ze względu na charakter koszenia, kosa najczęściej występują z mocnymi silnikami spalinowymi 2- lub 4-suwowymi. Są przez to bardzo wydajne i skuteczne. Zastosowanie silnika elektrycznego raczej mija się z celem. Silniki elektryczne stosowane są w większości przypadków w podkaszarkach, czyli mniejszych odpowiednikach kos.

 

Wybór kosy spalinowej zależny jest przede wszystkim od mocy i jakości silnika. Im mocniejsza jest kosa i silnik bardziej wydajny tym lepiej. Jednak trzeba uważać, bo wraz ze wzrostem pojemności skokowej silnika wzrasta również jego waga, a tym samym samej kosy. Jako, że jest to narzędzie, którego cały ciężar oparty jest na "barkach" użytkownika, jest to niezwykle istotny parametr na który należy zwrócić uwagę. Tutaj też ważnym parametrem jest regulacja szelek nośnych w taki sposób, aby środek ciężkości był optymalnie ustawiony. Nawet regulacja w zakresie, można kilku centymetrów może przynieść niespodziewany efekt.

 

Podkaszarka akumulatorowa

Podkaszarka to narzędzie do koszenia, które chyba najlepiej spisuje się z silnikiem elektrycznym. Zastosowane silniki są niewielkich rozmiarów, są lekkie, przez co można nimi swobodnie operować. Doskonale nadają się do lekkich prac związanych z koszeniem trawy oraz młodych chwastów. Świetnie sprawdzą się podczas przycinania trawy przy krawężnikach, murach, płotach i ogrodzeniach. Idealnie nadają się do koszenia pozostałej trawy dookoła pnia drzewa. I właśnie w tych pracach gdzie liczy się zwrotność i dokładność, ale przy tym nie jest wymagane duże obciążenie.

 

Podkaszarka akumulatorowa DeWalt DCMST561P1Podkaszarka akumulatorowa DeWalt DCMST561P1

14360 zł

kup teraz cena

Podkaszarka akumulatorowa Makita UR100DWAEPodkaszarka akumulatorowa Makita UR100DWAE

562 zł

kup teraz cena

Podkaszarka akumulatorowa Graphite 58G030Podkaszarka akumulatorowa Graphite 58G030

187 zł

kup teraz cena

 

Pozostaje pytanie czy lepsza jest podkaszarka akumulatorowa czy podkaszarka elektryczna zasilana z sieci? Koszenie, a w zasadzie podkaszanie nie jest pracą obciążającą silnik. Nie jest wymagana duża moc urządzenie oraz praca nie wymaga ciągłej pracy silnika. Tutaj tak naprawdę sprawa pozostaje otwarta, ponieważ oba rodzaje podkaszarki sprawdzą się w tego typu pracy. Są jedynie dwie kwestie, które można wziąć pod uwagę. Podkaszarka elektryczna zasilana z sieci ma kabel, który może przeszkadzać podczas pracy. Warunkiem koniecznym jest też punkt zasilania w niedużej odległości. Podkaszarki pozbawione są tych niedogodności jednak należy koszt tego typu urządzenia jest dużo większy. Chodzi tutaj głównie o cenę akumulatorów. Są jednak producenci elektronarzędzi, którzy mają w swojej ofercie całe linie narzędzi zasilanych jednym akumulatorem np. Dedra SAS + ALL. Można więc zakup akumulatorów potraktować jako przyszłą inwestycję w uzupełnienie domowego warsztatu.

 

     Mam nadzieję, że treść tego bloga pomogła w rozwiązaniu paru podstawowych kwestii związanych z pytaniem - Jakiego rodzaju narzędzie wybrać do koszenia? Jeżeli do koszenia jest spory obszar trawnika i są problemy z dostepem do sieci energetycznej, to najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa. W koszeniu przydomowych trawników kosiarka elektryczna spiszę się na medal. Jeżeli potrzebujemy narzędzia do wykoszenia przerośniętych roślin, a teren pracy jest trudny, to nie ma innej opcji jak kosa spalinowa. Natomiast niezastąpionym partnerem kosiarki może okazać się podkaszarka akumulatorowa lub podkaszarka elektryczna, która pozwoli na doprowadzenie trawnika do perfekcji.

 

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.plAbsolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany od ponad 16 lat. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności