Zestawy do naprawy gwintów - kompleksowy przewodnik

21-08-2023

Nadszedł ten właśnie moment. Jeszcze głęboki wdech. Poprawienie położenia dłoni na na pokrętle, mocne zaciśniecie i... DAWAAAJ! Drgnęło, ruszyło... i nagle TRAAACH... Śruba pękła. Myślisz sobie spokojnie, to nie koniec świata. W ruch idą wykrętaki - niezbyt drogie, a w zasadzie najtańsze jakie były - bo do tej pory nie były potrzebne bo i na co. Przy okazji kupione z myślą, żeby mieć, a nie żeby się mogły kiedyś przydać. Coś chyba nie działają jak trzeba. Trzeba rozwiercić chyba jeszcze trochę śrubę... i jeszcze trochę... i jeszcze. Może jakimś przecinakiem? Może punktakiem? W twoją pokrytą potem twarz łypie jednym okiem otwór... nie to nie jest otwór - to jest dziura. Dziura wewnątrz której widać pokiereszowane uzwojenie gwintu, w który już żadna śruba nie wślizgnie się gładko, bez problemu. Budzisz się. Na szczęście to był koszmar. Zły sen. Ale czy nie było w nim nic z reala?

Gwinty, choć często niedoceniane, stanowią kluczowy element wielu konstrukcji i mechanizmów. Od prostych śrub po zaawansowane elementy maszyn, odpowiednie połączenie gwintowe zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność. Kiedy coś idzie nie tak z gwintem, cała konstrukcja może być zagrożona.

Jak działają gwinty?

Zrozumienie, jak działają gwinty, jest kluczem do zrozumienia, dlaczego mogą się uszkodzić. Gwint to nic innego jak skośne wzniesienie owinięte wokół wału lub otworu. Działa to podobnie jak śruba i nakrętka, które łączą się ze sobą. Gwinty są zaprojektowane tak, aby wytrzymywać nacisk i siły pociągające, ale nawet niewielkie uszkodzenie może je osłabić.

3. Czemu gwinty się uszkadzają?

Istnieje wiele przyczyn uszkodzeń gwintów:

  • Nadmierne dokręcanie
  • Korozja
  • Zanieczyszczenia
  • Naturalne zużycie
  • Użycie niewłaściwych narzędzi

Naprawa gwnitów - uszkodzona śruba

Zestawy do naprawy gwintów - Kluczowe elementy

Zestawy do naprawy gwintów to nieocenione narzędzia dla każdego mechanika, inżyniera, czy hobbysty majsterkującego w domowym warsztacie. Są one niezbędne w sytuacjach, gdy tradycyjne metody nie dają rady, a koszt wymiany całej części byłby nieuzasadniony. Zanim jednak przejdziemy do samej procedury naprawy, warto przyjrzeć się bliżej kluczowym elementom, które składają się na taki zestaw:

Wiertło do metalu HSS

Wiertło musi być na tyle wytrzymały, aby mogły rozwiercić już istniejący gwint. Wiertłem praktycznie niszczy się uszkodzone uzwojenie tak aby dopasować je do nowego gwintu przystosowanego dla wkładki.

Gwintownik

To narzędzie, które umożliwia naprawę i odtworzenie uszkodzonego gwintu. Działa na zasadzie wycinania i formowania, pozwalając przywrócić właściwy kształt i głębokość gwintu. Gwintowniki są dostępne w różnych rozmiarach i typach, aby pasować do konkretnego rodzaju gwintu, który potrzebuje naprawy. Gwintownik w zestawach naprawczych nigdy nie ma tego samego rozmiaru co gwint, jaki chcemy uzyskać. Tworzy on całkowicie nowy gwint przystosowany do wkładek. Dlaczego piszę o tak oczywistej sprawie? Ponieważ nie dla wszystkich jest ona oczywista i wielu klientów mierzy gwintownik czy to aby na pewno ten i zgłaszają nam że dostali zły rozmiar. 

Pokrętło do wkręcania sprężynek naprawczych

Po utworzeniu właściwego kształtu gwintu przychodzi czas na wzmocnienie go. Do tego służy pokrętło. Jest to narzędzie, które umożliwia precyzyjne wkręcanie sprężyn naprawczych w miejsce uszkodzonego gwintu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie stabilnego i trwałego połączenia.

3. Sprężynki - wkłady naprawcze

Sprężynki naprawcze to specjalne wkłady, które służą do wzmocnienia naprawionego gwintu. Są one wykonane z wytrzymałych materiałów i zaprojektowane tak, aby idealnie pasować do gwintownika i odtworzonego gwintu. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie pełnej funkcjonalności i trwałości gwintu, bez konieczności wymiany całej części.

4. Łamacz końcówki

Po wkręceniu sprężynki naprawczej jej końcówka wystaje ponad powierzchnię naprawianego elementu. Łamacz końcówki jest narzędziem służącym do precyzyjnego usunięcia tej wystającej części, dzięki czemu naprawiony gwint jest gładki i gotowy do ponownego użycia.

5. Kroki naprawy gwintu

Naprawa gwintu z zestawem naprawczym jest prosta: a. Oczyszczenie i przygotowanie uszkodzonego gwintu. b. Użycie gwintownika do odtworzenia właściwego kształtu. c. Wprowadzenie sprężynki naprawczej. d. Usunięcie nadmiaru materiału.

zestaw napawczy do gwintów - helicoil

6. Gdzie stosować zestawy naprawcze?

Na to pytanie łatwiej odpowiedzieć kiedy będzie brzmiało: gdzie nie można stosować zestawów do naprawy gwintów? Zestawy ze sprężynkami nie za bardzo nadają się do miejsc, gdzie wymagana jest szczelność. Jest to sprężynka wkręcona w gwint więc nie ma ona zwartej budowy. Na przykład przy naprawie gwintu świec. Tutaj zalecane są zestawy nie ze sprężynowymi wkładkami, a z metalowymi tulejami, które pozwalają uzyskać dużo większą szczelność. 

Motoryzacja

Samochody i inne pojazdy mechaniczne składają się z wielu skomplikowanych części, wśród których gwinty są niezwykle powszechne. Zestawy naprawcze są szczególnie przydatne w naprawach:

  • gniazda świec: Uszkodzone gwinty w głowicach mogą prowadzić do wycieków oleju lub sprężonego powietrza, co negatywnie wpływa na wydajność silnika - tutaj najlepiej zastosować specjalne zestawy do naprawy gwintów świec z wkładkami tulejkowymi odpornymi na wysokie temperatury
  • Korki oleju: Uszkodzenie gwintu korka oleju może prowadzić do wycieków, co stanowi poważne zagrożenie dla silnika - w związku z nietypowymi gwintami bardzo często stosuje się zestaw naprawczy w postaci gwintownika którym poprawia się gwint i śruby, którą zastępuje się dotychczasową, ponieważ najczęściej ona zostaje uszkodzona

zestaw do naprawy korka oleju

Elektronika

Chociaż wiele komponentów elektronicznych jest miniaturyzowanych, gwinty nadal są stosowane w wielu miejscach, takich jak obudowy, mocowania czy złącza. Zestawy naprawcze mogą pomóc w przywracaniu uszkodzonych gwintów w tych delikatnych elementach.

Budownictwo

W branży budowlanej gwinty są nieodzowne. Używa się ich w połączeniach, mocowaniach czy też instalacjach. Uszkodzone gwinty w elementach konstrukcyjnych mogą prowadzić do osłabienia struktury lub problemów z montażem. Zestawy naprawcze pozwalają na szybką i trwałą naprawę takich uszkodzeń.

Narzędzia domowe

Wiele urządzeń, które mamy w domu, takich jak AGD czy inne urządzenia, posiada gwintowane elementy. Uszkodzenie gwintu w takim narzędziu może znacząco zmniejszyć jego funkcjonalność. Zamiast wymieniać całe narzędzie, można łatwo naprawić gwint dzięki zestawom naprawczym.

zestaw naprawczy do gwintu

Korzyści z używania zestawów naprawczych

Są takie? Oczywiście! Głownie finansowe kiedy usłyszymy cenę za naprawę gwintu. Maja też kilka pomniejszych cech, które warto skalkulować.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Uszkodzenie gwintu może wydawać się poważnym problemem, który wymaga wymiany całego elementu lub komponentu. Dzięki zestawom naprawczym, proces naprawy staje się nie tylko szybszy, ale też znacznie tańszy. Zamiast ponosić koszty wymiany części czy wynajmu specjalistów, można samodzielnie i efektywnie naprawić uszkodzony gwint.

Przedłużenie żywotności sprzętu

Dzięki naprawie uszkodzonego gwintu zamiast wymiany całego elementu, przedłużasz żywotność sprzętu. To nie tylko jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, ale również ekologicznego, ponieważ mniej produktów trafia na śmietnik. Utrzymanie sprzętu w dobrym stanie przez dłuższy czas oznacza mniejsze zużycie zasobów i mniej odpadów.

Zapobieganie przyszłym problemom z gwintem

Poprzez skuteczną naprawę gwintu za pomocą zestawu naprawczego, nie tylko eliminujesz bieżący problem, ale także zapobiegasz przyszłym problemom. Wkłady naprawcze, takie jak sprężynki, wzmacniają strukturę gwintu, czyniąc go odporniejszym na przyszłe uszkodzenia. Ponadto, prawidłowo naprawiony gwint zapobiega wyciekom, luźnym połączeniom i innym problemom, które mogłyby się pojawić w przyszłości.

 

Zamiast zastanawiać się, czy warto zainwestować w nową część z powodu uszkodzonego gwintu, warto rozważyć zestaw naprawczy. Jest to ekonomiczne i efektywne rozwiązanie dla każdego, kto chce szybko i skutecznie naprawić uszkodzony gwint. Korzystanie z zestawów naprawczych do gwintów to inwestycja, która przynosi długoterminowe korzyści. Nie tylko oszczędza się czas i pieniądze, ale także dba o środowisko oraz zapewnia trwałość i niezawodność naprawionego sprzętu. A poza tym nie pozwól żeby koszmar zamienił się w rzeczywistość:)

Autor: Sławomir Gagatek

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Polecane artykuły

Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

21-09-2023
Zerwał się gwint w bloku, a ty nie chcesz wymieniać całej części. Przydałoby się zrobić nowy gwint. Tylko jak tego dokonać? Czego użyć? Może warto pomyśleć nad zakupem gwintowników? Tylko jakie? A może musisz zrobić nowy gwint na pręcie? Może potrzebna będzie tobie narzynka....
Więcej...
Mikrometry budowa i zasada działania - jak mierzy mikrometr?

Mikrometry budowa i zasada działania - jak mierzy mikrometr?

24-02-2022
Mikrometry - jak nimi mierzyć i co mierzyć? Jak mikrometr wybrać - analogowy czy cyfrowy? na co zwrócić uwagę podczas wyboru mikrometru? Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedź w naszym blogu.
Więcej...
Gdzie kupić dobry podnośnik samochodowy?

Gdzie kupić dobry podnośnik samochodowy?

20-04-2021
Szukasz odpowiedniego podnośnika samochodowego do domu lub warsztatu? Nie wiesz na co zwrócić uwagę? Jakie jest przeznaczenie podnośnika ze względu na jego rodzaj? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.
Więcej...
Grzechotki i pokrętła do nasadek

Grzechotki i pokrętła do nasadek

21-09-2023
Współcześnie prawie każda maszyna wykorzystuje w budowie łącznie za pośrednictwem śrub. Ich mozolne wkręcanie, a czasami niemalże niemożliwe odkręcanie, stało się głównym utrapieniem fachowców. Jest to bardzo czasochłonny element pracy, a szczególnie, kiedy nie mamy do tego...
Więcej...