Jak Gwintować? 7 Najczęściej popełnianych błędów i jak ich unikać.

03-10-2023

Chcesz gwintować jak profesjonalista? Dowiedz się, jak unikać typowych błędów, które mogą zruinować twoją pracę. W tym wpisie przedstawiamy 7 najczęściej popełnianych błędów podczas gwintowania, począwszy od złego doboru gwintownika, przez niewłaściwe smarowanie, aż do błędów w przechowywaniu narzędzi. Każdy punkt jest zilustrowany praktycznymi wskazówkami i poradami. Nie ryzykuj, zobacz, jak robić to dobrze!

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak profesjonaliści tworzą idealne gwinty w metalu, drewnie czy plastiku? Odpowiedź jest prosta: używają do tego gwintowników i narzynek. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak gwintować, unikając przy tym podstawowych błędów, które mogą zrujnować Twój projekt.

1. Nieodpowiedni dobór gwintownika


Zanim zaczniesz, kluczową kwestią jest wybranie właściwego gwintownika. Są różne typy gwintowników, w tym maszynowe, ręczne i spiralne, a każdy z nich ma swoje unikalne zastosowanie. To samo dotyczy materiału, w którym chcesz wykonać gwint; nie każdy gwintownik będzie odpowiedni do każdego materiału. Złe dopasowanie może zakończyć się katastrofą, więc zawsze dobrze jest skonsultować się z ekspertem lub dokładnie przeczytać instrukcje.

Czy można gwintować ręcznie gwintownikami maszynowymi?


Technicznie rzecz biorąc, można używać gwintowników maszynowych do gwintowania ręcznego, ale nie jest to zalecane. Gwintowniki maszynowe są zaprojektowane do pracy z dużymi prędkościami obrotowymi, które oferują maszyny. Jeżeli jednak zdecydujesz się na użycie ich w ręcznym gwintowaniu, musisz być bardzo ostrożny.

 

gwintownik reczny czy maszynowy

 

Jak to robić i czy są jakieś specjalne zasady?


Ustabilizuj pracę: Upewnij się, że materiał, w którym chcesz wykonać gwint, jest dobrze ustabilizowany. Nieporządne ruchy mogą zepsuć zarówno gwint, jak i narzędzie.

Ostrożność z prędkością: Gwintowniki maszynowe są zaprojektowane do pracy z dużą prędkością. Pracując ręcznie, nie będziesz w stanie osiągnąć tej samej prędkości, więc bądź bardzo ostrożny i konsekwentny w swoich ruchach.

Smaruj, smaruj, smaruj: Ponieważ gwintowniki maszynowe są stworzone do pracy na maszynach, które mają systemy smarowania, pracując ręcznie, musisz się upewnić, że narzędzie jest dobrze nasmarowane.

Niewielkie obroty: Ponieważ gwintowniki maszynowe są bardziej wrażliwe na błędy przy ręcznym użyciu, zawsze obracaj narzędzie w niewielkich krokach i często cofaj, aby usunąć wióry i zmniejszyć ryzyko zakleszczenia.

 

2. Smarowanie podczas gwintowania

Załóżmy, że już wybrałeś odpowiedni gwintownik. Następnym krokiem jest smarowanie. Brak smarowania lub użycie niewłaściwego smaru może skutkować nadmiernym tarciem, co z kolei może uszkodzić narzędzie i powierzchnię roboczą. Na rynku dostępne są specjalistyczne smary do gwintowania, które zminimalizują tarcie i zwiększą żywotność narzędzia.

Jakie są znaczenia smarowania?

 1. Ochrona przed zużyciem: Dobre smarowanie tworzy warstwę ochronną między gwintownikiem a materiałem, zmniejszając ryzyko zużycia narzędzia.

 2. Lepsze cięcie: Smar ułatwia cięcie, dzięki czemu gwint będzie wyglądał lepiej i będzie bardziej precyzyjny.

 3. Ochrona przed korozją: Właściwe smary mogą również zapewnić ochronę przed korozją, co jest szczególnie ważne w przypadku pracy z metalami, które są podatne na rdzewienie.

 

smarowanie podczas gwintowania

 

Jakie smary wybrać?

Wybór smaru może zależeć od kilku czynników, takich jak rodzaj materiału, w którym wykonywany jest gwint, czy typ gwintownika. Generalnie:

 1. Smary na bazie oleju: Dobre dla większości metalów, ale mogą być zbyt lepkie dla niektórych aplikacji.

 2. Smary na bazie wody: Bardziej odpowiednie dla materiałów porowatych jak np. drewno.

 3. Smary syntetyczne: Oferują dłuższą żywotność i są zwykle bardziej wszechstronne.

 4. Smary specjalistyczne: Dedykowane dla konkretnych materiałów lub zastosowań, np. do aluminium czy stali nierdzewnej.

Jak prawidłowo smarować gwintownik?

 1. Umiar: Nie przesadzaj ze smarowaniem. Nadmiar smaru może zalegać w kanale gwintu i utrudniać pracę.

 2. Częstotliwość: Regularnie dodawaj smar w trakcie gwintowania. Nie wystarczy jednorazowe nałożenie przed rozpoczęciem pracy.

 3. Dokładność: Upewnij się, że smar równomiernie pokrywa powierzchnię roboczą i narzędzie.

3. Niewłaściwy kąt gwintowania

Gdy już jesteś gotów do działania, ważne jest, aby Twój gwintownik był ustawiony pod właściwym kątem. Nawet niewielkie odchylenie od idealnej linii może zrujnować cały projekt. Poniżej kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

Dlaczego kąt gwintowania jest ważny?

 1. Precyzja: Wykonywanie gwintu pod złym kątem sprawi, że będzie on nieregularny i nieprecyzyjny, co może wpłynąć na jakość połączenia.

 2. Wear and Tear (zużycie i zniszczenie narzędzi podczas użytkowania): Niewłaściwy kąt zwiększa ryzyko zużycia narzędzia oraz materiału, w którym wykonywany jest gwint.

 3. Efektywność: Gdy kąt jest właściwy, praca idzie sprawniej, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne gwintowanie.

 

właściwy kat natarcia podczas gwintowania

 

Jak ustalić idealny kąt?

 1. Pomocnicze narzędzia: Używaj linijek, kątowników lub nawet cyfrowych mierników kąta do dokładnego ustawienia gwintownika.

 2. Oś odniesienia: Upewnij się, że masz dobrą oś odniesienia, jak na przykład powierzchnię stołu roboczego czy krawędź materiału, do którego będziesz gwintować.

 3. Wprawne oko: Z czasem, po pewnej liczbie projektów, będziesz w stanie wyczuć idealny kąt „na oko”, ale zawsze lepiej jest to sprawdzić.

Czego unikać?

 1. Improwizacji: Jeżeli nie jesteś pewien, pod jakim kątem ustawić gwintownik, lepiej jest to zmierzyć niż polegać na „intuicji”.

 2. Niewłaściwych narzędzi: Nie korzystaj z narzędzi, które nie są przeznaczone do pomiaru kątów, jak na przykład smartfony z aplikacjami do pomiaru kątów, które nie są zbyt dokładne.

 3. Za duża siła: Gdy kąt jest niewłaściwy, możesz być skuszony użyć większej siły. To tylko zwiększa ryzyko uszkodzenia.

4. Za szybkie obracanie

Zbyt duży entuzjazm podczas gwintowania może cię kosztować więcej niż myślisz. Oto dlaczego i jak unikać zbyt szybkiego obracania gwintownika.

Dlaczego tempo jest tak ważne?

 1. Złamane narzędzie: Gwintowniki, choć wytrzymałe, nie są odporne na złamanie. Zbyt szybkie obracanie zwiększa ryzyko uszkodzenia narzędzia.

 2. Niewłaściwy gwint: Gdy kręcisz zbyt szybko, trudno zachować stały i równomierny gwint, co może skutkować jego niewłaściwym wykonaniem.

 3. Nadmierna siła: Szybkie tempo zwykle idzie w parze z użyciem nadmiernej siły, co znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia zarówno narzędzia, jak i materiału.

 

jak szybko gwintować

 

Jak kontrolować tempo?

 1. Ręczne sterowanie: Jeżeli gwintujesz ręcznie, staraj się obracać narzędziem powoli i równomiernie, wykorzystując pełny zakres ruchu dłoni.

 2. Użycie maszyny: Jeżeli korzystasz z maszyny do gwintowania, ustaw ją na niską prędkość i obserwuj proces, aby dostosować tempo w razie potrzeby.

 3. Technika "półobrotów": Popularną techniką jest zastosowanie półobrotów do przodu, a następnie krótkiego cofnięcia, aby złamać skrawki i zmniejszyć tarcie. Ta technika wymaga jednak cierpliwości i umiejętności.

5. Brak cofania podczas gwintowania

Zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów, brak cofania gwintownika to jedna z częstszych błędów. Ale dlaczego jest to tak ważne i jak można temu zaradzić?

Dlaczego cofanie jest kluczowe?

 1. Usuwanie wiórów: Gwintowanie wytwarza wióry, które mogą zablokować narzędzie lub nawet je uszkodzić. Cofając gwintownik, usuwasz te wióry, co ułatwia dalszą pracę.

 2. Zmniejszenie tarcia: Wióry zwiększają tarcie między gwintownikiem a materiałem. Ich usunięcie zmniejsza ryzyko przegrzania i uszkodzenia narzędzia.

 3. Zachowanie jakości gwintu: Wióry mogą wpłynąć na równomierność i dokładność gwintu. Usuwając je, zwiększasz szanse na wykonanie precyzyjnego gwintu.

 

cofanie podczas gwintowania

 

Jak prawidłowo cofać?

 1. Technika "Dwa do przodu, jeden do tyłu": To popularna metoda, w której wykonuje się dwa pełne obroty do przodu, a następnie jeden do tyłu. Dzięki temu wióry są łamane i łatwiej je usunąć.

 2. Obserwacja: Zawsze obserwuj, jak narzędzie zachowuje się podczas pracy. Jeżeli zauważysz zwiększone opory, to znak, że należy cofnąć gwintownik i usunąć wióry.

 3. Czystość robocza: Po cofnięciu narzędzia, warto je również przeczyścić, by upewnić się, że wszystkie wióry zostały usunięte.

Czego unikać?

 1. Ignorowanie problemu: Jeśli poczujesz, że gwintownik zaczyna się zacinać, nie ignoruj tego. Brak cofania w tym momencie zwiększa ryzyko złamania narzędzia.

 2. Zbyt duże odstępy: Nie czekaj zbyt długo z cofnięciem narzędzia. Regularne usuwanie wiórów jest ważne dla kontynuacji płynnej i skutecznej pracy.

 3. Niewłaściwe narzędzia: Upewnij się, że używasz narzędzi zaprojektowanych do materiału, w którym gwintujesz. Niewłaściwy dobór narzędzi zwiększa ryzyko tworzenia się wiórów, co utrudnia ich usuwanie.

6. Nieprawidłowa głębokość


Jednym z najważniejszych elementów jest głębokość gwintu. Zbyt płytkie gwinty są słabe, zbyt głębokie mogą uszkodzić materiał. Optymalna głębokość jest zwykle określona w specyfikacjach narzędzia i zależy od rodzaju gwintu, który zamierzasz wykonać.

Rozwijając kwestię nieprawidłowej głębokości, warto dodać, że prawidłowe ustawienie głębokości to klucz do trwałości i funkcjonalności gwintu. Odpowiednia głębokość powinna być oparta na specyfikacjach technicznych zarówno gwintownika, jak i materiału, w którym wykonujesz gwint. W przypadku nieuwzględnienia tych parametrów, możesz zmierzyć się z problemami strukturalnymi, takimi jak osłabienie materiału czy wręcz jego pęknięcie.

 

nieprawidłowa głebokośc gwintowania

 

Często dobra praktyka to użycie stopera głębokości lub innego narzędzia pomiarowego, które pomoże Ci śledzić, jak głęboko wkręcasz gwintownik. To istotne, szczególnie jeżeli pracujesz z różnymi materiałami, które mają różne tolerancje głębokości gwintu. Zawsze pamiętaj, że specyfikacje mogą się różnić w zależności od producenta i typu gwintu, więc zawsze sprawdzaj specyfikacje i dostosowuj głębokość odpowiednio.

Nie zapominaj też o regularnych przerwach w pracy, aby ocenić głębokość i wprowadzić korekty, jeżeli to konieczne. Precyzyjne gwintowanie to wynik zarówno dokładnego pomiaru, jak i ostrożnej obserwacji

 

7. Niewłaściwe przechowywanie

Inwestowanie w wysokiej jakości gwintowniki to jedno, ale aby z nich skorzystać przez dłuższy czas, kluczowe jest ich odpowiednie przechowywanie. Nieodpowiednia konserwacja narzędzi może skutkować korozją, co w dłuższej perspektywie znacząco wpłynie na ich żywotność oraz dokładność wykonywanych prac. Po każdym użyciu zaleca się dokładne oczyszczenie gwintownika z resztek materiału i smaru. Dobrze jest również zastosować antykorozyjne preparaty konserwujące przed umieszczeniem narzędzia w jego przechowalni.

 

przechowywanie gwintowników

 

Pamiętaj, że narzędzia tego typu najlepiej przechowywać w specjalnych pojemnikach lub etui, które zapewnią im ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Zaniedbanie tych zasad może prowadzić do szybszego zużycia narzędzia i w efekcie do niedokładnych i niewłaściwych gwintów. Jeżeli zależy ci na precyzyjnej i długotrwałej pracy, nie lekceważ tego aspektu.

 

Zakończenie.

W procesie gwintowania, od wyboru właściwego gwintownika aż po jego przechowywanie, każdy etap jest ważny i wpływa na końcowy efekt. Złe decyzje czy błędy w jednym z tych kroków mogą nie tylko zepsuć gwint, ale również uszkodzić narzędzia i materiały, nad którymi pracujesz. Dlatego tak ważne jest zrozumienie i przestrzeganie podstawowych zasad gwintowania.

W tym artykule przedstawiliśmy 7 najczęściej popełnianych błędów w tym procesie oraz praktyczne porady, jak ich unikać. Zastosowanie się do nich pomoże ci nie tylko wykonać solidny gwint, ale również znacząco wydłuży żywotność twoich narzędzi. Pamiętaj, że każdy błąd to nauczka, ale z nami unikniesz wielu pułapek na drodze do stworzenia idealnego gwintu.

W pracy z gwintownikami i narzynkami liczy się precyzja, wiedza i doświadczenie. Wierzymy, że nasz praktyczny poradnik pomoże ci zdobyć te trzy atrybuty. Dzięki temu gwintowanie stanie się dla ciebie prostsze, szybsze i, co najważniejsze, skuteczne.

Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga, gdzie znajdziesz więcej użytecznych informacji i wskazówek związanych z narzędziami i ich zastosowaniem. Jeśli masz pytania czy wątpliwości, jesteśmy tu, aby pomóc. Zapraszamy do sklepu i do kolejnych lektur na naszym blogu!

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Zobacz naszą ofertę na narzynki gwintowniki

Polecane artykuły

Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

21-09-2023
Zerwał się gwint w bloku, a ty nie chcesz wymieniać całej części. Przydałoby się zrobić nowy gwint. Tylko jak tego dokonać? Czego użyć? Może warto pomyśleć nad zakupem gwintowników? Tylko jakie? A może musisz zrobić nowy gwint na pręcie? Może potrzebna będzie tobie narzynka....
Więcej...
Jak odkręcić uszkodzone śruby i gwinty - wykrętaki ręczne

Jak odkręcić uszkodzone śruby i gwinty - wykrętaki ręczne

29-08-2023
Uszkodzone śruby to problem, który może zrujnować każdy projekt. Dowiedz się, jak skutecznie radzić sobie z tym dylematem! Poznaj zestawy wykrętaków i metody uderzeniowe, oraz odkryj, co zrobić, gdy wykrętak odmówi posłuszeństwa. Praktyczne porady dla każdego majsterkowicza!
Więcej...
Zestawy do naprawy gwintów - kompleksowy przewodnik

Zestawy do naprawy gwintów - kompleksowy przewodnik

21-08-2023
Gwinty, choć często niedoceniane, stanowią kluczowy element wielu konstrukcji i mechanizmów. Od prostych śrub po zaawansowane elementy maszyn, odpowiednie połączenie gwintowe zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność. Kiedy coś idzie nie tak z gwintem, cała konstrukcja może być...
Więcej...