Jakie wkrętaki wybrać?

29-09-2023

Choć większość z nas, na co dzień korzysta z wkrętaków, to niektórzy mogą mieć problem z identyfikacją narzędzia. Mało kto bowiem używa nazwy wkrętak. Dla woli wyjaśnienia jest to oryginalna nazwa na pospolity śrubokręt, który znajdziemy w każdym profesjonalnym zakładzie, przydomowym warsztacie czy nawet skromnej skrzynce narzędziowej. Rodzajów tego narzędzia dziś spotkać możemy wiele, jednakże, jaka jest historia wkrętaka?
Pospolite wkrętaki to narzędzia, bez których trudno wyobrazić sobie dziś, jakikolwiek rodzaj pracy. Wykorzystuje się je do przykręcania, odkręcania, regulowania, podważania, i wielu innych funkcji, gdyż ich charakter jest bardzo uniwersalny. Z biegiem lat zwykły wkrętak wykształcił grono swoich „kuzynów”, którzy dedykowani są do zadań specjalnych. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie typy wkrętaków spotkać dziś można na rynku?

 

Wkrętaki

Jakie są rodzaje wkrętaków?

Wkrętak płaski

Wkrętaki tego typu to najbardziej powszechne, a zarazem najstarsze narzędzia tego rodzaju. Śrubokręty płaskie służą przede wszystkim do wkręcania i wykręcania śrub o podłużnym nacięciu. Na dziś dzień, rodzaj tych wkrętaków wypierany jest na rzecz pospolicie nazywanych „krzyżaków”. Jednakże w każdym warsztacie, płaski śrubokręt odgrywa niezastąpioną rolę np. podczas podważania.

Wkrętaki krzyżowe:

Wkrętak Pz

Wkrętak krzyżowy z końcówką typu Pz to dziś dość powszechny model narzędzia. Różni go od śrubokrętu płaskiego wygląd główki, która posiada 4 ramienia. Tego typu wkrętak posiada zazwyczaj dodatkowe wypustki, które maksymalizują działanie, co zapobiega uślizgom wkrętaka. Stosowane są zazwyczaj w stolarstwie.

Wkrętak Ph

Tego typu wkrętaki charakteryzują się 4 płaszczyznami roboczymi, które umieszczone synchronicznie zbiegają się ku wierzchołkowi. Zazwyczaj główka śrubokrętu jest lekko ścięta tj. wyprofilowana, co ułatwia trafienie w główkę wkręta. Dedykowane są do pracy w branży meblarskiej czy pracach budowniczych.

Torxy

To bardzo ciekawe narzędzie pracy maksymalizujące przeniesienie momentu obrotowego na wkręcany bądź wykręcany element. Wkrętaki tego typu spotkać można w formie sześcioramiennej gwiazdy, która to zabezpiecza prace przed niechcianymi uślizgami podczas pracy. Zazwyczaj tego typu narzędzia wykorzystuje się do zajęć związanych ze sprzętem elektronicznym, czy w motoryzacji.

Płasko-krzyżowe

Jest to praktyczne połączenie obu propozycji. W tym wypadku klinga posiada zamontowane dwie końcówki, które umożliwiają odkręcanie i przykręcanie: wkrętów, śrub z pojedynczym oraz czteroramiennym gwintem.

Wkrętaki izolowane

Przeznaczony do pracy elektryków. Za jego pośrednictwem można określić napięcie prądu.

Wkrętaki precyzyjne

Stosowane podczas bardziej skomplikowanych prac. Zazwyczaj stosuje się je podczas pracy nad drobnymi elementami. Znalazły one bowiem zastosowanie w zakładach jubilerskich i zegarmistrzowskich. Większość z nich wyposażona jest w magnetyczną końcówkę, która pozwala na bezpieczną pracę z detalami.

Wkrętaki akumulatorowe

Tzw. wkrętarki. Są to urządzenia opierające pracę o silnik pobierający moc z akumulatora. Idealnie sprawdzają się podczas prac wymagających ciągłego przykręcania i odkręcania. Siła sprzętu pozwala na sprawne wkręcanie oraz wykręcania nawet mocno zapieczonych wkrętów.

Wkrętaki z grzechotką

Umożliwiają przyśpieszenie pracy, gdyż grzechotka pozwala na dobrowolny obrót narzędzia i jego sprawne blokowanie, co umożliwia jednostajną pracę nad odkręcaniem bez przekładania ręki. Sprzyja to szybkości pracy i znacząco wpływa na jej komfort.

Wkrętaki

Na co zwracać uwagę przy zakupie wkrętaków?

Udając się do specjalistycznego sklepu z narzędziami zawsze warto ówcześnie dobrze zastanowić się, do czego wkrętak będzie wykorzystywany. Jeśli w planach mamy wkręcenie jednego wkręta do ściany pod zdjęcie, zwykły śrubokręt płaski czy krzyżowy spełni nasze oczekiwania.

Jednakże, jeśli kupujemy narzędzia z myślą o poważniejszych pracach warto uwzględnić:

  • Wygodna rękojeść
    • Należy pamiętać, że od tego elementu zależy bardzo dużo. Ergonomiczna i wygodna rękojeść pozwala w krótszym czasie wykonać więcej pracy. Warto, aby była ona wykonana z tworzywa odpornego na uszkodzenia, a zarazem trzymającego się dłoni. Podczas długiej pracy narzędzie może ślizgać się w spoconej dłoni, dlatego wybierajmy model, który zapobiega niepotrzebnym uślizgom.
  • Stalowy grot
    • Końcówka wkrętaka powinna być wykonana ze stali, która to charakteryzuje się wysoką twardością. Byłoby wielce nieprzyjemne, gdyby podczas pracy śrubokręt po prostu pękł. Warto, dlatego wybierać narzędzia o wysokiej trwałości, które nie tylko ułatwią pracę, ale zarazem posłużą nam przez długie lata.
  • Przeznaczenie
    • Tutaj należy zastanowić się, jaki rodzaj pracy będziemy wykonywać. Jeśli czeka nas przykręcanie płyt karton-gipsowych warto nabyć wkrętak akumulatorowy, który sprawi, że pracę wykonamy o wiele szybciej.

Wkrętaki pojedyncze czy zestawy?

W tej kwestii ciężko jest zdecydować, które rozwiązanie jest lepsze. Zapewne większość z Państwa posiada w domu rozbudowany zestaw wkrętaków, jednakże są i tacy, którzy posiadają w szafkach swoje ulubione, a zarazem uniwersalne wkrętaki, które służą nam od wielu lat.
Zakup pojedynczych wkrętaków sprawdzi się podczas, gdy wybieramy narzędzie na lata. Nabywając zestaw zapewniamy sobie bardzo uniwersalne wyposażanie skrzynki narzędziowej, jednakże wiele takich ofert skupia się na ilości, a nie jakości narzędzi. Decydując się na cały zestaw warto przeznaczyć na niego większą kwotę, co zapewni nam bardzo szeroki arsenał praktycznych narzędzi, które faktycznie posłużą nam przez lata.

Wkrętaki

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Sprawdź naszą ofertę z wiertłami do drewna!

Niskie ceny i szeroki wybór. Sprawdź!

Polecane artykuły

10 Najczęściej zadawanych pytań dotyczących wiertarko wkrętarki cz.1

10 Najczęściej zadawanych pytań dotyczących wiertarko wkrętarki cz.1

12-09-2023
Zastanawiasz się, jak wybrać idealną wiertarko-wkrętarkę czy jak o nią dbać? Oto 10 najgorętszych pytań i odpowiedzi na temat tych niezbędnych narzędzi. To tylko pierwsza część – niebawem druga, z kolejnymi praktycznymi wskazówkami!
Więcej...
Jak zbudować i wyposażyć własny warsztat stolarski?

Jak zbudować i wyposażyć własny warsztat stolarski?

21-10-2020
Stolarnia marzeń. Pan Krzysztof postanowił zostać stolarzem. A w związku z tym, że do tej pory lepiej wychodziło mu zarządzanie dużym przedsiębiorstwem o pomoc w wyposażeniu warsztatu poprosił Nas. Jak się to skończyło? Czy sklep z narzędziami pomoże w spełnianiu marzeń?...
Więcej...
Co podarować mechanikowi?

Co podarować mechanikowi?

22-10-2021
Szukasz odpowiedniego prezentu? Takiego, który będzie pokazywał, jak dobrze znasz daną osobę i jednocześnie będzie funkcjonalny? Chcesz podarować partnerowi coś przydatnego, a jednocześnie niebanalnego, jednak zaczęło ci brakować pomysłów?
Więcej...