Grzechotki i pokrętła do nasadek

22-10-2021

Współcześnie prawie każda maszyna wykorzystuje w budowie łącznie za pośrednictwem śrub. Ich mozolne wkręcanie, a czasami niemalże niemożliwe odkręcanie, stało się głównym utrapieniem fachowców. Jest to bardzo czasochłonny element pracy, a szczególnie, kiedy nie mamy do tego odpowiednich narzędzi. Z pomocą przychodzą nam klucze nasadowe. Grzechotki, nasadki, pokrętła to narzędzia, które w pracy „majstra” stanowią niezbędnik. Jednak czy warto kupować tego typu sprzęt?

Klucze nasadowe

Zasada działania i budowa grzechotki

Grzechotki to urządzenia pozwalające na efektywną pracę podczas zakręcania i odkręcania śrub. Wykorzystanie automatycznej grzechotki, pozwala na nie przekładanie klucza, co zwiększa wydajność pracy. Jednak, na czym polega ten innowacyjny pomysł. Wbrew przekonaniom, iż jest to „kosmiczna technologia”, metoda działania grzechotki jest banalna. W odlewie znaleźć możemy elastycznie dopasowany element, który w swojej budowie zawiera nacięcia. W tej samej części, znajdują się również dwie zapadnie, ułożone naprzeciw siebie. Całość wykańcza przełącznik, pozwalający na wybór kierunku obrotu klucza. W zależności od tego, w którą stronę chcemy kręcić, zapadka będzie blokowała ruch klucza, co pozwala na odkręcania i przykręcanie śruby do woli.

Do czego używa się grzechotek ?

Grzechotki to narzędzie o wielokierunkowym zastosowaniu. Uniwersalny charakter pozwala na wykonywanie rozmaitych zadań w warsztatach samochodowych, zakładach przemysłowych, czy serwisach urządzeń mechanicznych. Rozkręcanie, zakręcanie, luzowanie, dokręcanie wszystkie te czynności umożliwi nam dobrze dobrana grzechotka, której nie może zabraknąć w warsztacie każdego majsterkowicza.

Grzechotki

Grzechotki maksymalizują efektywność pracy, dzięki czemu zadania wykonuje się o wiele szybciej. Jest jednak jedna rzecz, o której należy pamiętać. Przeznaczeniem grzechotki jest dokręcanie bądź odkręcania śrub. Wszystkie przypadki, kiedy do nakrętki są zapieczone, należy rozwiązać przy użyciu kluczy i pokręteł płaskich. Użycie grzechotki i próbowanie „na siłę”, może uszkodzić mechanizm, przez co urządzenie nadawać się będzie do wyrzucenia.

Jakie cechy wpływają na jakość grzechotki ?

Przy zakupie nowej grzechotki ciężko jest ocenić na pierwszy rzut oka czy narzędzie służyć nam będzie przez długie lata. Zakup powinien być przemyślany, a do najważniejszych kwestii, które trzeba uwzględnić zalicza się:

  • Materiał - Dobór materiału, z jakiego wykonana jest grzechotka ma niebagatelne znaczenie w odniesieniu do jej żywotności. Na rynku znaleźć można wiele propozycji, jednak jedną z najlepszych są te wykonane ze stali chromowo-wanadowej.
  • Mechanizm zapadkowy - Mechanizm zapadkowy musi być wykonany ze stali wysokiej jakości. To podstawa dobrego narzędzia. Jednakże to nie wszystko, gdyż praca w różnych środowiskach powoduje, że stal niekiedy ulega deformacjom, osłabieniu czy uszkodzeniu. Mechanizmy zapadkowe każdej grzechotki obarczone są ryzykiem szybkiego zużycia. Dlatego wybierając klucz, warto nabyć do niego również zestaw do naprawy grzechotki, który niekiedy dołączany jest do zestawu.
  • Materiał rączki - Praca przy wykorzystaniu sprzętu to „brudna robota”. Niesie to ze sobą problemy w postaci brudnych i niekiedy śliskich narzędzi. Warto, więc wybrać grzechotkę, której rękojeść będzie wykonana ze specjalistycznego materiału, minimalizującego prawdopodobieństwo poślizgnięć. Długa praca wymaga wygodnej rączki, dlatego kupując pamiętaj o sprawdzeniu narzędzia we własnej ręce.
  • Wielkość główki - Tutaj główną rolę odgrywa zastosowanie. Mała główka sprawdzi się w warsztacie samochodowym, gdzie dostęp do śrub jest utrudniony. Duże główki za to, pozwalają na rozwiązywanie poważniejszych problemów. Wielkość należy dobrać do indywidualnych potrzeb.

Grzechotka

Rozmiary grzechotek

Na rynku znajdziemy grzechotki w uniwersalnych rozmiarach ¼ cala, 3/8 cala, ½ cala, ¾ cala i 1 cal. Wybór spośród nich, dla laika może być trudny. Warto wtedy pamiętać, że rozmiar ma znaczenie w zależności od zastosowania. W przypadku rozmiarów ½ cala i 1/4 cala, bardzo łatwo jest znaleźć tanie zestawy kluczy ,które idealnie sprawdzą się w roli uniwersalnego niezbędnika majsterkowicza.

Informacje o użytkowaniu

Naturalnie do każdej grzechotki potrzebować będziemy zestawu nasadek. Przy zakupie, warto od razu nabyć cały szereg nasadek o różnych rozmiarach. W przyszłości może okazać się, iż będziemy próbować odkręcić śrubę niedopasowaną do niej nasadką, co może okazać się nie tyle nie skuteczne, ale wręcz bez sensu.
W odniesieniu do użytkowania, odkręcanie zapieczonych śrub to zmora grzechotek. Mechanizmy zapadkowe niekiedy pękają, w walce z zardzewiałymi śrubami. Dlatego jeśli chcemy uchronić nowe narzędzia przed szybkim zużyciem wykorzystajmy kilka sprawdzonych metod: tj. wykorzystajmy środek penetrujący, klucz płaski, a w razie potrzeby, przedłużkę/dźwignię, która ułatwi zadanie.

Ilość zębów w zapadce

Decyduje o kącie obrotu narzędzia. Zazwyczaj grzechotki oferują nam 45, albo 72 zapadki. W przypadku tych narzędzi wybór tej z 72 zapadkami, okaże się lepszym rozwiązaniem. W praktyce wygląda to tak. Im więcej zapadek, tym mniej przestrzeni potrzebujesz, aby odkręcić śrubę. Grzechotki 72 zapadkowe sprawdzą się zatem w szczelinach i wszystkich trudno dostępnych miejscach.

 

 

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności