Poziomica laserowa czy laser krzyżowy?

13-10-2020

Wszelkie prace budowlane zarówno te podczas budowy budynku, budowy dróg, czy konstrukcji jak i podczas wykonywania prac wykończeniowych wymagają dokładności. Wszystko musi być wykonane prosto, musi być wypoziomowane, prostopadłe. Każdy etap pracy wymaga precyzyjnego pomiaru, aby reszta prac przebiegała bez zakłóceń. Większość wykonawców o tym wie dlatego przyrządy budowlane są niezbędnym elementem ekwipunku inżyniera nadzorującego budowę. Również podczas wykonywania remontów mieszkań prywatnych, czy przez fachową ekipę, czy samodzielnie należy korzystać ze wszelkich urządzeń pomiarowych. Ale takie podejście ma chyba każdy więc nie będę przekonywał ani wyjaśniał dlaczego jest to takie ważne. Skupie się raczej na pomocy w doborze urządzeń pomiarowych wykorzystujących laser do pomiarów do konkretnych prac.

Należy zdać sobie sprawę, że niestety nie wszystkie urządzenia posiadające laserową diodę maja to samo zastosowanie i funkcje. Lasery budowlane można podzielić zarówno pod kątem zastosowania, parametrów technicznych, możliwości i funkcji. Najprostszym podziałem jest podział ze względu na możliwość emisji promienia laserowego. Tutaj można wyszczególnić tzw. poziomice laserowe, lasery budowlane krzyżowe oraz niwelator laserowy obrotowy tzw. rotacyjny.

Poziomice laserowe

To najprostsze urządzenia z tej grupy. Budowa ich przypomina tradycyjną poziomicę z libellą w wersji klasycznej skrzynkowej lub małej poziomicy torpedo. Główną cechą odróżniającą ją od poziomic tradycyjnych jest wbudowany laser. W tym przypadku, jego promień ma bardzo ograniczone zastosowanie. Za jego pomocą można jedynie przenieść pomiar poziomu na sąsiednią ścianę bądź element i wyznaczeniu za jej pomocą punktu, lub jeżeli poziomica posiada dyfuzor - linii.

Poziomica laserowa Geko G03311

Oddzielną grupę poziomic laserowych (potocznie tak nazywanych) są np. kątowniki laserowe przeznaczone do wyznaczania linii przydatnych np. podczas układania płytek ceramicznych. Dobrym i niedrogim przykładem takiego urządzenia laserowego jest poziomica kątowa do układania płytek marki Geko Urządzenie emituje dwie wiązki lasera, które rozchodzą się pod kątem prostym co pozwala na szybkie i dokładne ułożenie płytek.

Poziomica Laserowa Geko

Zastosowanie poziomicy laserowej:

 • Wyznaczanie punktów zgodnie z poziomem ustawienia poziomicy
 • Wieszanie półek i ustawianie mebli
 • Wyznaczanie linii prostej
 • Wyznaczanie linii prostej

Lasery budowlane krzyżowe i liniowe

Lasery budowlane są bardziej rozwiniętą konstrukcją od poziomnicy z laserem. Główną ich zaletą jest zastosowanie systemu samo poziomowania. Dzięki czemu wiadomo, że emitowana linia promienia laserowego jest idealnie wypoziomowana. Oczywiście są niewielkie odchylenia od idealnego poziomu, ale o tym poniżej. Laser budowlany dzięki wszechstronności oraz wielu funkcjom, wykorzystywany jest podczas wszelkich prac wykończeniowych, głównie w pomieszczeniach zamkniętych.

Lasery liniowe jak sama nazwa wskazuje emitują promień w postaci linii poziomej, chociaż większość modeli ma funkcję emisji promienia w postaci dwóch przecinających się linii pod kątem prostym tworząc krzyż, wtedy można określić ją jako laser krzyżowy. Bardziej zaawansowane modele posiadają kilka emiterów, dzięki czemu tych linii laserowych jest o wiele więcej np. laser budowlany 360 st. emituje promień dookoła urządzenia. Występują również urządzenia które określane są jako 3D, które emitują promienie laserowe na każdej płaszczyźnie tworząc siatkę.

Laser Lamigo Cross 360

Zastosowanie lasera liniowego:

 • Ustawianie ścianek działowych
 • Pomoc przy podwieszaniu sufitów
 • Wyznaczanie punktów elektrycznych
 • Wyznaczanie ciągów w linii prostej np. rur
 • Układanie płytek
 • Montaż drzwi i okien
 • Mocowanie wszelkiego rodzaju mebli i wyposażenia mieszkania

Lasery rotacyjne – obrotowe

Najbardziej zaawansowaną konstrukcją jeżeli chodzi o parametry użytkowe oraz techniczne są lasery obrotowe. Promień lasera emitowany jest w postaci punktu. Obrotowa głowica w której umieszczona jest dioda lasera obraca się tworząc z punktu linie. Im szybciej głowica się obraca tym linia jest bardziej ciągła. Dzięki temu, że promień nie jest rozszczepiony przez dyfuzor jest on o wiele bardziej mocny niż linia w laserach krzyżowych, dzięki czemu praca niwelatorem laserowym odbywa się na dużo większych odległościach dochodzących do kilkuset metrów.

Oprócz sposobu emitowania promienia laserowego główna różnica polega również na sposobie samopoziomowania. O ile w laserach liniowych najczęściej stosuje się poziomowanie grawitacyjne – kompensator zawieszony jest na specjalnym wahadle, to w przypadku niwelatorów obrotowych ustawienie poziomu odbywa się poprzez zastosowania specjalnych silniczków sterowanych automatycznie przez elektronikę. Ze względu na parametry techniczne oraz większą wydajność i moc diody, lasery obrotowe najczęściej stosowane są podczas prac w terenie na zewnątrz budynków. Chociaż mogą być również stosowane jak najbardziej podczas prac wykończeniowych wewnątrz budynku.

Kategoria niwelatory obrotowe laserowe

Zastosowanie lasera obrotowego:

 • Budowa hal, dużych konstrukcji
 • Prace związane z tworzeniem ogrodów – niwelowanie terenu, ustawianie płotów, czy ogrodzeń
 • Wyznaczanie poziomów pod duże place użytkowe np. parkingi
 • Pomoc przy wylewkach – kontrola poziomu, ustalenie wysokości wylewki
 • Prace budowlane związane z wylewaniem fundamentów, ustalaniem poziomów posadzki, pomoc przy stropach, murach, ławach z druty, czy też budowlach z prefabrykatów
 • Prace wykończeniowe przy podwieszanych sufitach czy ustawianiu ścianek

Przykładowe urządzenia które polecamy do prac wykończeniowych:

Jak widać z powyższych przykładów, nie trzeba od razu kupować najbardziej wyposażonych i wielofunkcyjnych urządzeń, ponieważ nie skorzystamy z ich wszystkich funkcji, a każda z nich stanowi część ceny końcowej. Należy dobrać takie urządzenie laserowe, które wesprze Nas podczas planowanych pracach. Jeżeli chodzi o prace wykończeniowe wewnątrz budynku uważam, że najrozsądniejszym wyborem będzie laser liniowy z automatycznym poziomowaniem. Jeżeli prace mają być bardziej zaawansowane oraz pomocną funkcją będzie emitowanie lasera w obrębie 360 st. wtedy warto pomyśleć nad urządzeniem z taką właśnie funkcją, która pozwala na użytkowanie urządzenia przez jedną osobę bez zbędnego chodzenia i przestawiania kierunku emisji lasera na kolejną ścianę.

Natomiast w przypadku gdy pracę są bardziej zaawansowane, skupione w głównej mierze na warunki panujące na zewnątrz budynku to optymalnym rozwiązaniem będzie laser obrotowy. Co do samej poziomicy z laserem to uważam, że ma ona tak ograniczone funkcje i dokładność, że nadaje się jedynie do podstawowych prac związanych np. z podwieszaniem szafek i to pod warunkiem że wyposażona jest w pryzmat liniowy.

 

Sławomir Gagatek

 

 

 

Informację ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności