Sama poziomnica to narzędzie wykorzystujące zjawisko przyciągania ziemskiego. To właśnie pod jego wpływem element wskazujący poziom, odpowiednio się ustawia, prawidłowo wyznaczając poziomą płaszczyznę. W zależności od rodzaju tego narzędzia elementami poziomującymi może być woda w poziomicach wężowych, pęcherzyk powietrza w rurce z cieczą i kontrastowym barwnikiem (libella) czy promień lasera. Najpopularniejsze są poziomice oczkowe, w których elementem poziomującym są libelle.
Poziomica, zwana też poziomnicą, jest jednym z najbardziej użytecznych narzędzi budowlanych. Korzystają z nich profesjonalni budowlańcy i amatorzy majsterkowania, którym zależy na precyzyjnym wyznaczeniu poziomu płaszczyzn.
Chcąc być konkretnym, posłużymy się ofertą marki Stanley, niekwestionowanego lidera rynku narzędziowego, który klientom dostarcza również wielu różnych poziomnic. W tym wpisie porównamy trzy poziomice Stanley — skrzynkowe, dwuteowe i hybrydy Fatmax, które wielokrotnie są ze sobą mylone, gdyż każda z nich to poziomica tradycyjna (analogowa).
Poziomica skrzynkowa ma jedną lub kilka libelli określających poziom powierzchni poziomych, pionowych, a niekiedy nawet i skośnych. Każda tego typu poziomnica to narzędzie o konstrukcji zamkniętej, co przekłada się na sztywność, a przede wszystkim wytrzymałość. Wykonana na ogół z jednorodnego bloku akrylowego libelka wbudowana jest tu w obudowę, co zapewnia dobrą ochronę "oczka" nawet przy zachowaniu niewielkiego ciężaru. Poziomice te są proste w obsłudze i zapewniają wyjątkową dokładność pomiarów poziomu danej powierzchni. Idealnie pozioma jest ona wówczas, kiedy znajdujący się we fiolce pęcherzyk powietrza znajdzie się na środku.
Poziomnica dwuteowa to model o konstrukcji litery "H". Narzędzie takie ma na ogół trzy libelle, przez co poziom odczytać można we wszystkich trzech płaszczyznach i pod wieloma kątami. Określa się ją również mianem poziomicy ramowej. Co istotne, jest ona mniejsza i lżejsza od poziomicy skrzynkowej, przez co jest narzędziem bardziej poręcznym, zapewniającym większy komfort użytkowania.
Poziomica Fatmax to w zasadzie połączenie dwóch poprzednich poziomic analogowych — skrzynkowej i dwuteowej. Jej korpus stworzony jest z wysokiej jakości stopu aluminium i osadzony w dwuteowo-skrzynkowym przekroju, z dodatkowymi wzmocnieniami wzdłużnymi, co zwiększa jej sztywność. Dodatkowo poziomice Fatmax mają gumowe amortyzatory zabezpieczające przed uszkodzeniem, jak i gwarantujące większą dokładność frezowane powierzchnie pomiarowe.
Każda z powyższych poziomic jest do siebie mocno zbliżona, a jednocześnie są one różne. Inne są między innymi pod względem ceny. Najdroższe są poziomice Fatmax, co wynika z ich budowy, większej dokładności oraz lepszych zabezpieczeń. Dlatego zaleca się je profesjonalistom, np. firmom pracującym w branży remontowo-budowlanej. Tańsze są natomiast poziomice skrzynkowe lub dwuteowe, z których dużą korzyść mają przede wszystkim użytkownicy prywatni. Są one solidne i wytrzymałe, a przy tym komfortowe, idealnie sprawdzające się w domowych pracach remontowych.
Oddzielną kategorię stanowią poziomice magnetyczne , które są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom i najcięższym warunkom panującym na budowach. W podstawy takich poziomnic wbudowane są też magnesy, dzięki czemu każdy monter czy instalator może oderwać od nich ręce. Sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność pracy z materiałami wykonanymi z żelaza i stali.
Każda poziomica Stanley to produkt z najwyższej półki, ale przy ich wyborze pod uwagę brać trzeba też zakres wykonywanych prac. Tradycyjna poziomica do użytku domowego na ogół nie musi być większa niż 100-120 cm. Taka do prac remontowych we własnym zakresie powinna wystarczyć w zupełności. Na większą poziomicę zdecydować się z kolei muszą użytkownicy, którzy potrzebują narzędzia do mierzenia poziomu na budowie. W ich przypadku niezbędna będzie tzw. łata murarska, która ma 150-200 cm, która dodatkowo przystosowana jest do prac tynkarskich. Przy jeszcze większych powierzchniach potrzebna może być poziomica laserowa samopoziomująca. Ich zaletą jest też możliwość ciągłej pracy i brak wymaganego bezpośredniego kontaktu z kontrolowaną płaszczyzną, np. w trudno dostępnych miejscach.
Jednak również poziomice oczkowe mają swoje zalety. Przede wszystkim cechują się większą odpornością na wodę, wibracje czy upuszczenie z pewnej wysokości. Do tego są tańsze. Cena poziomicy zaczyna się już od 20 złotych, choć są to poziomice krótkie z jedną libellą. Wraz z długością, a przy tym dokładnością pomiarów, ceny rosną, przekraczając nawet 1000 zł. Dla zwykłego majsterkowicza wystarczająca będzie jednak 120-centymetrowa poziomica o dokładności libelli 0.5 mm/m.
W artykule wykorzystano zdjęcia i elementy graficzne zaczerpnięte ze strony www.stanleyworks.pl
Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.
Zapisz się do Naszego Newslettera Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi! Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!
|