Pilniki do metalu - nacięcie cz. 2

20-09-2023

W poprzedniej części opisałem podział pilników do metalu ze względu na kształt ostrza i tym samym zastosowanie do konkretnej obróbki. W tej części artykułu, chciałbym opisać pokrótce klasyfikację pilników ze względu na gęstość i rodzaj nacięcia. Skupię się jedynie na klasyfikacjach podawanych przez producentów, których produkty są oferowane w Naszym sklepie.

 

Pilniki do metalu - klasyfikacja

W związku z podwójną klasyfikacją, wybór pilników w sklepie oparliśmy na nazewnictwie, nie na numeracji. Dlaczego? Ponieważ opisane poniżej dwie klasyfikacje wg normy PN 56/M-64580 i stosowanej przez Naszego angielskiego dostawcy normy BS 498 : 1990 and US Federal Standard GGG-f-325b róznią się nieco.

Przekrojowo, wizualnie wygląda to mniej więcej tak:

Pilnik do metalu równiak / równik - liczba nacięć na centymetr długości 5,6 - 16

Pilnik do metalu półgładzik - liczba nacięć na centymetr długości 9,5 - 23,6

Pilnik do metalu gładzik - liczba nacięć na centymetr długości 13,2 - 31,5

Według normy PN wystepują jeszcze skrajne i pośrednie wartości. Poniżej klasyfikacja pilników do metalu wg normy PN 56/M-64580:

 • #0 zdzieraki (4,5–12,5)
 • #1 równiaki (5,6–16)
 • #2 półgładziki (9,5–23,6)
 • #3 gładziki (13,2–31,5)
 • #4 gładziki podwójne (20–45)
 • #5 jedwabniki (35,5–67)

W przypadku normy BS 498 : 1990 and US Federal Standard GGG-f-325b oferowane w Naszym sklepie pilniki do metalu podzielone są na:

 • #0 zgrubny
 • #1 półgładzik
 • #2 gładzik
 • #3 wykańczający
 • #4 do obróbki prezyzyjnej

W każdym razie zasada doboru jest taką, że im mniejszy numer gradacji pilnika tym jest szybsza obróbka, jednak kosztem dokładności i wykończenia.

Istnieje także podział pilników do metalu ze względu na rodzaj nacięcia, a tym samym zastosowanie w obrabianym materiale. Można wyróżnić pilniki z nacięciem pojedynczym, nacięciem podwójnym, tzw. "Oberg" i PANSAR®

 

Pilniki do metalu - rodzaje

W Naszym sklepie z narzędziami istnieje dodatkowy podział pilników. Podzieliliśmy je na zastosowanie i rodzaj części roboczej. Oprócz wymienionych pilników nacinanych do piłowania metalu oferujemy również pilniki do drewna tzw. tarniki do drewna, pilniki z nasypem diamentowym mające uniwersalne zastosowanie, a także pilniki iglaki do metalu chrakteryzujące się drobnym i bardzo drobnym nacięciem wykorzystywanym podczas obróbki precyzyjnej w ślusarstwie, mikromechanice, modelarstwie, jubilerstwie itp. Odzielną grupę stanowią pilniki formierskie i rzeźbiarskie

Jakby tego było mało do wyboru mamy jeszcze pilniki obrotowe przeznaczone do obróbki przy użyciu elektronarzędzi. Ale to juz inna bajka.

Mam nadzieje, że chociaż częściowo wyjaśniłem podstawę wyboru pilników. Na pewno dodatkowymi cechami, którymi należy się kierować jest również dobór długości pilnika, rodzaj uchwytu pilnika, czy też jakość stali z jakiej został wykonany. Ale to już zostawiam Wam.

Rozkręciłem sie podczas pisania o pilnikach, więc postaram sie jeszcze opisac jeden element związany z pilnikami. Mało gdzie jest to podawane - a juz na pewno nie w "instrukcji użytkowania pilnika", bo takich po prostu nie ma - jak pilnik konserwować po użyciu. Oczywiście większość z nas po zakończeniu pracy - a na pewno ja - wkładam pilnik do skrzynki i "po ptakach". A tu się okazuje, że nie jest tak do końca i aby pilnik posłużył nam dłużej niż do jednej roboty, warto go wyczyścić i zakonserwować. Jak? to już w kolejnej części sagi o pilnikach.

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Zobacz naszą ofertę z pilnikami!

Niskie ceny i szeroki wybór. Sprawdź!

Polecane artykuły

Pilniki do metalu - kształt cz. 1

Pilniki do metalu - kształt cz. 1

14-12-2023
Pilniki do metalu można podzielić ze względu na kształ, zastosowanie i dokładność obróbki. Krótki opis standardowych kształtów ostrza pilników oraz ich zastosowanie.
Więcej...
Klucz dynamometryczny - Poproszę najtańszy.

Klucz dynamometryczny - Poproszę najtańszy.

24-02-2022
Krótki artykuł o tym jak wybrać klucz dynamometryczny. Na co w szczególności zwrócić uwagę, czym kierować się podczas wyboru klucza dynamometrycznego. Zapraszam do lektury.
Więcej...
Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

21-09-2023
Zerwał się gwint w bloku, a ty nie chcesz wymieniać całej części. Przydałoby się zrobić nowy gwint. Tylko jak tego dokonać? Czego użyć? Może warto pomyśleć nad zakupem gwintowników? Tylko jakie? A może musisz zrobić nowy gwint na pręcie? Może potrzebna będzie tobie narzynka....
Więcej...
Polerowanie stali i metali oraz reflektorów

Polerowanie stali i metali oraz reflektorów

22-10-2021
Polerowanie metali, stali nierdzewnej, aluminium. Jak polerować lampy samochodowe? Czym polerować stal nierdzewną i alufelgi? Postaramy się odpowiedzieć na te kilka pytań w tym artykule.
Więcej...
Pilniki obrotowe, frezy do metalu. Nowość od Jufisto.

Pilniki obrotowe, frezy do metalu. Nowość od Jufisto.

21-09-2023
Pilniki obrotowe do metalu przeznaczone do stosowania z prostymi szlifierkami wysokoobrotowymi oraz silnikami frezarskimi. Nowe produkty, super jakość, rewelacyjna cena.
Więcej...
Wiertła do metalu

Wiertła do metalu

22-10-2021
Przydomowy warsztat, zakład frezarski, czy plac budowy to tylko kilka przykładów miejsc, gdzie wiercenie stanowi nieodłączny element dnia codziennego. Wiertaki, jak i wkrętarki to urządzenia wręcz niezbędne podczas prac związanych z drewnem, betonem czy metalem. Jednakże posiadanie...
Więcej...