Polerowanie znane pod nazwą przysłowiowej „polerki” to dziś nieodłączny element obróbki metalu. Metale podczas obróbki nabierają kształtu oraz zmieniają swoje właściwości fizyczne, jednakże na ich ostateczny wygląd znaczący wpływ ma polerowanie. Jak zatem zabrać się do szlifowania metalu, aby efekt finalny był olśniewający?
Polerowanie metalu niekiedy może przynieść efekt tzw. „lustra”, co pożądane jest przez wielu specjalistów od detalingu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o podjęciu odpowiednich kroków w celu uzyskania tak atrakcyjnego efektu finalnego. W tym wypadku szczególną rolę odgrywają: pasty polerskie dedykowane do poszczególnych metali, technika polerowania oraz narzędzia, które wykorzystujemy w pracy.
Stal to bardzo twardy i trudny w obróbce metal, w związku z czym jego polerowanie nie należy do najprostszych. Zazwyczaj, aby osiągnąć zadowalający efekt, należy podzielić pracę nad szlifowaniem elementu na kilka etapów. W tym wypadku zaleca się wykorzystanie również 3 rodzajów pasty polerskie.
Wyróżniamy:
Kiedy już wiemy jaką pastę wybrać, przejdźmy do narzędzi, które stanowić będą naszego kompana pracy. Na rynku znaleźć można wiele materiałów polerskich, jednakże powstaje pytanie, który z nich wybrać?
Filce polerskie – bardzo praktyczne narzędzie, najczęściej spotykane w postaci krążka z naklejonym rzepem. Występują również tzw. filce na trzpieniu, przystosowane do pracy ze szlifierkami prostymi lub wiertarkami, czy wkrętarkami. Idealnie sprawdzą się w pracy nad detalami. Filce wykorzystuje się podczas pracy nad polerowaniem stali kwasoodpornej, aluminium, miedzi i metali pochodnych, stali.
Dyski lamelkowe z filcu – to kolejna propozycja na wydajne polerowanie. Tarcza listkowa służy głównie do polerowania małych detali i części wykonanych z różnego rodzaju metalu za pomocą szlifierek kątowych lub polerek. Wykorzystanie dysków sprawdza się również podczas polerowania stali i metali na większych, płaskich powierzchniach.
Tarcza sizalowa - pozwala na bardzo efektywną pracę, gdyż materiał ścierny jest wytrzymały, zaś dyski często projektowane są w taki sposób, aby ograniczały powstawanie ciepła podczas pracy, co chroni materiał przed niechcianymi wygięciami.
Tarcza polerska bawełniana – następna propozycja materiału ściernego do pracy. Główną zaletą tarcz jest to, że ograniczają one przypalenie obrabianego materiału. Bawełna układana jest na tarczy w sposób warstwowy przez co tarcza sprawdzi się podczas polerowania nierównych powierzchni. Dedykowana jest do każdego rodzaju stali nawet stali szlachetnej. Tarcze bawełniane można rozróżnić ze względu na użyty materiał i jego sztywność.
Przykładowe tarcze polerskie bawełniane:
Kiedy już dobraliśmy odpowiedni sprzęt, warto przejść do samej techniki polerowania. Sposób nakładania pasty polerskiej jest szczególnie istotny tak samo jak i sama „polerka”. Pasta polerska powinna być nakładana na tarczę czy dysk i przykładana do materiału polerowanego przy małym nacisku. Zbyt duży docisk mógłby spowodować nie tylko uszkodzenie materiału (tj. jego wyżłobienie), ale również powoduje lokale przegrzania, które w przypadku wielu metali mogą wywołać ich deformacje. Wielostopniowość polerowania pozwala na uzyskanie efektu lustra niemalże za każdym razem. W uproszczeniu polega to na wykorzystaniu past o różnej degradacji (obróbka wstępna, właściwa i wykończeniowa).
Jednym z najczęściej polerowanych elementów wykonanych ze stopu aluminium są felgi samochodowe. Ze względu na kształt, nierówności, wcięcia itp. najlepiej do polerowania użyć filców na trzpieniu. Do polerowania alufelgi można użyć twardej pasty dedykowanej do aluminium np. z pasta Pollux. Można również zastosować pasty miękkie np. Aluchrom z firmy K2.
Do polerowania reflektorów warto wybrać pastę specjalnie dedykowaną do tej czynności oraz do materiału, z którego zostały wykonane reflektory. Są to wyroby przeznaczone do usuwania zmatowień, rys i wszelkich zabrudzeń na lampach samochodowych. Do reflektorów szklanych dedykowane są pasty z domieszką tlenku ceru, natomiast do lamp plastikowych pasty na bazie wosków i polimerów np. pasta Pollux do reflektorów.
Do polerowania reflektorów samochodowych warto wykorzystać odpowiednie narzędzia, które zwiększą wydajność pracy. W tym przypadku mowa o twardej gąbce, która potęguje właściwości ścierne pasty polerskiej. Praktyczny rozmiar gąbki polerskiej pozwoli na prace nad dużymi, jak i trudno dostępnymi miejscami. Innowacyjne podejście do konstrukcji gąbek sprawia, że minimalizują one użycie pasty polerskiej, dzięki czemu sprzyjają oszczędzaniu na materiałach ściernych.
Reflektor przed polerowaniem pastą Pollux
Efekt polerski wykonany pastą Pollux i twardą gąbką ABW
Elementy samochodu wokół reflektora należy okleić najlepiej taśmą malarską. Zapobiega to zabrudzeniem od ciężko ścieralnej pasty, co szczególnie widoczne jest na plastikowych elementach w kolorze czarnym.
Polerować można wszystko. Począwszy od wszelkiego rodzaju metali, powłok lakierniczych. szyb, tworzyw sztucznych i wiele innych materiałów. Aby polerowanie miało sens, należy przede wszystkim prawidłowo przygotować obrabianą powierzchnię, dobrać odpowiednią pastę polerską, a następnie do niej odpowiednie narzędzie. Należy również podczas pracy zwrócić uwagę, czy nie zachodzi jakaś reakcja chemiczna na powierzchni lub czy podczas polerowania maszynowego nie są ustawione zbyt wysokie obroty, co może spowodować przypalenie pasty, a tym samym odbarwienie materiału. Ogólnie nie jest to prosta czynność, ale przy odpowiednim nastawieniu i doborze odpowiedniej techniki "do zrobienia" przez każdego.
Informacje ze świata narzędzi. Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje! Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach. Nie wahaj się. Bądź na bieżąco! Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości 10 zł |