Jaką skrzynie narzędziową wybrać ?

21-09-2023

Porządek i właściwa organizacja są często najlepszą podstawą dobrze wykonanej pracy i sukcesu podjętego zadania. Działanie domorosłych majsterkowiczów, każdej „złotej rączki” czy też wykwalifikowanych inżynierów władających, na co dzień licznymi narzędziami sprowadza się do konieczności zgromadzenia niezbędnych narzędzi. I tutaj docieramy do punktu, w którym porządek i organizacja pracy są jednym z jej zasadniczych elementów. Tego też wymagają nasze narzędzia pracy.

Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie i ostateczny wybór właściwej skrzynki na narzędzia. Wybierając właściwe dla nas rozwiązanie, możemy znacząco ułatwić sobie pracę i organizację domowego przybornika a także zadbać o nasze cenne wyposażenie.

Jaka skrzynka narzędziowa? Jak wybrać?

Przede wszystkim, zacznijmy od określenia naszych potrzeb – czyli od zdefiniowania do czego będziemy taką skrzynkę wykorzystywać? Jak wiele narzędzi mamy do przechowania? Jak będziemy przechowywać naszą skrzynkę? Ma ona zająć miejsce w domowej szafie, w bagażniku naszego auta czy też będzie nam towarzyszyła w codziennej pracy?

Materiały wykorzystywane do budowy skrzynek

Materiał, z jakiego wykonana jest skrzynka na narzędzia, powinien mieć znaczenie dla majsterkowiczów, którzy często zabierają skrzynkę ze sobą. Jeśli nie chcemy, aby nasza skrzynka zniszczyła się w czasie użytkowania – zwyczajnie pękła podczas częstego przenoszenia i przewożenia, najbardziej praktyczna może okazać się metalowa skrzynka na narzędzia, zrobiona np. ze stalowej blachy. Równie dobrze sprawdzą się te wykonane z solidnego tworzywa sztucznego użyciem kompozytów z włóknem szklanym.

Skrzynia narzędziowa

Większość skrzynek narzędziowych wykonana jest z plastiku, który może być dobrym materiałem, niemniej w takim przypadku liczy się jakość wykonania danej skrzynki - ściany i pokrywa powinny być odpowiednio grube. Skrzynki na narzędzia, które zrobione są z plastiku, mają bardzo praktyczne aluminiowe zapięcia, dzięki którym pokrywa lepiej się trzyma, a narzędzia nie wypadają na zewnątrz.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Bez względu na to czy skrzynka ma stanowić schowek na narzędzia profesjonalisty czy też domorosłej „złotej rączki” ważne jest, aby była praktyczna i spełniała najważniejsze oczekiwania właściciela. Praktyczna skrzynka to taka, w której zmieścimy wszystkie narzędzia, których potrzebujemy. Wybieramy pomiędzy małymi i dużymi skrzynkami. Wybierając skrzynkę bez problemu odnajdziemy informację o pojemności przedmiotu. Przy wyborze dużej skrzynki możemy kierować się dodatkowo jej wymiarami.

Ważna będzie tutaj też głębokość wybranego pojemnika na narzędzia czy też liczba ewentualnych szuflad, wewnętrznych schowków, wyjmowanych kontenerów i pojemniczków na mniejsze elementy. Przedział na poziomice, dodatkowe szuflady, możliwość modułowego łączenia skrzynek. Im będzie ich więcej, tym bardziej praktyczna może być dana skrzynka. Jeśli natomiast potrzebujemy miejsca na duże narzędzia, musimy zwrócić uwagę na liczbę przegródek w skrzynce – szczególnie tych, które możemy bez problemu wymontować - jeśli nie będziemy mogli ich wyjąć z naszej skrzyni to nasze narzędzia po prostu nie zmieszczą się w niej.

Skrzynki narzędziowe

Małe skrzynki narzędziowe mogą być również bardzo praktyczne. Świetnie nadają się np. do przechowywania w nich podręcznych narzędzi domowych czy też do przewożenia jej w samochodzie. Śrubokręty, klucze, kombinerki, śrubki, taśmy i wiele innych drobiazgów, bez których życie codzienne może okazać się trudne do zorganizowania.

Za bardzo praktyczne trzeba też uznać skrzynki na narzędzia z organizerem. Organizer w przypadku skrzynek to nic innego, jak zestaw pojemników na drobiazgi, takie jak najmniejsze narzędzia, śruby, gwoździe czy kołki rozporowe. Skrzynki na narzędzia z organizerem to doskonała propozycja dla osób, które lubią mieć wszystko dokładnie uporządkowane i posegregowane. Oczywiście oprócz organizera ten rodzaj skrzynek na narzędzia powinien posiadać też wydzieloną przestrzeń na większe akcesoria.

Skrzynie małe, duże, mobilne a może modułowe?

Skrzynia na kółkach

Osoby, które często zabierają narzędzia ze sobą, powinny zaopatrzyć się w praktyczne, mobilne skrzynki narzędziowe. Tutaj rozwiązaniem mogą też być skrzynki narzędziowe na kółkach, dzięki którym nie trzeba dźwigać ciężkiego sprzętu. Skrzynki z kółkami mogą służyć zarówno profesjonalistom jak i domowym majsterkowiczom, którzy przechowują duże i często bardzo cenne narzędzia.

Najbardziej praktyczne skrzynki narzędziowe to dla niektórych takie, które spełniają więcej niż jedną funkcję. Dobre wykonanie, dbałość o szczegóły i mocna, ergonomiczna rękojeść dająca poczucie, że nasze wyposażenie jest solidne i niezawodne oraz dobrze przechowywane. Takie elementy mogą być decydujące przy wyborze właściwego przybornika tak z punktu widzenia amatora jak i fachowca.

Praktyczna skrzynia na narzędzia w kilku słowach to rozwiązanie, przy zakupie, którego należy zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest ona wykonana, na zamknięcie i rodzaj uchwytu. Ważna jest wewnętrzna struktura skrzyni - dodatkowe funkcje przegródek, przedział na dodatkowe szuflady, możliwość modułowego łączenia skrzynek.

Przed zakupem skrzynki warto zastanowić się chwilę, przeanalizować ofertę dostępną na rynku lub po prostu zwrócić się z pytaniem do specjalisty.

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Sprawdź naszą ofertę ze skrzynkami narzędziowymi!

Niskie ceny i szeroki wybór. Sprawdź!

Polecane artykuły

Domowa skrzynka narzędziowa - co powinno się w niej znaleźć?

Domowa skrzynka narzędziowa - co powinno się w niej znaleźć?

21-08-2023
Chyba mało kto nie posiada w swoim domu czy garażu różnego typu narzędzi. Część osób może dopiero kompletuje odpowiednie dla siebie wyposażenie, część może szuka nowych rozwiązań. Czasem można zadać sobie pytanie, co powinna zawierać optymalnie wyposażona, domowa skrzynka...
Więcej...
5 niezbędnych elektronarzędzi dla każdego mieszkańca bloku

5 niezbędnych elektronarzędzi dla każdego mieszkańca bloku

27-08-2023
Chcesz wiedzieć, jakie elektronarzędzia są kluczowe dla komfortowego życia w bloku? Sprawdź nasz najnowszy wpis i poznaj 5 narzędzi, które zrewolucjonizują Twój domowy warsztat! Od wiertarki, przez młotowiertarkę, aż do narzędzi wielofunkcyjnych. Dowiedz się, co naprawdę warto...
Więcej...
Ściski stolarskie - niezbędne narzędzie każdego stolarza

Ściski stolarskie - niezbędne narzędzie każdego stolarza

22-10-2021
Praca w przydomowym warsztacie czy profesjonalnym zakładzie trudniącym się w obróbce drewna, często wygląda bardzo podobnie. Szczególnie, kiedy mowa o ściskach stolarskich.
Więcej...