Efekt lustra w ramach polerowania samochodu to marzenie wielu miłośników motoryzacji. Osiągnięcie celu jest na wyciągnięcie ręki, jednak nie każdy wie, jak tego dokonać, ponieważ mycie i wosk zdecydowanie nie wystarczą. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak bezpiecznie zadbać o lakier samochodu? Zapoznaj się z radami przedstawionymi poniżej.
Jak wypolerować samochód. Źródło: Pixabay.com
Teraz w naszej ofercie znajdują się również specjalnie skomponowane zestawy kosmetyków samochodowych:
Polerowanie auta w perspektywie efektu lustra to podstawa. Jednak przed jego wykonaniem, warto się najpierw dobrze przygotować, aby efekt finalny był satysfakcjonujący.
Całość pracy nad lakierem sprowadzić można do kilku podstawowych kroków, gdzie wyróżnia się:
Przygotowanie lakieru do polerowania;
Zadbanie o odpowiedni sprzęt, niezbędny podczas pracy;
Wybór odpowiedniej metody, maksymalizującej wydajność polerowania;
Dobór preparatów wzmacniających efekt polerki.
Pod tym pojęciem rozumieć można dokładne oczyszczenie auta. Wszystko sprowadza się do umycia, wysuszenia i odtłuszczenia powierzchni lakieru. Wszelkie pozostałości brudu czy piasku mogłyby podczas pracy spowodować powstanie rys, czego zdecydowanie chcemy uniknąć. Metod na uzyskanie tego efektu jest dwie: myjka lub mycie ręczne. Samo suszenie możemy pozostawić słońcu, jednak odtłuszczenie powierzchni to już, co innego. W tym celu wykorzystuje się alkohol izopropylowy lub preparat inspekcyjny. Jednak, aby oszczędzić Państwa czas na szukanie, polecamy sprawdzony preparat do odtłuszczania marki K2 Klinet T6.
Praca wykonywana ręcznie może okazać się nużąca i mniej efektywna, dlatego za najbardziej skuteczny i najszybszy sposób na uzyskanie efektu lustra, uznaję się polerowanie mechaniczne. Jednak niezależnie od metody, praca powinna przebiegać w następujący sposób.
Polerowanie wstępne/agresywne;
Polerowanie właściwe;
Polerowanie końcowe, nadające połysk.
Polerowanie stopniowe polega na użyciu past i gąbek polerskich o coraz mniejszej ścierności, co maksymalizuję połysk lakieru na koniec pracy.
Kolejnym krokiem jest zadbanie o odpowiedni sprzęt, niezbędny do wykonania polerowania. Chodzi o wybór past polerskich i gąbek, które posłużą do ich nakładania.
Najpierw gąbka
Gąbka twarda |
Służy do nakładania i wstępnego polerowania lakieru |
Gąbka uniwersalna/średnia |
Rozprowadza pastę polerską, redukując pozostałości po wstępnym polerowaniu |
Gąbka miękka |
Służy do polerowania wykończeniowego, nadając blask i pełnię barw lakieru |
Chcąc ułatwić Państwu wybór, zachęcamy do odwiedzin strony z paletą gąbek polerskich ABW oraz Kraft&Dele
Potem pasta polerska:
Kiedy już wybraliśmy gąbki, kolejno przechodzimy do past i mleczek polerskich. Jednak jak wybrać produkty o sprawdzonym działaniu?
Uwzględniając metodykę stopniowego polerowania, warto wybrać preparaty o potwierdzonym działaniu. Szukając informacji na temat mleczek i wosków, łatwo popaść w zakłopotanie wynikające z różnych nazw preparatów. Laikowi nazwy takie jak cleaner, glaze, sealant, politura nic nie mówią, stąd chcąc uprościć wybór, zachęcamy do kategorii z pastami i mleczkami polerskimi. Paleta produktów marek Menzerna czy K2 pozwoli wybrać preparaty dedykowane indywidualnym potrzebom. Warto zaznaczyć, że pasty Menzerna cechuję wysoka skuteczność działania, co skraca czas pracy nad lakierem.
Marka K2 stanowi od lat wyznacznik odzyskiwania głębi koloru lakieru, stąd wybór tych preparatów jest często zalecany.
Czy polerowanie stopniowe jest niezbędne?
Zabieg ten wykonany poprawnie pozwala uzyskać efekt lustra przy jednoczesnym dbaniu o lakier. Nikt nie chce, przedrzeć się przez jego warstwę, gdyż wiąże się to z naprawą lakierniczą. Dlatego dopasowanie sprzętu i szeregu past polerskich jest tutaj niezwykle istotne.
O ile wykonanie polerowania wstępnego i właściwego mamy za sobą, pozostaje wciąż krok ostatni – polerowanie wykańczające. Jest to niemniej ważny element, który wymaga staranności i przede wszystkim odpowiedniego preparatu.
Zastosowanie jakościowego produktu to:
Kilkucentymetrowa powłoka zabezpieczająca lakier;
Naniesiona powłoka ułatwia spływanie wody po powierzchni lakieru;
Brak brudnych plastików;
Ochrona lakieru przed czynnikami zewnętrznymi podczas jazdy;
Pozwala usunąć drobne defekty lakieru;
Nadaje długotrwały połysk.
Ogólnie rzecz biorąc polerowanie lakieru samochodowego nie jest rzeczą trudną. Nie wymaga również specjalistycznych narzędzi, ponieważ we własnym zakresie doskonale można poradzić sobie polerując lakier ręcznie za pomocą odpowiednich past polerskich, gąbki do nakładania i dobrej ściereczki z microfibry. Wystarczy kila dobrych specyfików (niekoniecznie tych najdroższych), chęci i trochę czasu, a Nasze auto będzie lśniło i spędzi sen z powiek zawistnym sąsiadom;)
Informacje ze świata narzędzi. Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje! Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach. Nie wahaj się. Bądź na bieżąco! Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości 10 zł |