Jak odkręcić uszkodzone śruby i gwinty - wykrętaki ręczne

29-08-2023

Czy wiedziałeś, że uszkodzone śruby i wkręty to nie koniec świata? Odkryj różnorodne metody i narzędzia, które pomogą Ci w takich sytuacjach. Od specjalistycznych zestawów wykrętaków przez metody uderzeniowe aż po domowe sposoby na odrdzewianie. Dowiedz się, jak unikać błędów, które prowadzą do uszkodzenia śrub i jak odpowiednio dbać o swoje narzędzia. Poznaj także, co zrobić, gdy wykrętak odmówi posłuszeństwa w krytycznym momencie. Artykuł pełen jest praktycznych wskazówek i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym majsterkowiczem czy doświadczonym fachowcem, z nami stawisz czoła każdej śrubie i wkrętowi.

Uszkodzone śruby - Coś więcej niż tylko irytacja

Nawet najbardziej doświadczeni majsterkowicze spotkają się z tym jednym wkrętem czy śrubą, które po prostu nie chcą współpracować. Kto z nas nie zna tego uczucia? Siedzisz w swoim warsztacie, w rękawiczkach, z kompletem narzędzi u boku, gotów do działania. Ale niestety, ten jeden niewinny wkręt postanowił, że dzisiaj jest jego "zły dzień".

Nie chce się odkręcić, a każda próba kończy się coraz większym uszkodzeniem jego łba. Twój poziom frustracji rośnie wprost proporcjonalnie do ilości czasu i energii, które już w to zainwestowałeś. Ale zanim wybuchniesz gniewem lub zrezygnujesz, pamiętaj, że każdy problem ma swoje rozwiązanie.

 

Wykrętaki Jonnesway

 

W tym artykule przeanalizujemy, jak do takich sytuacji dochodzi, jakie narzędzia najlepiej sprawdzą się w walce z opornymi śrubami i wkrętami, a także jakie triki można zastosować, by uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Czytając ten artykuł, nabędziesz praktyczną wiedzę, która pomoże Ci wyjść z najbardziej frustrujących sytuacji, które mogą przytrafić się w warsztacie. Od teraz już żaden wkręt czy śruba nie będą w stanie zepsuć Twojego dnia!

Więc zanim odłożysz narzędzia na półkę i zrezygnujesz, daj sobie jeszcze jedną szansę. Spróbuj różnych technik i narzędzi, o których tutaj przeczytasz, i zobacz, jak nawet najbardziej uparte elementy złączne mogą zostać pokonane. Odkryjemy również, co zrobić, gdy np. wykrętak pęknie w trakcie pracy, i jak sobie z tym poradzić.

Przyczyny problemu: Diagnoza przed operacją

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek naprawy warto zrozumieć, co jest przyczyną problemu. Często uszkodzenie łba śruby czy wkręta jest wynikiem błędów popełnionych podczas jej montażu lub demontażu. Najczęstszą przyczyną jest używanie niewłaściwych narzędzi lub takich, które nie spełniają norm - są za luźne i ślizgają się po krawędzi nakrętki. To nie tylko frustrujące, ale także kosztowne, jeśli zastanowić się nad wartością czasu, energii i narzędzi, które już zainwestowałeś.

Pomoc przy uszkodzonych łbach śrub i nakrętkach

Kolejnym problemem pogłębiającym już istniejący to używanie do uszkodzonych śrub niewłaściwych wykrętaków lub innych narzędzi. Często jest tak, że z powodu braku właściwego rozmiaru, często uzywane są mniejsze lub większe, co może doprowadzić do dodatkowych problemów. Najczęstszym błędem jest użycie wykrętaka, który nie pasuje do wielkości czy kształtu śruby. To jak próba otwarcia drzwi złymi kluczami – zazwyczaj kończy się fiaskiem. W przypadku nakrętek, których nie możemy obrócić, warto wykorzystać komplet nasadek do obrobionych śrub QS50928, który dzięki spiralnym krawędziom wrzyna się w nakrętkę, ułatwiając jej odkręcenie.

 

Nasadki do obrobionych śrub

 

Przecinak do nakrętek

Jeżeli wykrętak jest włożony pod niewłaściwym kątem, ryzyko uszkodzenia rośnie. Dodatkowo, zastosowanie zbyt dużej siły może prowadzić do zdeformowania łba śruby. Oto moment, kiedy przecinaki do nakrętek Quatros QS14227 okażą się zbawieniem. Zasada ich działania jest prosta: nałożysz przecinak na zapieczoną nakrętkę i zaczniesz dokręcać. Przecinak tnie nakrętkę w ustalonym miejscu, pozwalając na jej usunięcie. Oczywiście można użyć zwykłego przecinaka i młotka, ale bardzo często dochodzi również do uszkodzenia gwintu śruby, a jak wiadomo nieraz konkretne śruby są na wagę złota.

 

przecinaki do nakrętek

 

Wykrętaki do wkrętów

Niestety, tanie wkręty mają to do siebie, że bardzo często - szczególnie gdy korzystamy w zakrętarek udarowych, ale i bez problemu zwykłym śrubokrętem, czy imbusem -  są słabe i podczas wkręcania czy wykręcania dochodzi do uszkodzenia gniazda. W takich sytuacjach, warto zerknąć na zestaw wykrętaków do zerwanych śrub Geko G38591, który pozwoli nawiercić odpowiedni otwór i następnie wkręcić końcówkę wykręcającą.

 

Wykrętaki do zerwanych śrub Geko G38591

 

A co jeśli używamy śrub Torx?

Jeżeli pracujesz ze śrubami, czy wkrętami Torx, które również mają swoje specyficzne wymagania, są specjalne wykrętaki do tego typu gniazd. Bity do obrobionych śrub z gniazdem typu Torx YT-04581 to zestaw, który warto mieć pod ręką, szczególnie gdy pracujemy głownie na wkrętach Torx. Konstrukcja spiralna bitów sprawdzi się doskonale przy odkręcaniu uszkodzonych śrub.

 

Bity do obrobionych śrub torx Yato YT-04581

 

Podsumowując, to nie tylko kwestia narzędzi, ale także techniki i doświadczenia. By unikać takich problemów w przyszłości, warto zawsze zastanowić się dwa razy zanim przystąpimy do odkręcania czy dokręcania śruby na siłę, czy niesprawdzonym narzędziem. Wybór odpowiednich narzędzi i technik to klucz do sukcesu, a właściwa diagnoza problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania.

Jak odkręcić uszkodzoną śrubę?

Znalezienie się w sytuacji z uszkodzoną śrubą lub wkrętem nie musi oznaczać końca świata. Jeśli wiesz, jak się za to zabrać, możesz szybko i efektywnie rozwiązać problem. Poniżej przedstawię kilka sposobów, z którymi możesz sobie z tym poradzić.

Wykrętaki do uszkodzonych śrub

Na rynku istnieją zestawy specjalistyczne, które są stworzone specjalnie do radzenia sobie z problematycznymi śrubami. Na przykład zestaw wykrętaków do śrub marki Jonnesway, wykonany z wytrzymałej stali chromowo-molibdenowej, zawiera sześć różnych wykrętaków przeznaczonych dla różnych rozmiarów gwintów prawych. To prawdziwy "ratownik medyczny" wśród narzędzi, który poradzi sobie z większością trudnych przypadków. Kostrukcja przypominają wiertło ze spiralą, ale w lewą stronę. 

 

Komplet wykrętaków z pokrętłem 3-18mm AG010110

 

Jak działa wykrętak?

Ostrze wykrętaka jest wprowadzane w rowek (lub inny kształt, w zależności od typu śruby) na główce śruby. Następnie, przy pomocy rękojeści, ostrze jest obracane w odpowiednim kierunku: zgodnie z ruchem wskazówek zegara do wkręcania i przeciwnie, aby wykręcić śrubę. Mechanizm dźwigni sprawia, że niewielki ruch rękojeści jest przekształcany na znaczny moment obrotowy na końcówce ostrza, co pozwala na łatwe wkręcanie lub wykręcanie śruby. Najczęsciej role pokrętła odkgrywaja klasyczne pokrętła do gwintowników.

Jak właściwie wykręcać urwaną śrubkę?

Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj i rozmiar wykrętaka do śruby, którą chcemy wkręcić lub wykręcić. Niewłaściwy wybór może prowadzić do uszkodzenia zarówno wykrętaka, jak i śruby. Również kąt, pod którym wsadzamy wykrętak w śrubę, jest istotny; powinien być on jak najbardziej zgodny z osią śruby, aby unikać poślizgu i uszkodzeń.

Mimo że na rynku istnieją różne elektronarzędzia do wkręcania i wykręcania, wykrętak ręczny ma swoje niezaprzeczalne zalety. Jest prosty w obsłudze, nie wymaga zasilania ani baterii i jest niezwykle trwały. Odpowiednio dobrany i używany, posłuży przez wiele lat.

 

Proste, ale skuteczne triki

Kiedy standardowe metody zawodzą, czas na trochę kreatywności. Oto kilka mniej konwencjonalnych, ale często skutecznych trików, które możesz wykorzystać.

Zmiany temperaturowe - podgrzewanie

Czasem niewielka zmiana temperatury może zdziałać cuda. Jeżeli masz do czynienia z metalową śrubą, którą trudno się rusza, możesz spróbować ją delikatnie podgrzać. Można użyć palnika lub opalarki, co może pomóc 'rozszerzyć' metal i ułatwić odkręcenie. Alternatywnie, spróbuj zastosować lód lub spray chłodzący. Chłodzenie może 'skurczyć' metal i również ułatwić pracę. Ale pamiętaj, zbyt duże nagrzanie lub schłodzenie może wpłynąć na strukturę metalu i sprawić, że stanie się on "kruchy". Ponadto nie wszędzie jest możliwość podgrzania śruby, ponieważ wysoka temperatura może mieć wpływ na sąsiadujący ze śrubą materiał np. lakiery, czy elementy z tworzyw sztucznych.

 

Palnik gazowy - lutlampa w zestawie z gazem

 

Smary i penetranty

Niewiarygodnie skuteczne środki, takie jak WD-40 czy inne płyny penetrujące, mogą zdziałać cuda. Wystarczy niewielka ilość, a uszkodzona śruba zaczyna 'współpracować'. Te substancje działają jako rozpuszczalniki i smary, penetrując rdzę, brud czy inne zanieczyszczenia, które mogą utrudniać odkręcenie śruby. 

Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, więc warto je znać i stosować w zależności od konkretnej sytuacji. Pamiętaj, że najważniejsze jest zastosowanie odpowiedniego narzędzia i metody do konkretnego problemu, a nie ślepe stosowanie siły.

Wkrętak udarowy

Proste i skuteczne narzędzie. Konstrukcja przypomina wkrętak, w który można uderzać młotkiem. Dzięki specjalnemu mechanizmowi działa jak klucz udarowy, ale ma się większą kontrolę nad siłą.

Jutro jest nowym dniem: Zapobieganie

Mądrzejszy po szkodzie, jak to mówią, ale czy nie lepiej jest zapobiegać niż leczyć? Tu kilka sprawdzonych sposobów, aby uniknąć problemów z uszkodzonymi śrubami w przyszłości.

Inwestuj w dobrej jakości narzędzia

Zamiast oszczędzać na narzędziach, warto zainwestować w zestaw dobrej jakości narzędzia ręczne, a w szczególności w klucze i wkrętaki. Oprócz dobrej jakości stali i wytrzymałości, ważne aby były one wykonane zgodnie z normami. Dobrze wyważone, precyzyjne narzędzia zmniejszają ryzyko uszkodzenia łbów śrub i zdecydowanie poprawiają komfort pracy. 

Regularne smarowanie i konserwacja

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego mechanicy (dobrzy mechanicy) tak często używają różnego rodzaju smarów i olejów? To dlatego, że prawidłowe smarowanie znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia gwintów. Niewielka ilość smaru może sprawić, że odkręcenie starej, zardzewiałej śruby stanie się dziecinnie proste.

Wykorzystaj specjalistyczne zestawy

Jeżeli regularnie masz do czynienia z uszkodzonymi śrubami, a tak się dzieje podczas napraw cudzych samochodów, warto mieć zestawy do wykręcania dobrej jakości. Na najtańsze może pozwolić sobie osoba, która wykonuje takie działania sporadycznie, a i tak musi uważać, aby nie narobić sobie kolejnych problemów.

 

Wiedza i praktyka

Im więcej wiesz o tym, jak prawidłowo używać narzędzi i materiałów, tym mniejsze jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Nie zaszkodzi zatem poczytać instrukcji, obejrzeć parę filmików instruktażowych.

Zapobieganie to klucz do uniknięcia frustrujących problemów w przyszłości. Dobrze dobrany zestaw narzędzi i kilka proaktywnych kroków mogą znacznie obniżyć ryzyko uszkodzenia śrub i nakrętek w Twoich przyszłych projektach. Jeżeli zastosujesz się do tych rad, Twoje jutro w świecie majsterkowania na pewno będzie znacznie przyjemniejsze. No chyba, że chcesz odwiedzić w celach zakupowych jeszcze kilka innych działów w naszym sklepie:) Jeśli tak, to nie krępuj się. Młotek, przecinak i udar na maxa. 

I co teraz? Gdy wykrętak odmówi posłuszeństwa

Czasem, mimo wszelkich starań i zastosowania nawet najbardziej wyrafinowanych metod, wykrętak może pęknąć lub się złamać. To jedna z tych chwil, w której czujesz, jak adrenalina uderza Ci do głowy. Ale zanim wpadniesz w panikę, zastanówmy się, co można zrobić, aby zaradzić sytuacji.

Usunięcie resztek narzędzia

Pierwszym krokiem jest usunięcie resztek zepsutego wykrętaka z miejsca, w którym utknął. Jeżeli pierwsze podejście było narzędziami słabszej jakości to sobie poradzisz. Gorzej gdy uszkodzony został wykrętak o zwiększonej wytrzymałości. Ale zawsze znajdzie się "większy cwaniak". Ale raczej nie za 5 zł:)

 

FAQ: Dodatkowe pytania

Czasami pytania, które nas nurtują, wymagają prostych, ale kompetentnych odpowiedzi. Oto kilka FAQ, które mogą Ci pomóc w rozwiązaniu najbardziej palących problemów związanych z narzędziami i śrubami.

Jakie narzędzia są najlepsze?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak specyfika zadania, jakie masz do wykonania, oraz Twojego budżetu. Marki jak DeWalt, Bosch, czy Makita oferują narzędzia z górnej półki, ale zwykle wiąże się to z wyższą ceną. Dla prac domowych marki takie jak Yato czy Tolsen mogą być wystarczające.

Czy warto inwestować w wykrętaki o wysokiej jakości?

Moim zdaniem, jeśli planujesz używać narzędzi często i w różnorodnych zastosowaniach, inwestycja w wykrętaki o wysokiej jakości to bardzo dobra decyzja. Są one zwykle bardziej ergonomiczne, trwałe i odporne na różne typy uszkodzeń. Ostatecznie, taka inwestycja może się opłacić, oszczędzając Twój czas i nerwy.

Co zrobić, gdy wszystko zawiedzie?

Kiedy standardowe metody zawodzą, warto mieć w zanadrzu kilka asów w rękawie. Zestawy do wykręcania zerwanych śrub, młoty udarowe czy penetranty mogą być ostatnią deską ratunku. W ekstremalnych sytuacjach rozważ skorzystanie z usług fachowca. No chyba, że sam jesteś fachowcem;)

Jak radzić sobie z uszkodzonym gwintem?

Często, a nawet bardzo często podczas tych operacji może dojść do uszkodzenia gwintu. Uszkodzony gwint jest problematyczny, ale niekoniecznie oznacza to koniec świata. Możesz zastosować specjalne narzędzia do naprawy gwintów lub, w skrajnych przypadkach, wiercić otwór na większą śrubę i zastosować nowy gwint. Jest to jednak zadanie dla bardziej zaawansowanych, więc jeżeli nie masz doświadczenia, lepiej skonsultować się z ekspertem.

Jak długo mogę używać jednego wykrętaka?

Okres użytkowania wykrętaka zależy od jakości wykonania, częstotliwości użytkowania i rodzaju prac, do jakich jest on używany. Wykrętaki z niższej półki mogą się zużywać znacznie szybciej, zwłaszcza jeżeli używasz ich do zadania, dla którego nie są przeznaczone. Trzymaj oko na sygnały zużycia, takie jak deformacje czy pęknięcia, i zastąp narzędzie, gdy zauważysz oznaki zużycia. pamiętaj, że są takie sytuacje gdy nawet najlepsze narzędzie - jest tylko na raz.

 

Gratulacje! Jeżeli dotarłeś do tego momentu, to oznacza, że jesteś na dobrej drodze, aby zrozumieć nie tylko to, jak sobie radzić z upartymi śrubami i wkrętami, ale również z pełnym spektrum wyzwań, które niesie ze sobą świat majsterkowania. Ale nie zatrzymujmy się tylko na śrubach; w końcu, są one jedynie początkiem naszej przygody z narzędziami.

A ciekawi Cię, jak naprawić uszkodzone gwinty? Jak dobrać idealny zestaw narzędzi dla siebie? A może chcesz dowiedzieć się, jak utrzymać swoje narzędzia w jak najlepszym stanie? To wszystko i znacznie więcej znajdziesz na naszym blogu, który jest kompendium wiedzy nie tylko o śrubach i wkrętach, ale również o całościowych strategiach i technikach, które pomogą Ci stać się prawdziwym ekspertem w dziedzinie DIY i rzemiosła.

Pamiętaj, majsterkowanie to nie tylko praca, to również pasja i forma ekspresji. Każdy problem, z którym się zetkniesz, to okazja do nauki i rozwoju. Więc nie ograniczaj się tylko do śrub. Spróbuj czegoś nowego, zaryzykuj, błądź i ucz się na swoich błędach. Dzięki temu, każda śruba, każdy wkręt i każdy projekt stanie się dla Ciebie okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności.

Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym amatorzem, czy doświadczonym profesjonalistą, zawsze jest coś nowego do odkrycia. I pamiętaj, śruby to tylko początek — otwierają one drzwi do fascynującego świata, w którym jedyną granicą jest Twoja własna wyobraźnia.

Zapraszam do dalszego czytania i eksplorowania naszego bloga. Bo przecież, jak już wspomniałem, śruby to tylko początek!

Autor: Sławomir Gagatek

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Polecane artykuły

Zestawy do naprawy gwintów - kompleksowy przewodnik

Zestawy do naprawy gwintów - kompleksowy przewodnik

21-08-2023
Gwinty, choć często niedoceniane, stanowią kluczowy element wielu konstrukcji i mechanizmów. Od prostych śrub po zaawansowane elementy maszyn, odpowiednie połączenie gwintowe zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność. Kiedy coś idzie nie tak z gwintem, cała konstrukcja może być...
Więcej...
Wiertła do metalu

Wiertła do metalu

22-10-2021
Przydomowy warsztat, zakład frezarski, czy plac budowy to tylko kilka przykładów miejsc, gdzie wiercenie stanowi nieodłączny element dnia codziennego. Wiertaki, jak i wkrętarki to urządzenia wręcz niezbędne podczas prac związanych z drewnem, betonem czy metalem. Jednakże posiadanie...
Więcej...
Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

21-09-2023
Zerwał się gwint w bloku, a ty nie chcesz wymieniać całej części. Przydałoby się zrobić nowy gwint. Tylko jak tego dokonać? Czego użyć? Może warto pomyśleć nad zakupem gwintowników? Tylko jakie? A może musisz zrobić nowy gwint na pręcie? Może potrzebna będzie tobie narzynka....
Więcej...