Wiertarka, wiertarka udarowa czy wiertarko wkrętarka? Rodzaje i zastosowanie wiertarek

21-10-2021

Dawno temu do wszelkich prac remontowych używano narzędzi ręcznych. Wraz z postępem technologicznym oraz potrzebą przyspieszenia i ułatwienia pracy stopniowo zostały one zastępowane przez elektronarzędzia. Najpowszechniejszym i najbardziej użytecznym z tych narzędzi jest bez wątpienia wiertarka. Urządzenie to jest niezastąpione i powszechnie używane w warsztatach, gospodarstwach domowych i na budowie, a także w wielu innych miejscach. Szeroki wachlarz zastosowań, różne uchwyty oraz parametry mogą jednak wprawić w zakłopotanie, co sprawia, że łatwo pogubić się podczas poszukiwań idealnej wiertarki. W tym artykule opiszę wszystkie możliwości oraz zastosowania różnych rodzajów wiertarek w celu pomocy przy wyborze idealnego rozwiązania do konkretnych potrzeb. Zapraszam do lektury!

 

Wiertarka, wiertarko wkrętarka czy młotowiertarka?

Do czego może służyć wiertarka?

Zanim w ogóle przejdziemy do charakterystyki poszczególnych rodzajów wiertarek, warto zastanowić się jakie w przyszłości będzie jej zastosowanie. Szeroki wachlarz możliwych prac, które możemy wykonać za pomocą konkretnej wiertarki zawiera między innymi:

 • Wiercenie w różnych materiałach, takich jak metal, drewno, plastik i wiele innych
 • Wiercenie i wykonywanie otworów w cegle, gipsie, kamieniu oraz w betonie, a nawet żelbetonie
 • Wykonywanie otworów w gresie, szkle i w ceramice
 • Kucie i poszerzanie otworów w betonie
 • Burzenie ścian
 • Różne prace monterskie lub budowlane, np. montaż płyt K/G, montaż oświetlenia, kładzenie kabli, również w trudno dostępnych i słabo widocznych miejscach
 • Prace wykończeniowe oraz prace przy skręcaniu mebli
 • Wiele innych, mniej typowych prac, takich jak: polerowanie, szlifowanie, mieszanie.

Jak widać, wiertarka to narzędzie, które możemy spotkać w zasadzie wszędzie. Ze względu na konkretny rodzaj pracy będzie trzeba jednak zastanowić się nad odpowiednim rodzajem tego urządzenia, a także poświęcić trochę czasu nad dobraniem konkretnych parametrów

Moc, obroty, zasilanie - jakimi parametrami charakteryzują się wiertarki?

Jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących wiertarkę jest moc znamionowa. Z zasady im większa moc urządzenia tym łatwiejsze i bardziej efektywne wiercenie w wybranym materiale. Warto zastanowić się nad tym, czy będziemy używać wiertarki do celów profesjonalnych lub przemysłowych czy w warunkach domowych - wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie nawet mniejsza moc, w okolicach 600W.

Kolejnym istotnym parametrem, bez względu na rodzaj wiertarki jest zasilanie. Wiertarka akumulatorowa jest z reguły droższa (oprócz narzędzia musimy zaopatrzyć się również w akumulator i ładowarkę), jednak zapewnia większą możliwość manewrowania urządzeniem. Dodatkowo, można używać jej wszędzie tam gdzie jest potrzebna, bez względu na dostępność źródła zasilania sieciowego. Wiertarka sieciowa ogranicza możliwość miejsc, w których możemy jej używać, jest jednak tańsza niż akumulatorowe odpowiedniki, a także bardziej niezawodna - nie ma ryzyka, że podczas pracy wyładuje się bateria.

Prędkość obrotowa to kolejny ważny parametr, który charakteryzuje wiertarki. Jest ona istotna w perspektywie wiercenia w różnych materiałach, gdzie optymalne obroty mogą być różne. Dużo modeli wiertarek oferuje regulację obrotów, która umożliwia w prosty sposób dostosowanie ich wartości do warunków pracy.

Należy również wspomnieć, że w wiertarkach możemy posiadać różny uchwyt wiertarski. Jednym z nich jest uchwyt wiertarski samozaciskowy, w którym użytkownik może zamontować wiertło poprzez obracanie obudową uchwytu, dzięki czemu szczęki samocentrują się w kierunku wiertła. Kolejnym rodzajem jest uchwyt kluczykowy. Kluczyk w takich uchwytach obraca pierścieniem, które zbliżają do siebie szczęki umożliwiając zamontowanie wiertła.

 

Wiertarki rodzaje i zastosowanie

Wiertarka udarowa czy wiertarka bezudarowa - jaką wybrać?

Wiertarka bezudarowa to lekkie i kompaktowe urządzenie, które znajduje idealne zastosowanie głównie podczas prac w drewnie, tworzywach sztucznych oraz miękkich metalach. Oprócz niewielkiej wagi, która zdecydowanie ułatwia pracę i manewrowanie urządzeniem są one również bardzo atrakcyjne cenowo. Za niewielkie pieniądze można więc zaopatrzyć się w Wiertarka bezudarowa rozpoznawalnych firm takich jak np. Makita czy Bosch. Jeżeli jesteśmy pewni, że będziemy pracować głównie w miękkich materiałach, sporadycznie i przy lekkich pracach domowych, bez potrzeby wiercenia np. w betonie, wiertarka bezudarowa jest idealnym rozwiązaniem, coraz częściej wybieranym również przez profesjonalistów.

 

Makita Wiertarka bezudarowa DP2010 DeWalt Wiertarka bezudarowa 550W DWD014S Makita Wiertarka 450W M6002
Makita Wiertarka bezudarowa 370W DP2010 DeWalt Wiertarka bezudarowa 550W DWD014S Makita Wiertarka 450W M6002

327 zł

kup teraz cena

288 zł

kup teraz cena

189 zł

kup teraz cena

 

Wiertarka udarowa idealnie sprawdzi się przy cięższych pracach. Dzięki zastosowaniu udaru możliwe jest tworzenie otworów w twardych materiałach takich jak: cegła, beton, kamień, płyta ceramiczna. Są one również bardziej wytrzymałe i przystosowane do pracy ciągłej w porównaniu do wiertarek nie posiadających funkcji udaru. Większość modeli posiada także kilka opcji wiercenia (z udarem mechanicznym lub bez udaru), co sprawia również, że są uniwersalne w zastosowaniu. Najczęściej zastosowane dwa rodzaje mocowania - z uchwytem kluczykowym i samozaciskowym. Decydując się na zakup wiertarki udarowej otrzymujemy narzędzie o szerokim wachlarzu zastosowań, które będzie nieocenione przy jakichkolwiek pracach remontowych i budowlanych w domu lub w garażu.

 

Makita Wiertarka udarowa 680W HP1641FK Dedra Wiertarka udarowa 900W DED7960 DeWalt Wiertarka udarowa 650W DWD024K-QS
Makita Wiertarka udarowa 680W HP1641FK Dedra Wiertarka udarowa 900W DED7960 DeWalt Wiertarka udarowa 650W DWD024K-QS

420 zł

kup teraz cena

195 zł

kup teraz cena

354 zł

kup teraz cena

Wiertarka udarowa, a młotowiertarka - różnice

Decydując się na wiertarkę udarową warto jeszcze znać różnice pomiędzy tym urządzeniem, a młotowiertarką. Podstawową różnicą jest to, że młotowiertarka posiada udar pneumatyczny, który wymaga o wiele mniej siły niż udar mechaniczny, który zastosowany jest w wiertarkach udarowych. Ze względu na przystosowanie do cięższych prac i obróbki twardych materiałów, młotowiertarki posiadają również większą masę i konstrukcję. Uchwyt SDS zastosowany w tego typu urządzeniach pozwala również na dostosowanie szerszego wachlarzu osprzętu - również dłut, które umożliwiają kucie. Wiertarka sds będzie więc bardziej odpowiednim rozwiązaniem jeżeli planujemy cięższe prace budowlane lub remonty.

Warto również wspomnieć, że w przypadku młotowiertarek, urządzenia te mają zazwyczaj dwa typy uchwytów:

 • Młotowiertarka sds plus, która charakteryzuje się kompaktową obudową oraz niewielką wagą. Modele tego typu posiadają energię udaru w granicach do 10J i nadają się do wielu, nawet cięższych prac remontowych
 • Młotowiertarka sds max, przeznaczona do najcięższych prac wiertniczych w materiałach mineralnych, takich jak beton, beton zbrojony, kamień itp. Młot udarowy ma zazwyczaj energię udaru powyżej 10J i znajduje zastosowanie podczas wiercenia otworów o dużej średnicy i do kucia w najtwardszych materiałach.

 

Dedra Młotowiertarka SDS plus DED7048

Makita Młotowiertarka SDS Plus HR2630

DeWalt Młotowiertarka SDS Max D25481K-QS

Dedra Młotowiertarka SDS Plus DED7048

Makita Młotowiertarka SDS Plus HR2630

DeWalt Młotowiertarka SDS Max D25481K-QS

331 zł

kup teraz cena

630 zł

kup teraz cena

1940 zł

kup teraz cena

 

Wiertarko wkrętarka czyli dwa urządzenia w jednym

Mówiąc o wiertarkach nie sposób nie wspomnieć o urządzeniu, jakim jest wiertarko wkrętarka. Jest to narzędzie, które coraz powszechniej jest wybierane zarówno przez amatorskich majsterkowiczów jak i profesjonalistów do prac budowlanych lub remontowych. Jej największą zaletą jest bez wątpienia uniwersalność - możemy ją stosować zarówno przy wkręcaniu wkrętów, a także przy wierceniu otworów w różnych materiałach. Najczęściej wiertarko wkrętarki zasilane są akumulatorowo, jednak można spotkać modele, które są zasilane sieciowo. Funkcja udaru, zastosowana w niektórych modelach pozwala wiercić również w ścianach i cegle, jednak należy pamiętać, że nie będzie to tak efektywne jak w przypadku wiertarek udarowych czy młotowiertarek. Decydując się na wiertarko wkrętarkę mamy pewność, że wybraliśmy praktyczne urządzenie, za pomocą którego możemy wykonać wiele prac remontowych, przy czym jest ono lekkie i poręczne co wpływa na komfort pracy.

 

DeWalt Wiertarko wkrętarka udarowa DCD778D2T-QW

Makita Wiertarko wkrętarka DDF453RFE

Stanley Wiertarko Wkrętarka bezszczotkowa FMC627D2

DeWalt Wiertarko wkrętarka udarowa DCD778D2T-QW

Makita Wiertarko wkrętarka DDF453RFE

Stanley Wiertarko Wkrętarka bezszczotkowa FMC627D2

697 zł

kup teraz cena

731 zł

kup teraz cena

701 zł

kup teraz cena

 

Wiertarki - pozostałe rozwiązania

Wyżej opisane wiertarki to nie wszystkie dostępne na rynku rozwiązania. Jeżeli mamy do wykonania wyspecjalizowane lub precyzyjne zadania (np. w trudno dostępnych miejscach), warto przyjrzeć się bliżej następującym urządzeniom:

 • Wiertarka stołowa to narzędzie stacjonarne, które idealnie sprawdzi się przy precyzyjnych pracach wiertniczych. Wykonywane nimi otwory mają określoną głębokość i są wywiercone pod odpowiednim kątem. Jeżeli mamy do zrobienia wiele takich samych otworów, warto rozważyć zakup wiertarki stołowej
 • Wiertarka kątowa czyli specjalistyczny rodzaj wiertarki, który dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji doskonale sprawdzi się przy pracy w miejscach trudno dostępnych. Wiertarki kątowe charakteryzują się również lekkością i ergonomią wykonania, a przy tym dużą wytrzymałością więc sprawdzą się nawet w ciężkich warunkach
 • Wiertnica diamentowa to profesjonalne rozwiązanie do wiercenia na sucho oraz mokro np. w betonie albo w murze. Wiertnice przeznaczone są do używania z specjalnymi otwornicami diamentowymi o dużych średnicach

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł rozwiać wątpliwości odnośnie zastosowania poszczególnych rodzajów wiertarek i będzie pomocny w przypadku poszukiwania idealnego rozwiązania. W następnym wpisie poruszę ciekawy temat odnośnie zastosowań wiertarek - które oprócz wiercenia idealnie nadają się również do wielu innych zadań. Zapraszam!

 

Autor: Kamil Siwiec - Absolwent Politechniki Wrocławskiej wydziału mechaniczno-energetycznego, obecnie doradca techniczny sklepie narzedziak.pl Hobbystycznie zajmuje sie modelarstwem oraz majsterkowaniem.

 

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności