Wiertła do metalu

22-10-2021

Przydomowy warsztat, zakład frezarski, czy plac budowy to tylko kilka przykładów miejsc, gdzie wiercenie stanowi nieodłączny element dnia codziennego. Wiertarki, jak i wkrętarki to urządzenia wręcz niezbędne podczas prac związanych z drewnem, betonem czy metalem.

Jednakże posiadanie nawet najlepszej wiertarki jest na nic, kiedy nie posiadamy odpowiedniego wiertła. Zastanówmy się tym razem jak wybrać dobry zestaw wierteł do metalu?.

Wiertło do metalu, jak sama nazwa wskazuje stanowi niezbędnik pracy podczas obróbki tworzyw metalowych. Stosuje się je do pracy związanej ze: stalą, metalami kolorowymi, utwardzanymi tworzywami sztucznymi czy żeliwem. Dobór odpowiedniego wiertła może wydawać się banalny, jednakże okazuje się, że w praktyce nie wygląda to tak oczywiście.

Jak rozpoznać wiertła do metalu?

Aby dobrać odpowiedni rodzaj wiertła w tym wypadku, możemy posłużyć się kilkoma parametrami. Zazwyczaj większość osób rozpoznaje wiertło do metalu po końcówce tj. główce wiertła. W przypadku narzędzi przeznaczonych do metalu, końcówka przyjmuję postać ściętego stożka.
Wiertło przeznaczone do twardych materiałów zazwyczaj produkowane jest na bazie stali szybkotnącej, które powstaje na zasadzie szlifowania pod odpowiednim kątem. Surowiec do produkcji wierteł wykazuje bardzo wysoki poziom twardości, gdyż wiercenie w stali czy żeliwie nie należy do najprostszych czynności.
Są również i tacy, którzy rozpoznają wiertła do metalu na zasadzie koloru, który zazwyczaj przypomina złoto.

Wiertło do metalu

Rodzaje wierteł do metalu.

Praca nad metalem niekiedy wymaga od fachowca wykorzystania specyficznych wierteł, które mogą poradzić sobie nawet z najbardziej twardą powierzchnią. Wiertła do metalu podzielić można według kilku parametrów.
Pierwszym z nich jest sposób wykonania. Wyróżniamy tutaj:

 1. Wiertła jednolite – produkowane z jednego kawałka stali szybkotnącej.
 2. Wiertła łączone – powstają poprzez łącznie tj. zgrzewanie dwóch kawałków metalu (część chwytowa i część robocza).
 3. Wiertła składane – są to wiertła z wymiennymi płytkami, które można zamienić na płytki wieloostrzowe..

Kolejny podział dotyczy metody wykonania wiertła. W tym wypadku wyróżniamy:

 1. Wiertła frezowane,
 2. Wiertła walcowane.

Jednakże najczęściej stosuje się podział ze względu na surowiec, z którego wiertło powstało. Tutaj spotkać możemy:

 1. Wiertła HSS – wykonane ze stali szybkotnącej z dodatkiem srebra.
 2. Wiertła HSS o specjalnym przeznaczeniu – wykonane z hartowanej stali szybkotnącej o bardzo wysokim stopniu twardości.
 3. Wiertła tytanowe – zazwyczaj korpus narzędzia wykonany jest ze stali HSS, jednakże pokrywana jest ona dodatkowo azotkiem tytanu.
 4. Wiertła kobaltowe – mieszanka stali szybkotnącej i do 8% kobaltu.
 5. Wiertła stożkowe – produkowane z przemysłowej stali szybkotnącej.
 6. Wiertła z węglika spiekanego (wolframu) – wiertło wykonane jest ze stali chromo-wanadowej, pokrytej węglikiem wolframu.

Wiertło do metalu

Jaki kąt wierzchołkowy wiertła do metalu ?

Kąt wierzchołkowy wiertła jest szczególnie istotny w odniesieniu do rodzaju materiału, nad jakim pracujemy. Wiertła prawidłowo powinny być zaostrzone pod kątek wierzchołkowym równym 118 stopni. W praktyce mówi nam to, iż wiertło ostrzone jest pod kątem 62 stopni.
Jednakże kąt wierzchołkowy to wartość zmienna. W zależności od surowca, w którym jest wiercona dziura należy dobierać odpowiedni kąt, który zwiększa wydajność i szybkość pracy. Praca nad metalem miękkim pozwala nam wykorzystać wiertła ostrzone pod kątem 49 stopni, a każdy wyższy stopień twardości zwiększa proporcjonalnie proponowany kąt ostrzenia narzędzia. Im metal twardszy tym kąt powinien być większy. W wypadku twardych surowców zaleca się kąt równy 88 stopniom.

Jak ostrzyć wiertła do metalu?

Odpowiedni dobór wiertła zwiększa wydajność pracy, gdyż skraca czas wiercenia. Jednakże to nie wszystko. Każde narzędzie podczas długofalowej eksploatacji traci na wartości, gdyż się po prostu zużywa. W przypadku wierteł nie jest inaczej. Każde z nich tępi się podczas pracy w mniejszym bądź większym stopniu. Dlatego istotne jest tutaj regularne ostrzenie narzędzi pracy.
Wykonuje się je za pomocą profesjonalnie przygotowanych ostrzałek , które zazwyczaj pozwalają zregenerować większość wierteł. Na rynku znaleźć można również wiele wyspecjalizowanych przyrządów, które równie dobrze posłużyć nam mogą do ostrzenia.
Samo ostrzenie nie jest trudne, gdyż polega na szlifowaniu powierzchni pod odpowiednim kątem. Zazwyczaj wykorzystuje się tutaj szlifierki z obrotowym kamieniem w kształcie koła. Podczas ostrzenia ważne jest chłodzenie materiału. Często pod wpływem szybkich obrotów, metal ulega deformacjom ze względu na wysoką temperaturę. Tarcie sprawia, że metal się rozgrzewa, a tym samym staje się mniej odporny. Chłodzenie np. wodą rozwiąże problem.

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności