Jak wybrać idealne narzędzie do wiercenia? Poznaj różnice między wiertarkami elektrycznymi 230V a wiertarko-wkrętarkami akumulatorowymi!

21-08-2023

Co lepsze wiertarko wkrętarka akumulatorowa, czy wiertarka sieciowa? Technologia pędzi do przodu do przodu. To co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia teraz stało się rzeczywistością, a wręcz przekroczyła te wyobrażenia.  Większość dotychczasowych użytkowników wiertarek elektrycznych odkłada je w kąt i przechodzą na urządzenia zasilane z akumulatora. Czy słusznie? Postaram się rozwiać ten dylemat w tym artykule.

Cześć, drodzy czytelnicy! Dzisiaj przybywam do was jako ekspert techniczny, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wiertarek elektrycznych 230V oraz wiertarek wkrętarek akumulatorowych. Oczywiście, porównywanie tych dwóch narzędzi jest jak wybór między kociakiem a szczeniakiem - oba są urocze i mają swoje unikalne cechy, ale zależy to od twoich potrzeb i preferencji.

Wkretarka akumulatorowa czy sieciowa

Dlaczego warto poznać zalety i wady wiertarek elektrycznych 230V oraz wiertarek wkrętarek akumulatorowych?

Zacznijmy od różnic, bo o nich przecież mówimy. Wiertarki elektryczne 230V są tradycyjnymi narzędziami, które zasila się poprzez podłączenie do gniazdka. Są znane ze swojej mocy, choć ta różnica została już praktycznie zniwelowana i występuje jedynie przy wiertarkach stołowych i wiertnicach. No i oczywiście niekończącego się zasilania. Z drugiej strony, wiertarko wkrętarki akumulatorowe działają na baterie, co daje nam wolność poruszania się bez żadnych kabli. Przez długi czas były uważane za mniej wydajna w porównaniu do wiertarek elektrycznych, ale pojawienie się nowej generacji baterii Litowo jonowych zmieniło sytuację.

Istnieją jednak pewne wady i zalety związane z tymi dwoma rodzajami narzędzi. Duże wiertarki  elektryczne 230V (lub 350V) są zdecydowanie bardziej potężne i idealnie nadają się do ciężkich prac, takich jak wiercenie w betonie czy stali. Dodatkowo, nie musisz się martwić o wyczerpanie baterii w najmniej odpowiednim momencie. Niestety, używanie ich wymaga dostępu do gniazdka, co może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli pracujesz na zewnątrz lub w miejscach, gdzie brak zasilania.

Z drugiej strony, wiertarko wkrętarki akumulatorowe są bardziej przenośne i elastyczne w użytkowaniu. Możesz je zabrać wszędzie, gdzie tylko chcesz i używać bez ograniczeń. Są świetne do mniejszych prac domowych, takich jak wkręcanie śrubek i wkrętów, a także do wiercenia w drewnie, metalu,  czy tworzywach sztucznych. Jednak  mogą łatwo wyczerpać swoją baterię podczas bardziej intensywnych prac. Co więcej, musisz pamiętać o regularnym ładowaniu baterii, aby uniknąć rozczarowań i nieplanowanych kąpieli potu gdy robota musi być zrobiona na wczoraj.

Są jeszcze dwie wady narzędzi akumulatorowych. Pierwsza to przede wszystkim cena, której głównym czynnikiem jest cena akumulatora. Na szczęście praktycznie wszystkie firmy wprowadziły już systemy jednego akumulatora, dzięki czemu ten znaczny wydatek ten ograniczył się jedynie do pierwszego zakupu narzędzi - zestawu z akumulatorem i ładowarką. Kolejne zakupy to już czysta przyjemność wydawania pieniędzy. Druga wadą to waga. Choć znam użytkowników, dla których to wadą nie jest. O ile wiertarki z niewielkim silnikiem ok 800W ważą około 1,2-1,5 kg. To waga wkrętarki akumulatorowej oscyluje (w zależności od wielkości akumulatora)  w okolicach 2-2,5 kg. Dużo? Mało? Zależy od operatora. 

wkrętarka akumulatorowa jaka

Jak wybrać narzędzie idealne dla Siebie?

Teraz, kiedy już poznałeś różnice między tymi narzędziami, czas odpowiedzieć na pytanie: dla kogo są dedykowane? Wiertarki elektryczne 230V są idealne dla tych, którzy potrzebują mocy i wytrzymałości przy wykonywaniu trudniejszych prac. Są doskonałe dla profesjonalistów w budownictwie, remontach czy pracach ślusarskich. Dla amatorów, którzy potrzebują narzędzia do codziennych, mniejszych zadań, wiertarko wkrętarka akumulatorowa będzie idealnym wyborem. Możesz się z nią bawić, wkręcając wkręty, wiercić tu i tam, a przy okazji wydobywać z siebie dźwięki jak Jimi Hendrix na gitarze.

wkretarka akumulatorowa

Ale okej, przejdźmy teraz do najważniejszego pytania: który rodzaj zasilania jest lepszy? No cóż, drodzy czytelnicy, nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zależy to od twojego charakteru pracy i preferencji. Jeśli potrzebujesz narzędzia do ciężkich prac i masz dostęp do gniazdka, wiertarka elektryczna 230V jest dobrym wyborem. Ale jeśli cenisz sobie mobilność i niewidzenie plątaniny kabli, wiertarko wkrętarka akumulatorowa jest dla ciebie.

Na koniec dnia, ważne jest, abyś dobrze poznał swoje potrzeby i dobrze zastanowił się, jakiego narzędzia będziesz używać częściej. I pamiętaj, zawsze możesz mieć zarówno kociaka, jak i szczeniaka! Jeśli budżet pozwala, posiadanie obu narzędzi może być najlepszą opcją.

Dlatego, drodzy czytelnicy, życzę wam powodzenia i radości w wyborze narzędzi. Niech wasze wiercenie będzie dokładne, a śrubki zawsze dobrze wkręcone. Do następnego razu!

Autor: Sławomir Gagatek

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Polecane artykuły

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? A może kosa lub podkaszarka?

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? A może kosa lub podkaszarka?

21-10-2021
     Po długiej i nieprzyjemnej, chłodnej wiośnie, w końcu przyroda postanowiła przyspieszyć i zaczyna objawiać się w pełnym blasku. Jest to więc idealny czas, aby odpowiednio zadbać o nasze trawniki, co przyniesie niebywałe korzyści. Nic tak przecież nie cieszy i relaksuje jak...
Więcej...
11 zastosowań wiertarki, o których (prawdopodobnie) nie wiedziałeś

11 zastosowań wiertarki, o których (prawdopodobnie) nie wiedziałeś

21-08-2023
Odkryj nieznane oblicze wiertarki! 11 zastosowań od polerowania po pompowanie płynów. Wprowadź innowacje do swoich prac. Przeczytaj artykuł na Narzedziak.pl!
Więcej...
Wiertarka, wiertarka udarowa czy wiertarko wkrętarka? Rodzaje i zastosowanie wiertarek

Wiertarka, wiertarka udarowa czy wiertarko wkrętarka? Rodzaje i zastosowanie wiertarek

21-10-2021
Dawno temu do wszelkich prac remontowych używano narzędzi ręcznych. Wraz z postępem technologicznym oraz potrzebą przyspieszenia i ułatwienia pracy stopniowo zostały one zastępowane przez elektronarzędzia. Najpowszechniejszym i najbardziej użytecznym z tych narzędzi jest bez wątpienia...
Więcej...