Jaka poziomica na budowę - poziomice Stanley

 

Poziomice budowlane

Poziomica, zwana też poziomnicą, jest jednym z najbardziej użytecznych narzędzi budowlanych. Korzystają z nich profesjonalni budowlańcy i amatorzy majsterkowania, którym zależy na precyzyjnym wyznaczeniu poziomu płaszczyzn.

Sama poziomnica to narzędzie wykorzystujące zjawisko przyciągania ziemskiego. To właśnie pod jego wpływem element wskazujący poziom, odpowiednio się ustawia, prawidłowo wyznaczając poziomą płaszczyznę. W zależności od rodzaju tego narzędzia elementami poziomującymi może być woda w poziomicach wężowych, pęcherzyk powietrza w rurce z cieczą i kontrastowym barwnikiem (libella) czy promień lasera. Najpopularniejsze są poziomice oczkowe, w których elementem poziomującym są libelle.

Poziomice Stanley cena

Opis i charakterystyka poziomic analogowych marki Stanley

Chcąc być konkretnym, posłużymy się ofertą marki Stanley, niekwestionowanego lidera rynku narzędziowego, który klientom dostarcza również wielu różnych poziomnic. W tym wpisie porównamy trzy poziomice Stanley — skrzynkowe, dwuteowe i hybrydy Fatmax, które wielokrotnie są ze sobą mylone, gdyż każda z nich to poziomica tradycyjna (analogowa).

Jak uzywać poziomica Stanley

Co wyróżnia poziomicę skrzynkową?

Poziomica skrzynkowa ma jedną lub kilka libelli określających poziom powierzchni poziomych, pionowych, a niekiedy nawet i skośnych. Każda tego typu poziomnica to narzędzie o konstrukcji zamkniętej, co przekłada się na sztywność, a przede wszystkim wytrzymałość. Wykonana na ogół z jednorodnego bloku akrylowego libelka wbudowana jest tu w obudowę, co zapewnia dobrą ochronę "oczka" nawet przy zachowaniu niewielkiego ciężaru. Poziomice te są proste w obsłudze i zapewniają wyjątkową dokładność pomiarów poziomu danej powierzchni. Idealnie pozioma jest ona wówczas, kiedy znajdujący się we fiolce pęcherzyk powietrza znajdzie się na środku.

Poziomica skrzynkowa Stanley Classic

Co charakteryzuje poziomicę dwuteową?

Poziomnica dwuteowa to model o konstrukcji litery "H". Narzędzie takie ma na ogół trzy libelle, przez co poziom odczytać można we wszystkich trzech płaszczyznach i pod wieloma kątami. Określa się ją również mianem poziomicy ramowej. Co istotne, jest ona mniejsza i lżejsza od poziomicy skrzynkowej, przez co jest narzędziem bardziej poręcznym, zapewniającym większy komfort użytkowania.

Poziomica budowlana Stanley

Czym jest poziomica Fatmax?

Poziomica Fatmax to w zasadzie połączenie dwóch poprzednich poziomic analogowych — skrzynkowej i dwuteowej. Jej korpus stworzony jest z wysokiej jakości stopu aluminium i osadzony w dwuteowo-skrzynkowym przekroju, z dodatkowymi wzmocnieniami wzdłużnymi, co zwiększa jej sztywność. Dodatkowo poziomice Fatmax mają gumowe amortyzatory zabezpieczające przed uszkodzeniem, jak i gwarantujące większą dokładność frezowane powierzchnie pomiarowe.

Poziomica budowlana Stanley FatMax

Co różni poziomice tradycyjne?

Każda z powyższych poziomic jest do siebie mocno zbliżona, a jednocześnie są one różne. Inne są między innymi pod względem ceny. Najdroższe są poziomice Fatmax, co wynika z ich budowy, większej dokładności oraz lepszych zabezpieczeń. Dlatego zaleca się je profesjonalistom, np. firmom pracującym w branży remontowo-budowlanej. Tańsze są natomiast poziomice skrzynkowe lub dwuteowe, z których dużą korzyść mają przede wszystkim użytkownicy prywatni. Są one solidne i wytrzymałe, a przy tym komfortowe, idealnie sprawdzające się w domowych pracach remontowych.

Oddzielną kategorię stanowią poziomice magnetyczne , które są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom i najcięższym warunkom panującym na budowach. W podstawy takich poziomnic wbudowane są też magnesy, dzięki czemu każdy monter czy instalator może oderwać od nich ręce. Sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność pracy z materiałami wykonanymi z żelaza i stali.

Poziomica magnetyczna Stanley

Jak wybrać poziomnicę wg zastosowania?

Każda poziomica Stanley to produkt z najwyższej półki, ale przy ich wyborze pod uwagę brać trzeba też zakres wykonywanych prac. Tradycyjna poziomica do użytku domowego na ogół nie musi być większa niż 100-120 cm. Taka do prac remontowych we własnym zakresie powinna wystarczyć w zupełności. Na większą poziomicę zdecydować się z kolei muszą użytkownicy, którzy potrzebują narzędzia do mierzenia poziomu na budowie. W ich przypadku niezbędna będzie tzw. łata murarska, która ma 150-200 cm, która dodatkowo przystosowana jest do prac tynkarskich. Przy jeszcze większych powierzchniach potrzebna może być poziomica laserowa samopoziomująca. Ich zaletą jest też możliwość ciągłej pracy i brak wymaganego bezpośredniego kontaktu z kontrolowaną płaszczyzną, np. w trudno dostępnych miejscach.

Jednak również poziomice oczkowe mają swoje zalety. Przede wszystkim cechują się większą odpornością na wodę, wibracje czy upuszczenie z pewnej wysokości. Do tego są tańsze. Cena poziomicy zaczyna się już od 20 złotych, choć są to poziomice krótkie z jedną libellą. Wraz z długością, a przy tym dokładnością pomiarów, ceny rosną, przekraczając nawet 1000 zł. Dla zwykłego majsterkowicza wystarczająca będzie jednak 120-centymetrowa poziomica o dokładności libelli 0.5 mm/m.

W artykule wykorzystano zdjęcia i elementy graficzne zaczerpnięte ze strony www.stanleyworks.pl

 

 

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności