Polerowanie stali i metali oraz reflektorów

22-10-2021

Polerowanie znane pod nazwą przysłowiowej „polerki” to dziś nieodłączny element obróbki metalu. Metale podczas obróbki nabierają kształtu oraz zmieniają swoje właściwości fizyczne, jednakże na ich ostateczny wygląd znaczący wpływ ma polerowanie. Jak zatem zabrać się do szlifowania metalu, aby efekt finalny był olśniewający?

Polerowanie metalu niekiedy może przynieść efekt tzw. „lustra”, co pożądane jest przez wielu specjalistów od detalingu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o podjęciu odpowiednich kroków w celu uzyskania tak atrakcyjnego efektu finalnego. W tym wypadku szczególną rolę odgrywają: pasty polerskie dedykowane do poszczególnych metali, technika polerowania oraz narzędzia, które wykorzystujemy w pracy.

Jakie pasty do polerowania stali?

Stal to bardzo twardy i trudny w obróbce metal, w związku z czym jego polerowanie nie należy do najprostszych. Zazwyczaj, aby osiągnąć zadowalający efekt, należy podzielić pracę nad szlifowaniem elementu na kilka etapów. W tym wypadku zaleca się wykorzystanie również 3 rodzajów pasty polerskie.

 

Pasty polerskie

Wyróżniamy:

  1. Pastę polerską do obróbki wstępnej. W obróbce wstępnej zaleca się wykorzystanie pasty na bazie tlenku glinu. Gradacja drobin ściernych jest na poziomie ok. 300-400 lub w przypadku wstepnego polerowania aluminium gr 600-800. Pasta do stali sprzyja bardzo szybkiej obróbce wstępnej. Dodatek wosków sprzyja sprawnej i efektywnej pracy. W tym wypadku możemy pracować ręcznie bądź wykorzystać do obróbki narzędzia polerskie.
  2. Pastę polerską do pracy właściwej. Obróbka właściwa materiału wymaga już bardziej skomplikowanego składu pasty. Na rynku spotkać możemy wyroby na bazie elektrokorundu i tlenku glinu, które stanowią bardzo uniwersalne połączenie. Gradacja ścierniwa w pastach gr. 800-1200
  3. Pastę polerską do wykańczania. Obróbka wykańczająca to bardzo ważny element całej pracy. Zazwyczaj stosuje się tutaj pastę polerską na bazie mieszanki tlenków glinu i elektrokorundu w stałym roztworze woskowo tłuszczowym. Zazwyczaj wykorzystuje się tutaj również polerowanie za pośrednictwem narzędzi, a w tym tarcz filcowych, których udział daje w efekcie powstanie „lustra”. Gradacja ścierniwa w paście gr. 1500 i drobniejszy lub bez ścierniwa stosowane np. w pastach nabłyszczających.

Czym polerować stal?

Kiedy już wiemy jaką pastę wybrać, przejdźmy do narzędzi, które stanowić będą naszego kompana pracy. Na rynku znaleźć można wiele materiałów polerskich, jednakże powstaje pytanie, który z nich wybrać?

Narzedzia polerskie

Filce polerskie – bardzo praktyczne narzędzie, najczęściej spotykane w postaci krążka z naklejonym rzepem. Występują również tzw. filce na trzpieniu, przystosowane do pracy ze szlifierkami prostymi lub wiertarkami, czy wkrętarkami. Idealnie sprawdzą się w pracy nad detalami. Filce wykorzystuje się podczas pracy nad polerowaniem stali kwasoodpornej, aluminium, miedzi i metali pochodnych, stali.

Dyski lamelkowe z filcu – to kolejna propozycja na wydajne polerowanie. Tarcza listkowa służy głównie do polerowania małych detali i części wykonanych z różnego rodzaju metalu za pomocą szlifierek kątowych lub polerek. Wykorzystanie dysków sprawdza się również podczas polerowania stali i metali na większych, płaskich powierzchniach.

Tarcza sizalowa - pozwala na bardzo efektywną pracę, gdyż materiał ścierny jest wytrzymały, zaś dyski często projektowane są w taki sposób, aby ograniczały powstawanie ciepła podczas pracy, co chroni materiał przed niechcianymi wygięciami.

Tarcza polerska bawełniana – następna propozycja materiału ściernego do pracy. Główną zaletą tarcz jest to, że ograniczają one przypalenie obrabianego materiału. Bawełna układana jest na tarczy w sposób warstwowy przez co tarcza sprawdzi się podczas polerowania nierównych powierzchni. Dedykowana jest do każdego rodzaju stali nawet stali szlachetnej. Tarcze bawełniane można rozróżnić ze względu na użyty materiał i jego sztywność.
Przykładowe tarcze polerskie bawełniane:

Jak polerować stal?

Kiedy już dobraliśmy odpowiedni sprzęt, warto przejść do samej techniki polerowania. Sposób nakładania pasty polerskiej jest szczególnie istotny tak samo jak i sama „polerka”. Pasta polerska powinna być nakładana na tarczę czy dysk i przykładana do materiału polerowanego przy małym nacisku. Zbyt duży docisk mógłby spowodować nie tylko uszkodzenie materiału (tj. jego wyżłobienie), ale również powoduje lokale przegrzania, które w przypadku wielu metali mogą wywołać ich deformacje. Wielostopniowość polerowania pozwala na uzyskanie efektu lustra niemalże za każdym razem. W uproszczeniu polega to na wykorzystaniu past o różnej degradacji (obróbka wstępna, właściwa i wykończeniowa).

Polerowanie alufelg

Jednym z najczęściej polerowanych elementów wykonanych ze stopu aluminium są felgi samochodowe. Ze względu na kształt, nierówności, wcięcia itp. najlepiej do polerowania użyć filców na trzpieniu. Do polerowania alufelgi można użyć twardej pasty dedykowanej do aluminium np. z pasta Pollux. Można również zastosować pasty miękkie np. Aluchrom z firmy K2.

Polerowanie alufelg

  1. Przed przystąpieniem do polerowania aluminium, należy dokładnie umyć felgi oraz oczyścić je ze wszelkich zabrudzeń typu smar, osad itp. Doskonale do tego celu nada się płyn do felg Roton. Im czystsza będzie felga tym dłużej będziemy używali filcu, który się nie zapcha tak szybko brudem.
  2. Kolejno przechodzimy do doboru narzędzia pracy. Tutaj mowa o kształcie i rodzaju filcu. Oczywiście dobór odpowiedniego rozmiaru i wyglądu zależy od powierzchni bądź detalu nad jakim będziemy pracować. Warto wcześniej dobrze zaplanować, jaki rodzaj powierzchni i jaki kształt będziemy polerować, gdyż dobór odpowiedniej końcówki ma ogromne znaczenie w stosunku do wydajności pracy.
  3. Następnie nakładamy pastę polerską dedykowaną do obróbki wstępnej. Wystarczy nanieść odpowiednią ilość na tarczę polerską bądź filc przeznaczony do polerowania. Pastę twardą nanosimy na filc przykładając go do powierzchni pasty podczas obrotu. Można również polerowaną powierzchnię posmarować pastą, a następnie przyłożyć filc i polerować.
  4. Gradacja pasty do pracy wykończeniowej powinna być wysoka. Zazwyczaj wybiera się taką o gradacji 1500. Jest ona przeznaczona do ostatecznej obróbki materiału. Warto tutaj poza polerowaniem mechanicznym, zadbać o ostateczny połysk ręcznie. Takie podejście zagwarantuje nam profesjonalne dopracowanie efektu „lustra”.

Polerowanie reflektorów samochodowych

Do polerowania reflektorów warto wybrać pastę specjalnie dedykowaną do tej czynności oraz do materiału, z którego zostały wykonane reflektory. Są to wyroby przeznaczone do usuwania zmatowień, rys i wszelkich zabrudzeń na lampach samochodowych. Do reflektorów szklanych dedykowane są pasty z domieszką tlenku ceru, natomiast do lamp plastikowych pasty na bazie wosków i polimerów np. pasta Pollux do reflektorów.

Polerowanie reflektora

Do polerowania reflektorów samochodowych warto wykorzystać odpowiednie narzędzia, które zwiększą wydajność pracy. W tym przypadku mowa o twardej gąbce, która potęguje właściwości ścierne pasty polerskiej. Praktyczny rozmiar gąbki polerskiej pozwoli na prace nad dużymi, jak i trudno dostępnymi miejscami. Innowacyjne podejście do konstrukcji gąbek sprawia, że minimalizują one użycie pasty polerskiej, dzięki czemu sprzyjają oszczędzaniu na materiałach ściernych.

Polerowanie reflektorów

Reflektor przed polerowaniem pastą Pollux

Polerowanie lampy samochodowej

Efekt polerski wykonany pastą Pollux i twardą gąbką ABW

Elementy samochodu wokół reflektora należy okleić najlepiej taśmą malarską. Zapobiega to zabrudzeniem od ciężko ścieralnej pasty, co szczególnie widoczne jest na plastikowych elementach w kolorze czarnym.

Polerować można wszystko. Począwszy od wszelkiego rodzaju metali, powłok lakierniczych. szyb, tworzyw sztucznych i wiele innych materiałów. Aby polerowanie miało sens, należy przede wszystkim prawidłowo przygotować obrabianą powierzchnię, dobrać odpowiednią pastę polerską, a następnie do niej odpowiednie narzędzie. Należy również podczas pracy zwrócić uwagę, czy nie zachodzi jakaś reakcja chemiczna na powierzchni lub czy podczas polerowania maszynowego nie są ustawione zbyt wysokie obroty, co może spowodować przypalenie pasty, a tym samym odbarwienie materiału. Ogólnie nie jest to prosta czynność, ale przy odpowiednim nastawieniu i doborze odpowiedniej techniki "do zrobienia" przez każdego.

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności