W pierwszej części bloga opisałem bogaty świat miniszlifierek - urządzeń dedykowanych do każdych prac przybliżając ich zasadę działania, możliwości, a także dokonując przeglądu najciekawszych rozwiązań cieszących się największym zainteresowaniem i zadowoleniem użytkowników. W drugiej części bloga chciałbym rozszerzyć ten temat i przedstawić Państwu jakie akcesoria do miniszlifierki można wykorzystać w zależności od prac, które chcemy wykonać - tak jak wspomniałem wcześniej, możliwości są nieograniczone, co jest największą zaletą miniszlifierki oraz dostępnego do niej osprzętu. W szybki sposób można dostosować urządzenie do każdego, mniej lub bardziej wymagającego zadania
Posiadając miniszlifierkę bardzo często można zadać sobie pytanie - jakie akcesoria będą odpowiednie? W jaki sposób ich używać? Bez względu na to czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym narzędziem i poszukujemy optymalnych rozwiązań, czy już siedzimy w temacie dosyć długo, rozglądając się za nowościami i ciekawostkami, w tym wpisie postaram się odpowiednio wyczerpać temat, tak aby każdy mógł tu znaleźć ciekawe informacje, a potem wykorzystać je w praktyce.
Pierwszą grupą powszechnie stosowanego osprzętu przy mini szlifierkach są szczotki druciane polerskie, wykonane głównie z drutu stalowego lub stalowego mosiężnego. Szczotki do mini szlifierek, w zależności od zastosowania posiadają również różne kształty i mogą służyć one do czyszczenia, odrdzewiania, matowienia, a także do obróbki metali, tworzyw sztucznych, drewna i kamieni. W zależności od potrzeb można od razu zaopatrzyć się w cały zestaw szczotek, który będzie dosyć uniwersalny przy wielu zadaniach, a także w pojedyncze szczotki pod konkretną pracę. Do wyboru zazwyczaj są:
W zależności od kształtów i miejsc, w których chcemy pracować, można zaopatrzyć się w szczotki tarczowe lub w kształcie kielicha. Większość szczotek posiada także wysokiej jakości włosie, które umożliwia pracę na wysokich obrotach gwarantując bardzo dobrą skuteczność pracy.
Szczotki druciane do mini szlifierek
Przeznaczone do precyzyjnych prac jubilerskich lub modelarskich, frezy do mini szlifierek to kolejna grupa osprzętu powszechnie wykorzystywanego, w zależności od doboru materiału, z którego są wykonane przy obróbce metali, drewna, tworzyw sztucznych, szkła i ceramiki. W zależności od kształtu, materiału obrabianej powierzchni, a także rodzaju prac jaki chcemy wykonać, frezy posiadają różne końcówki robocze - od kulek i walców, po stożki i cylindry
Condor Komplet frezów diamentowych CON-MTA-02
Tarcze do miniszlifierki to kolejny rodzaj akcesoriów stosowanych przy tego typu urządzeniach. Dobierając odpowiednią tarczę do rodzaju obrabianego materiału można zauważyć jak efektywne jest cięcie za pomocą mikro szlifierek i naprawdę pozytywnie się zaskoczyć
Jeżeli potrzebujemy przeciąż porcelanę, ceramikę, szkło lub włókno szklane, a także tworzywa sztuczne i metale niezależne musimy zaopatrzyć się w odpowiednią tarczę diamentową. W zależności od miejsc i powierzchni, które chcemy obrabiać mamy do wyboru tarcze o różnych kształtach i szerokości nasypu. Dodatkowo, często tarcze diamentowe posiadają otwory na powierzchni wewnętrznej, które pozwalają na lepszą cyrkulację oraz przepływ powietrza chłodniczego co wpływa na żywotność tarczy i jakość wykonywanej pracy.
Do cięcia materiałów, takich jak metale, stal zwykła i nierdzewna dedykowane są tarcze korundowe, które przy odpowiedniej grubości mogą służyć również do szlifowania. Tarcze te występują zazwyczaj w średnicach od ok 20 - 40mm oraz wzmocnione są siatką z włókna szklanego, która wpływa na ich wytrzymałość
Jeżeli potrzebujemy przeciąć drewno, warto użyć w tym celu mini tarczy do drewna z ząbkami, które wykonane są zazwyczaj ze stali szybkotnącej. Niektóre z nich mogą być również pokryte powłokami antykorozyjnymi lub anty ścieralnymi, wydłużając żywotność tarczy, nawet przy pracach w trudniejszych warunkach
Osprzęt do mikroszlifierek, który z powodzeniem możemy stosować do polerowania to przede wszystkim gumki polerskie, a także wszelkie tarcze i sztyfty filcowe i materiałowe. W zależności jaki rodzaj obróbki i przy jakim materiale będziemy pracować, trzeba do tego dobrać odpowiednie akcesoria:
Jedną z największych grup osprzętu do mikro narzędzi są materiały ścierne, w którym możemy znaleźć wiele praktycznych i efektywnych rozwiązań, takich jak:
Ostatnią grupą osprzętu, o jakiej należy wspomnieć są wiertła mini, przeznaczone do wiercenia w metalach, drewnie, płytkach drukowanych, tworzywach sztucznych o średnicach 0,3 - 2,0mm. Znaleźć można również wiertła, które idealnie sprawdzą się przy nawiercaniu otworów w materiałach mineralnych jak szkło, kamienie szlachetne, porcelana i marmur. Wiertła tego typu osadzone są na trzpieniach 2,35mm lub w formie walcowanej, z uchwytami o takiej samej średnicy jak część robocza. Akcesoria tego typu mogą być powszechnie stosowane w elektryce, jubilerstwie, modelarstwie i wielu innych branżach.
Proxxon Wiertła mini stal HSS 10 szt. 0,3-3,2 mm 28874
Jak widać, możliwości doboru osprzętu do mini szlifierek są praktycznie nieograniczone, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, jak bardzo uniwersalnym narzędziem jest mini szlifierka oraz ile rodzajów prac można wykonać za jej pomocą. Jeżeli specjalizujemy się w jednym typie pracy, lub mamy do wykonania konkretne zadanie warto dobrać odpowiednio dedykowany do tego sprzęt, jednak jeśli lubimy majsterkować lub zajmujemy się hobbystycznie modelarstwem, warto rozważyć zakup zestawu akcesoriów do miniszlifierki. W kompletach tego typu bardzo często można znaleźć pełny wachlarz osprzętu dedykowanego do różnych prac, mamy więc gwarancję, że w razie potrzeby niezbędne akcesoria będą zawsze pod ręką. Dostarczane są one również w wygodnych kasetkach plastikowych lub drewnianych, które ułatwiają przechowywanie i zapobiegają pogubieniu elementów.
Dodatkowym plusem jest również to, że producenci idą na przeciw oczekiwaniom użytkowników i bardzo często oferują dodatkowe akcesoria do mini szlifierek, takie jak np. tulejki zaciskowe pozwalające na dostosowanie urządzenia do posiadanego osprzętu o różnych średnicach trzpienia, a także wałki giętkie, o których wspominałem już przy okazji pierwszej części bloga. Oferta akcesoriów dodatkowych jest jeszcze bogatsza jeżeli jesteśmy użytkownikami mini szlifierki Proxxon - możemy wówczas zaopatrzyć się w wiele ciekawych rozwiązań, które ułatwiają pracę, jak np. stojaki do frezowania, imadła itp. Mam nadzieję, że ten blog choć w małym stopniu rozwiał wątpliwości odnośnie zastosowania różnych akcesoriów, zarówno dla osób, które zaczynają dopiero przygodę z mini szlifierkami, jak i dla doświadczonych użytkowników. Życzę udanej pracy!
Autor: Kamil Siwiec - Absolwent Politechniki Wrocławskiej wydziału mechaniczno-energetycznego, obecnie doradca techniczny sklepie narzedziak.pl Hobbystycznie zajmuje sie modelarstwem oraz majsterkowaniem.
Informacje ze świata narzędzi. Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje! Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach. Nie wahaj się. Bądź na bieżąco! Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości 10 zł |