Jakie wiertła do betonu - SDS-Max czy SDS-Plus?

21-09-2023

Beton to jeden z najbardziej wytrzymałych surowców wykorzystywanych w budownictwie. Stosowało się go kiedyś, stosuje się go dziś, i zapewne będzie również wykorzystywany w przyszłości, ze względu na swoją strukturę. Idealnie pasuje do konstrukcji w starym, jak i nowym budownictwie.
Obróbka betonu wymaga użycia ciężkich narzędzi oraz specjalistycznych wierteł, które umożliwiają plastyczne kształtowanie powierzchni. Jednak, które wiertła do betonu pozwolą pracować nam najbardziej wydajnie?

Co to jest SDS-Plus?

Wykorzystanie w pracy ciężkich narzędzi wręcz wymagało od inżynierów, skonstruowania rozwiązań, która w pracy okażą się skuteczne, a zarazem łatwe w użyciu. W przypadku wiertarek, przełomu dokonano w 1976 roku, kiedy to firma Bosch, zrealizowała bardzo ambitny plan stworzenia uchwytu, określanego dziś mianem SDS-plus.
Rozwiązanie charakteryzuje się łatwością mocowania, gdyż jak sam skrót mówi (SDS- osadź, przekręć, gotowe) idealnie sprawdza się w przypadku częstej zmiany wierteł w zależności od rodzaju pracy.
Wiertła do betonu SDS-Plus okazały się kamieniem milowym rozwoju urządzeń ciężkich, służących do realizacji projektów budowlanych.

Uchwyt SDS-Plus SDS-Max

 

Czym jest SDS-Max?

Jednakże, rozwiązanie to było dedykowane wyłącznie do wiertarek lekkich. Z biegiem czasu zauważono, iż nowo powstające młoty udarowe nie mogą opierać się na uchwycie SDS-plus. Wynikiem tego problemu, było stworzenie modelu SDS-max. Mocowanie jest większe, solidniejsze, i powstało specjalnie do ciężkich młotów udarowych i obrotowych, których średnica wiertła przekracza 18 mm. Wiertła do betonu SDS-Max swoiście uzupełniły uniwersalne rozwiązanie bez-narzędziowego systemu mocowania wierteł w ciężkich narzędziach.
Subtelną różnicą wśród tych rozwiązań, jest ich zastosowanie. Jednak warto zaznaczyć, że przełom w branży urządzeń służących do wiercenia, byłby nie do zrealizowania bez uchwytów SDS-plus i SDS-max.

Jakie wiertła SDS do betonu?

Decydując się na pracę w betonie, warto najpierw zaplanować model działania, aby potem nie okazało się, iż praca staje w martwym punkcie. Poza dobraniem odpowiedniej wiertarki czy młotowiertarki należy pamiętać o wiertłach. I tutaj zaczynają się schody. Gdyż skąd mamy wiedzieć, jakie wiertło wybrać?
Wiertła do betonu różnią się między sobą składem, mieszanką i przeznaczeniem. Poniższy wykaz ułatwi dobór odpowiedniego modelu wiertła SDS do danej pracy:

Wiertła diamentowe do betonu

Wiertnice diamentowe charakteryzują się wytrzymałością. Ich twardość pozwala na pracę w przypadku najgłębszych odwiertów w grubym i twardym betonie.

Otwornica diamentowa SDS

 

Wiertła do betonu z poczwórnym ostrzem

Wyspecjalizowane ostrze, idealnie sprawdzi się w przypadku wiercenia w zbrojonym betonie. Niekiedy praca w takim podłoży przynosi wiele trudności ze względu na częste blokowanie się wiertła. Zastosowanie modelu z głowicą o poczwórnym ostrzu ułatwi pracę, gdyż taki profil poradzi sobie nawet z przewierceniem pręta zbrojeniowego.

Wiertło do betonu SDS

Wiertła do betonu o podwójny ostrzu

Jeśli szukamy wiertła, które charakteryzować się będzie wysoką wydajnością, a materiał, w którym wiercimy nie jest zbrojony. Najlepszym rozwiązaniem będzie wiertło o podwójnym ostrzu. Dedykowane jest ono do wiercenia w murach i betonie bez zbrojenia. Wydajność zapewnia nam szeroka spirala, której profil ułatwia usuwanie zwierciny.

Wiertło do betonu SDS

Wiertła widiowe

Otwornica do betonu SDS

Bardzo uniwersalne wiertło, charakteryzujące się bardzo wysokim stopniem twardości. Niekiedy wiertła stanowią zastępstwo dla tych diamentowych, gdyż równie dobrze radzą sobie z najtwardszym betonem. Metoda ich działania skupia się na mikropęknięciach, które osłabiają strukturę betonu, co zwiększa wydajność pracy. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoli na wiercenie nawet w przypadku trafienia na zbrojenie.

Jakie wiertła do betonu zbrojonego?

Praca z betonem zbrojonym niekiedy może przysporzyć wiele problemów. Wydajność pracy z takim surowcem jest niska, co zapewne często uwarunkowane jest niewłaściwym doborem wiertła. Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie wszystkich powyższych cech, które pracują synergicznie, poradzą sobie z najtwardszą powierzchnią. Na rynku znajdziemy wiele produktów, których głowice posiadają następujące cechy:

  • Ostra, wytrzymała główka wykonana w całości z węglika spiekanego z 4 ostrzami,
  • Bardzo twardy, drobnoziarnisty węglik spiekany zapewnia najwyższą trwałość w betonie zbrojonym,
  • Płynne przejście ostrzy w kanaliki spirali
  • Duże wycięcia zapewniają szybkie odprowadzanie urobku

Wiertło do betonu zbrojonego SHARX

Połączenie takich cech, sprawi, że praca z betonem zbrojonym okaże się łatwa i przyjemna. Przykładem takiego wiertła jest DeWalt Extreme XLR.

Zestaw wierteł do betonu, a pojedynczy rozmiar – co lepiej wybrać?

Praca z wiertarką stanowi niekiedy zmorę fachowców, gdyż rodzaj narzędzi nie zawsze jest w stanie zrealizować poszczególne zadania. Zastanawiając się nad wyborem między zestawem wierteł, a pojedynczymi rozmiarami, warto zaznaczyć, że ta pierwsza opcja będzie korzystniejsza.
Początek przygody z pracą w betonie, może okazać się bardzo trudny ze względu na brak doświadczenia w tym fachu. Posiadanie niezbędnego zestawu wierteł o uniwersalnych rozmiarach pozwoli nam nauczyć się pracować z narzędziami. Eksperymentowanie z różnymi średnicami wierteł, przyda się w przypadku poznawania właściwości elektronarzędzi.
Dokupowanie pojedynczych wierteł dedykowane jest doświadczonym fachowcom, którzy wykorzystują w pracy o wiele bardziej zaawansowane narzędzia, do których wiertła zazwyczaj nabyć można wyłącznie w pojedynczych egzemplarzach.

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Sprawdź naszą ofertę z wiertłami do betonu!

Niskie ceny i szeroki wybór. Sprawdź!

Polecane artykuły

Wiertarka, wiertarka udarowa czy wiertarko wkrętarka? Rodzaje i zastosowanie wiertarek

Wiertarka, wiertarka udarowa czy wiertarko wkrętarka? Rodzaje i zastosowanie wiertarek

21-10-2021
Dawno temu do wszelkich prac remontowych używano narzędzi ręcznych. Wraz z postępem technologicznym oraz potrzebą przyspieszenia i ułatwienia pracy stopniowo zostały one zastępowane przez elektronarzędzia. Najpowszechniejszym i najbardziej użytecznym z tych narzędzi jest bez wątpienia...
Więcej...
11 zastosowań wiertarki, o których (prawdopodobnie) nie wiedziałeś

11 zastosowań wiertarki, o których (prawdopodobnie) nie wiedziałeś

21-08-2023
Odkryj nieznane oblicze wiertarki! 11 zastosowań od polerowania po pompowanie płynów. Wprowadź innowacje do swoich prac. Przeczytaj artykuł na Narzedziak.pl!
Więcej...
Jak wybrać idealne narzędzie do wiercenia? Poznaj różnice między wiertarkami elektrycznymi 230V a wiertarko-wkrętarkami akumulatorowymi!

Jak wybrać idealne narzędzie do wiercenia? Poznaj różnice między wiertarkami elektrycznymi 230V a wiertarko-wkrętarkami akumulatorowymi!

21-08-2023
Wiertarko wkrętarka z baterią, czy z kablem? Czy narzędzia akumulatorowe zastąpiły już całkowicie narzędzia sieciowe? Jak wybrać idealne elektronarzędzia? Mamy odpowiedź.
Więcej...