Ściski stolarskie - niezbędne narzędzie każdego stolarza

22-10-2021

Praca w przydomowym warsztacie czy profesjonalnym zakładzie trudniącym się w obróbce drewna, często wygląda bardzo podobnie. Szczególnie, kiedy mowa o narzędziach. W tym wypadku weźmy pod lupę sprzęt, bez którego większość prac nie byłaby możliwa. Oczywiście mowa o ściskach stolarskich. Nie ważne czy trudnimy się pracą amatorsko czy wykonujemy zlecenie dla największych firm na świecie, ścisk stolarski to podstawa pracy dobrego stolarza. Czym są, jakie rodzaje ścisków znajdziemy na rynku, i czym kierować się przy zakupie?

Na te i wiele innych pytań odpowie poniższy artykuł. Ściski stolarskie, jak sama nazwa wskazuję służą do ściskania. Ich udział zauważyć można głównie w stolarstwie, jednak ich uniwersalny wydźwięk znajduje zastosowanie również w innego rodzaju pracach. Niektórzy wykorzystują je do odkręcania śrub czy zaworów. Doskonale odnajdują się również w roli pomocnika przy reperowaniu wielu urządzeń. Często stanowią niezbędnik pracy osoby zajmującej się obróbką metali. Miłośnicy projektowania, wykorzystują ściski do łączenia elementów modelarskich, gdyż stanowią one bardzo przydatne narzędzie.

Rodzaje ścisków

Decydując się na zakup nowego narzędzia, niekiedy możemy popaść w impas. Na rynku, bowiem znajduje się bardzo szeroka gama wyrobów tego typu. Warto, więc wcześniej dowiedzieć się, jakie rodzaje ścisków są dostępne, a następnie dobrać model dostosowany do naszych potrzeb. Najbardziej powszechne ściski stolarskie to:

Ściski automatyczne

Ściski automatyczne działają na zasadzie automatyzacji z wykorzystaniem prowadnicy i rozpórki. Często modele te wyposażone są w swego rodzaju dodatkowy element ślizgowy, który ułatwia pracę.

Ścisk automatyczny wolfcraft

Ściski typu F

Kolejno przechodzimy do poszczególnych modeli, a w tym ścisków typu F. Jest to narzędzie najczęściej spotykane, gdyż stanowi bardzo uniwersalny pomocnik majsterkowicza. Wyglądem przypomina klucz francuski i działa również na podobnej zasadzie. Słynną z łatwej obsługi i możliwości uzyskania bardzo wysokich sił dociskających.

 Ścisk typ F

Ściski typu C

W tym wypadku nazwa również wywodzi się od kształtu narzędzia. W praktyce ściski produkowane są w przeróżnych rozmiarach. Są to narzędzia: wytrzymałe, i przydatne w pracach związanych z modelowaniem.

ścisk typ C

Ściski samozaciskowe

Idealna propozycja dla amatorów modelarstwa i majsterkowiczów, ceniących sobie uniwersalne zastosowanie narzędzia. Ściski słyną z łatwej obsługi. Do użycia ich w pracy wystarczy jedna ręka. Zaś ich wytrzymałość jest szczególnie wysoka. Warto nabyć takie narzędzie, gdyż nie wiadomo, kiedy może się przydać ścisk sprężynowy.

Ściski samozaciskowe

Ściski narożnikowe

Już na pierwszy rzut oka widać, do czego ścisk może nam posłużyć. Wykorzystywany jest głównie w łączeniu elementów meblarskich, gdyż narzędzie sprawdza się w połączeniach pod kątem prostym. Wiele serwisów korzysta z tego typu narzędzi, gdyż sprawdzają się w naprawie szafek, biurek, stołów czy krzeseł.

ścisk narożnikowy

Jaki ścisk stolarski wybrać ?

Do najczęściej wybieranych ścisków zaliczyć możemy te od czołowych producentów: Stanley, Wolfcraft, Yato, Bondhus. W ofercie naszego sklepu znajdą państwo szeroki zakres wyrobów o szczególnie wyjątkowych właściwościach. Decydując się na zakup, każdy z nas chce otrzymać produkt o wysokiej jakości, charakteryzujący się wytrzymałością i funkcjonalnością. W przypadku wyrobów powyższych marek, te cechy to podstawa. Poza tym otrzymujemy również:

  • antypoślizgowe uchwyty ułatwiające użytkowanie,
  • możliwość dozowania siły docisku, co w przypadku delikatnych elementów może okazać się kluczowe,
  • wytrzymały materiał bazowy, który gwarantuje efektywny chwyt i długą żywotność.

Jakość materiałów jako najważniejszy parametr jakości ścisku

W warsztacie majsterkowicza to trwałość i niezawodność danego narzędzia, decyduje o jego jakości. Kupując zestaw narzędzi, wręcz wymagamy od niego, aby służył nam przez wiele lat. Sprzęt wykorzystywany w warsztacie to niekiedy warunek dobrze wykonanej pracy, dlatego nikt z nas nie chce, aby krucha konstrukcja po prostu nas zawiodła, przez co cały plan poszedłby z dymem.

Warto, więc pamiętać, że dobór materiału bazowego warunkuje jakość ścisku. W przypadku modeli śrubowych zazwyczaj wykorzystuje się stal, która gwarantuje wytrzymałość. Jednakże w przypadku innych egzemplarzy, często wybiera się nylon, plastik, czy włókno szklane. Kupując nowy ścisk, pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego narzędzia do jego przeznaczenia. Jeśli chcemy pracować z ciężkimi maszynami, ściski nylonowe mogą nie wytrzymać przeciążeń, dlatego to od nas zależy czy praca okaże się łatwa.

Zakres pracy ścisku – długość prowadnicy i głębokość szczęk

W zależności od rozmiaru narzędzia, mamy możliwość nabyć produkt o różnej długości prowadnic i głębokości szczęk. Nie ma reguły, co do tej kwestii, więc udając się do sklepu zapytajmy eksperta, jakie parametry oferuje dany model. Takie podejście uchroni nas przed wybraniem ścisku, który w praktyce może okazać się bezużyteczny.

Jak prawidłowo używać ścisku:

  1. Dokonaj wstępnych pomiarów oraz przymiarki elementów „na sucho”. Wykorzystuj jak najmniejsze ściski, aby dokładnie obejrzeć łączenie.
  2. Do łączenia dużych elementów, użyj kilku ścisków i napinaj je stopniowo. Uchroni Cię to przed przyłożeniem zbyt dużej siły w danym obszarze co może zniszczyć materiał.
  3. Po wykonaniu łączenia, dokładnie sprawdź jak elementy przylegają do siebie. Odpowiedni kąt ścisków jest tutaj parametrem, który może Ci pomóc.
  4. Przy używaniu kilku ścisków, pamiętaj o dokładnych oględzinach. Brak kątów prostych świadczy o wystąpieniu wybrzuszeń, bądź przyłożeniu siły nierównomiernie. Należy wtedy skorygować łączenie.
  5. Używaj ścisku również, jako rozpórki, która ułatwi Ci oddzielenie elementów ze sobą łączonych. Wykorzystanie cięższych narzędzi może zniszczyć materiał, nad którym pracujesz.

 

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności