Pilniki do metalu - kształt cz. 1

25-02-2022

Pilniki ręczne do metalu

Pilnik ręczny - narzędzie znane chyba każdemu, kto miał do czynienia z pracami ręcznymi. Niejeden z Nas pamięta przedmiot szkolny w podstawówce ZPT, gdzie z mozołem obrabialiśmy kawałek drewna tworząc wieszaki na zapałki, ostrzałki do ołówków, czy też otwieracze do kapsli. Bardziej zaawansowaną wiedzę na temat pilników Panowie (i pojedyncze przypadki Pań) nabyli w szkole średniej, gdzie na zajęciach zawodu i praktykach zawodowych praca pilnikiem była nieodłącznym elementem prac. Narzędzie to znane jest też praktycznie każdej kobiecie i większość z nich są specjalistkami w pracy pilnikiem – najczęściej podczas obróbki keratyny:)

W związku z powyższym nie będę chciał opisywać do czego pilnik do metalu służy i jakie są techniki jego prowadzenia podczas pracy. Opisze pokrótce klasyfikację pilników ze względy na zastosowanie, kształty i klasyfikację pilników pod względem dokładności obróbki. Mam nadzieję, że wiedza ta przyda się podczas wyboru tego narzędzia podczas zakupu.

Yato Komplet pilników YT-6238 Neo Komplet pilników 37-610 Stanley Komplet pilników 0-22-464
Yato Komplet pilników 5szt. YT-6238 Neo Komplet pilników 5szt. 37-610 Stanley Komplet pilników 200mm 3szt 0-22-464

kup teraz cena

kup teraz cena

kup teraz cena

Pilniki ręczne do metalu - kształty, a zastosowanie.

Kształty ostrza pilnika to kwestia doboru do wykonywanej pracy. Występuje kilka podstawowych kształtów ostrza, które będę chciał opisać. Nie uwzględniam tutaj kształtu ostrzy pilników rzeźbiarskich, czy formierskich - bo tutaj kształt jest praktycznie dowolny.

Kształty pilników:

Pilnik płaski Równoległy - równoległe krawędzie, jedna krawędź bez nacięć. Do obróbki płaskich powierzchni, kątów i gratowania. Narzędzie wielofunkcyjne, do pozostałych prac wymagających krawędzi gładkich lub bez nacięć

Pilnik do metalu płaski równoległy

Pilnik płaski zbieżny - brzegi ciosane ku przodowi. Zastosowanie jak przy pilnikach ręcznych. Preferowany w miejscach trudno dostępnych.

Pilnik okrągły - średnica zbieżna do punktu. Stosowany do wewn. i zewn. wklęsłych powierzchni

Pilnik półokrągły - brzegi i płaszczyzny zbieżne do punktu.Podwójna użytecznośc; skuteczne do wklęsłych oraz płaskich powierzchni.

Pilnik kwadratowy - równoległe brzegi, płaszczyzny zbieżne do punktu. Do równania prostokątnych otworów i wewnętrznych rogów. Preferowane do płaskich powierzchni.

Pilnik trójkątny - trójkąt równoboczny (kąt 60° ). Zbieżnośc do punktu. Do równania ostrych kątów, wewnętrznych rogów i powierzchni płaskich.

Pilnik nożowy - dwie równe powierzchnie zbieżne do zakończenia jak nó¿ż. Do wygładzania i okrawania wąskich rowków, nacięć i rowków kół zębatych. Dla narzędziowców i producentów form wtryskowych, do ostrych kątów.

Pilnik typu Warding - równoległe płaszczyzny, brzegi zbieżne do punktu. Do ciasnych otworów, szczelin itp. Pilniki używane przez ślusarzy do naprawy lub karbowania kluczy. Również użyteczny w miejscach trudno dostępnych.

Pilnik kolumnowy - równoległe krawędzie, powierzchnie zbieżne do zakończenia. To jest wąska wersja pilnika płaskiego. Zalecane w miejscach trudno dostępnych. Dla mechaników, konstruktorów maszyn, przy powiększaniu rowków wpustowych, otworów etc.

Opisałem podstawowe kształty, których jest o wiele więcej. Można wybrać w Naszym sklepie pojedynczy pilnik do metalu ze względu na jego kształ. Mozna od razu zakupić zały komplet pilników, gdzie pilniki są zazwyczaj konfekcjonowane pod względem różnorodności kształtów ostrza.

Na razie to tyle w tym wpisie. W kolejnej części umieszczę informację dotyczącą klasyfikacji pilników do metalu ze względu na rodzaj i wielkość nacięcia.

(gwiasta)

 

 

 

 

Informacje ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 

 

 

 

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Pilniki do metalu - nacięcie cz. 2

Pilniki do metalu - nacięcie cz. 2

25-02-2022
W poprzedniej części opisałem podział pilników do metalu ze względu na kształt ostrza i tym samym zastosowanie do konkretnej obróbki. W tej części artykułu, chciałbym opisać pokrótce klasyfikację pilników ze względu na gęstość i rodzaj nacięcia. Skupię się jedynie na... Więcej
Profesjonalne ostrza przemysłowe do nożyków Jewel Blade

Profesjonalne ostrza przemysłowe do nożyków Jewel Blade

22-10-2021
Wysokiej jakości ostrza przemysłowe do noży tapicerskich już są w Naszej ofercie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Jewel Blade. Więcej
Tarcze do metalu

Tarcze do metalu

22-10-2021
Tarcze do metalu. Jakby wybór był prosty w ofercie były by tylko podzielone na rozmiary szlifierek i na tym koniec. Niestety wybór nie jest taki prosty. Rodzaj ścierniwa, zastosowanie, spoiwo, średnica tarczy. To wszystko wpływa na wybór odpowiedniej tarczy do konkretnego zastosowania.... Więcej
Pilniki obrotowe, frezy do metalu. Nowość od Jufisto.

Pilniki obrotowe, frezy do metalu. Nowość od Jufisto.

22-10-2021
Pilniki obrotowe do metalu przeznaczone do stosowania z prostymi szlifierkami wysokoobrotowymi oraz silnikami frezarskimi. Nowe produkty, super jakość, rewelacyjna cena. Więcej
Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

21-10-2021
Zerwał się gwint w bloku, a ty nie chcesz wymieniać całej części. Przydałoby się zrobić nowy gwint. Tylko jak tego dokonać? Czego użyć? Może warto pomyśleć nad zakupem gwintowników? Tylko jakie? A może musisz zrobić nowy gwint na pręcie? Może potrzebna będzie tobie narzynka.... Więcej
Wiertła do metalu

Wiertła do metalu

22-10-2021
Przydomowy warsztat, zakład frezarski, czy plac budowy to tylko kilka przykładów miejsc, gdzie wiercenie stanowi nieodłączny element dnia codziennego. Wiertaki, jak i wkrętarki to urządzenia wręcz niezbędne podczas prac związanych z drewnem, betonem czy metalem. Jednakże posiadanie... Więcej