Pistolety lakiernicze

22-10-2021

Malowanie z wykorzystaniem pistoletu lakierniczego przynosi wiele udogodnień. Praca przebiega szybciej, natrysk pozwala otrzymać równą powierzchnię, a samo malowanie nie wymaga od fachowca wielkiego doświadczenia. Wybór pomiędzy pistoletem lakierniczym, a tradycyjną metodą malowania wydaje się, więc prosty. Jednakże przed przystąpieniem do prac, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego narzędzia. Decydując się na zakup nowego pistoletu lakierniczego, należy przede wszystkim zastanowić się, jaki rodzaj pracy zamierzamy wykonać. Na rynku znajdziemy wiele propozycji takich narzędzi, jednakże ich budowa oraz sposób użycia niekiedy mocno się różni. Warto pamiętać, że niektóre z nich sprawdzą się idealnie podczas lakierowania dużych powierzchni, a niektóre wręcz już na początku odmówią nam posłuszeństwa. Jak zatem wybrać dobry model?

Pistolet niskociśnieniowy czy wysokociśnieniowy ?

Wobec tego, iż przeznaczenie pistoletu wyznacza nam rodzaj narzędzia, jakie powinniśmy wybrać, warto zapoznać się z najpowszechniejszym w tej kwestii podziałem. Chodzi tutaj o pistolety wysoko i niskociśnieniowe.

  • Pistolet wysokociśnieniowy Ich konstrukcja uwzględnia niekiedy wyłącznie jeden otwór przez, który wydostaje się farba. Z reguły musi być on bardzo mały, gdyż to zwiększa ciśnienie, pod jakim lakier wyrzucany jest z urządzenia. Dostosowanie odpowiedniej dyszy, a zarazem wysokie ciśnienie pozwala na otrzymanie efektu „miotły”. Jest to swego rodzaju mgiełka, która z reguły zawiera bardzo małą ilość farby. Jednakże wyrzucana jest pod ogromnym ciśnieniem, co sprawdza się podczas malowania dużych powierzchni.

  • Pistolet lakierniczy HVLP Te urządzenia mają w dyszy o kilka otworów więcej, co automatycznie przekłada się na ilość farby potrzebnej do malowania. Tutaj zazwyczaj mówi się o niskim ciśnieniu oraz dużej ilości farby potrzebnej do lakierowania. Jednakże dziś stosuje się odpowiednie kompresory, które zwiększają ciśnienie, a za tym łączą oszczędność z wysoką jakością malowania.
    Przykładowe pistolety HVLP:

  • Pistolet lakierniczy LVLP Zaawansowana technologia łącząca niskie zapotrzebowanie na ciśnienie z bardzo niskim zapotrzebowaniem na ilość powietrza. W praktyce wykorzystują bardzo mało farby i powietrza, dzięki czemu praca z wykorzystaniem tych narzędzi jest szczególnie ergonomiczna.

Który pistolet wybrać z górnym zbiornikiem czy z dolnym?

Kolejnym krokiem przy wyborze pistoletu dedykowanego naszej pracy jest decyzja dotycząca położenia zbiornika. Na rynku znajdziemy pistolety z górnym, jak i dolnym zbiornikiem. Powstaje, więc pytanie, który z nich wybrać? Różnice są subtelne i głównie zależą od rodzaju pracy.

pistolet lakierniczy z górnym zbiornikiem

Pistolety z górnym zbiornikiem charakteryzują się bardzo wygodną konstrukcją i pozwalają wykonać malowanie bardzo komfortowo przy jednocześnie niskim ciśnieniu. Jednakże zbiorniki górne zazwyczaj są bardzo niewielkiej pojemności, przez co praca na dużych powierzchniach wymagać będzie wielokrotnego uzupełniania zbiornika.

pistolet z dolnym zbiornikiem

W odróżnieniu do pistoletów z dolnym zbiornikiem gdzie ich pojemność jest o wiele większa. Jednakże to rozwiązanie wymaga wykorzystania wysokiego ciśnienia, które będzie w stanie pobrać, a następnie wypchnąć farbę z pojemnika. W przypadku zbiornika górnego tę funkcję pełni grawitacja.

Jak prawidłowo ustawić pistolet lakierniczy?

Podczas pracy szczególnie istotne jest odpowiednie ustawienie pistoletu. Każdy błąd może mieć kluczowe znaczenie w odniesieniu, do jakości pracy czy niezawodności sprzętu. Kilka praktycznych porad, jak ustawić pistolet lakierniczy:

  1. Należy robić przerwy, co godzinę w czasie malowania, gdyż wzrost temperatury podczas długotrwałej pracy może znacząco obniżyć żywotność pistoletu.
  2. Warto pamiętać, aby dobierać odpowiednią dyszę do rodzaju powierzchni malowanej. Jeśli są to duże powierzchnie warto wybrać dysze o szerokim rozstawie, która pozwoli malować szybciej i wydajniej.
  3. Trzymanie pistoletu zbyt blisko powierzchni spowoduje nagromadzenie się farby w jednym miejscu, tj. powstaną nacieki.
  4. Kiedy kompresor zapewnia nam zbyt niskie ciśnienie, farba osiada na powierzchni w sposób mało trwały, co oznacza powstanie tzw. Efektu skórki pomarańczowej (farba się łuszczy).
  5. Zbyt daleka odległość dyszy od powierzchni malowanej sprawi, że farba niedokładnie pokryje, a tym samym będzie trzeba nałożyć kolejną warstwę.

Jak czyścić pistolet lakierniczy?

Podstawową zasadą podczas czyszczenia pistoletu, jak i całego zestawu jest to, aby robić to niezwłocznie pod wykonaniu naszego zdania. Malowanie natryskowe sprawia, że mgiełka zazwyczaj poza powierzchnią malowaną pokrywa również cały sprzęt (szczególnie podczas malowania sufitów). Warto, więc od razu po skończonej pracy oczyścić wszystkie elementy zestawu: kompresor, dysze, przewody oraz oczywiście sam pistolet.Warto wykorzystać tutaj metodę oczyszczania wnętrza pistoletu poprzez wodę pobieraną na takiej samej zasadzie, jak farbę. Wystarczy do pojemnika wlać wodę, a następnie poprzez kompresor pobierać z niego wodę bezpośrednio do pistoletu. Zestaw będzie czysty, kiedy wychodzący z dyszy płyn nie będzie miał koloru farby, którą wykorzystywaliśmy w pracy.

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności