Beton to jeden z najbardziej wytrzymałych surowców wykorzystywanych w budownictwie. Stosowało się go kiedyś, stosuje się go dziś, i zapewne będzie również wykorzystywany w przyszłości, ze względu na swoją strukturę. Idealnie pasuje do konstrukcji w starym, jak i nowym budownictwie.
Obróbka betonu wymaga użycia ciężkich narzędzi oraz specjalistycznych wierteł, które umożliwiają plastyczne kształtowanie powierzchni. Jednak, które wiertła do betonu pozwolą pracować nam najbardziej wydajnie?
Wykorzystanie w pracy ciężkich narzędzi wręcz wymagało od inżynierów, skonstruowania rozwiązań, która w pracy okażą się skuteczne, a zarazem łatwe w użyciu. W przypadku wiertarek, przełomu dokonano w 1976 roku, kiedy to firma Bosch, zrealizowała bardzo ambitny plan stworzenia uchwytu, określanego dziś mianem SDS-plus.
Rozwiązanie charakteryzuje się łatwością mocowania, gdyż jak sam skrót mówi (SDS- osadź, przekręć, gotowe) idealnie sprawdza się w przypadku częstej zmiany wierteł w zależności od rodzaju pracy.
Wiertła do betonu SDS-Plus okazały się kamieniem milowym rozwoju urządzeń ciężkich, służących do realizacji projektów budowlanych.
Jednakże, rozwiązanie to było dedykowane wyłącznie do wiertarek lekkich. Z biegiem czasu zauważono, iż nowo powstające młoty udarowe nie mogą opierać się na uchwycie SDS-plus. Wynikiem tego problemu, było stworzenie modelu SDS-max. Mocowanie jest większe, solidniejsze, i powstało specjalnie do ciężkich młotów udarowych i obrotowych, których średnica wiertła przekracza 18 mm. Wiertła do betonu SDS-Max swoiście uzupełniły uniwersalne rozwiązanie bez-narzędziowego systemu mocowania wierteł w ciężkich narzędziach.
Subtelną różnicą wśród tych rozwiązań, jest ich zastosowanie. Jednak warto zaznaczyć, że przełom w branży urządzeń służących do wiercenia, byłby nie do zrealizowania bez uchwytów SDS-plus i SDS-max.
Decydując się na pracę w betonie, warto najpierw zaplanować model działania, aby potem nie okazało się, iż praca staje w martwym punkcie. Poza dobraniem odpowiedniej wiertarki czy młotowiertarki należy pamiętać o wiertłach. I tutaj zaczynają się schody. Gdyż skąd mamy wiedzieć, jakie wiertło wybrać?
Wiertła do betonu różnią się między sobą składem, mieszanką i przeznaczeniem. Poniższy wykaz ułatwi dobór odpowiedniego modelu wiertła SDS do danej pracy:
Wiertnice diamentowe charakteryzują się wytrzymałością. Ich twardość pozwala na pracę w przypadku najgłębszych odwiertów w grubym i twardym betonie.
Wyspecjalizowane ostrze, idealnie sprawdzi się w przypadku wiercenia w zbrojonym betonie. Niekiedy praca w takim podłoży przynosi wiele trudności ze względu na częste blokowanie się wiertła. Zastosowanie modelu z głowicą o poczwórnym ostrzu ułatwi pracę, gdyż taki profil poradzi sobie nawet z przewierceniem pręta zbrojeniowego.
Jeśli szukamy wiertła, które charakteryzować się będzie wysoką wydajnością, a materiał, w którym wiercimy nie jest zbrojony. Najlepszym rozwiązaniem będzie wiertło o podwójnym ostrzu. Dedykowane jest ono do wiercenia w murach i betonie bez zbrojenia. Wydajność zapewnia nam szeroka spirala, której profil ułatwia usuwanie zwierciny.
Bardzo uniwersalne wiertło, charakteryzujące się bardzo wysokim stopniem twardości. Niekiedy wiertła stanowią zastępstwo dla tych diamentowych, gdyż równie dobrze radzą sobie z najtwardszym betonem. Metoda ich działania skupia się na mikropęknięciach, które osłabiają strukturę betonu, co zwiększa wydajność pracy. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoli na wiercenie nawet w przypadku trafienia na zbrojenie.
Praca z betonem zbrojonym niekiedy może przysporzyć wiele problemów. Wydajność pracy z takim surowcem jest niska, co zapewne często uwarunkowane jest niewłaściwym doborem wiertła. Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie wszystkich powyższych cech, które pracują synergicznie, poradzą sobie z najtwardszą powierzchnią. Na rynku znajdziemy wiele produktów, których głowice posiadają następujące cechy:
Połączenie takich cech, sprawi, że praca z betonem zbrojonym okaże się łatwa i przyjemna. Przykładem takiego wiertła jest DeWalt Extreme XLR.
Praca z wiertarką stanowi niekiedy zmorę fachowców, gdyż rodzaj narzędzi nie zawsze jest w stanie zrealizować poszczególne zadania. Zastanawiając się nad wyborem między zestawem wierteł, a pojedynczymi rozmiarami, warto zaznaczyć, że ta pierwsza opcja będzie korzystniejsza.
Początek przygody z pracą w betonie, może okazać się bardzo trudny ze względu na brak doświadczenia w tym fachu. Posiadanie niezbędnego zestawu wierteł o uniwersalnych rozmiarach pozwoli nam nauczyć się pracować z narzędziami. Eksperymentowanie z różnymi średnicami wierteł, przyda się w przypadku poznawania właściwości elektronarzędzi.
Dokupowanie pojedynczych wierteł dedykowane jest doświadczonym fachowcom, którzy wykorzystują w pracy o wiele bardziej zaawansowane narzędzia, do których wiertła zazwyczaj nabyć można wyłącznie w pojedynczych egzemplarzach.
Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.
Zapisz się do Naszego Newslettera Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi! Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!
|