Jak wiercić głęboki i szeroki otwór w drewnie?

27-09-2023

Wiercenie w drewnie może być z pozoru prostym zadaniem, ale co, gdy potrzebujesz wywiercić otwór o większej średnicy albo głębszy niż zwykle? W takich przypadkach potrzebujesz nie tylko odpowiedniego narzędzia, ale i doświadczenia oraz wiedzy, aby cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie. W tym artykule podpowiemy, jak dobrze się przygotować do wiercenia, jakie narzędzia wybrać i jakie środki chłodzące oraz smarujące zastosować, żeby uniknąć przegrzewania narzędzi i uszkodzenia materiału. Na koniec, poruszymy też temat różnorodności drewna i jak on wpływa na wybór odpowiedniego wiertła. Czy zawsze trzeba chłodzić i smarować wiertło? Jakie są wskazówki i triki, które ułatwią pracę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym wyczerpującym poradniku.

Jak wywiercić głęboki i szeroki otwór w drewnie? Nie jest to tak proste, jak się może wydawać. Zarówno głębokość, jak i średnica otworu, stawiają przed nami różne wyzwania. W tym artykule dowiesz się, jak sobie z nimi radzić.

Czy różne rodzaje drewna wymagają różnych wiertel?


Odpowiadając na to pytanie: tak, różne rodzaje drewna mogą wymagać różnych wierteł, ale nie zawsze musi to być regułą. Wszystko zależy od tego, co dokładnie planujesz wykonać. Na przykład, drewno miękkie jak sosna czy świerk może być łatwo przewiercone przy użyciu standardowego wiertła do drewna. Ale jeżeli mówimy o twardych drewnach jak dąb, orzech, czy egzotyczne rodzaje jak teak, tu standardowe wiertła mogą nie być wystarczające.

 

wiercenie otworów w drewnie

 

Dlaczego różne rodzaje drewna wymagają specjalnej uwagi?


Twarde drewna mają wyższą gęstość i mogą być bardziej włókniste, co oznacza, że wiertła do drewna muszą być wytrzymałe i ostre. W przypadku twardego drewna, zaleca się użycie wiertła z węglikami spiekanymi na końcówce, które są bardziej odporne na zużycie.

Co z drewnem klejonym czy sklejką?

Drewno klejone czy sklejka to z kolei zupełnie inna historia. One mogą być wrażliwe na rozwarstwianie, więc wiertła z bardzo ostrą końcówką i małą ilością zębów mogą być bardziej odpowiednie. W przypadku sklejki dobrze jest używać wiertła Forstnera dla czystych, precyzyjnych otworów.

Jak zorientować się, jakie wiertło wybrać?

Przede wszystkim, zawsze dobrze jest zacząć od próby na kawałku odpadu danego materiału. To pozwoli Ci zobaczyć, jak wiertło zachowuje się w praktyce i czy nie powoduje ono uszkodzeń, jak np. rozwarstwianie czy łamanie drewna.

Jako zasada ogólna, do twardego drewna najlepiej używać wiertła z węglikami spiekanymi, do drewna miękkiego – standardowe wiertła do drewna, a dla materiałów drewnopochodnych – wiertła z małą ilością zębów i ostrą końcówką.

Doświadczenie i praktyka są najlepszym nauczycielem. Wypróbuj różne wiertła na różnych rodzajach drewna i zobacz, co działa najlepiej dla Twojego konkretnego projektu. Ale pamiętaj, zawsze lepiej jest zainwestować w dobrej jakości narzędzia; to się naprawdę opłaca w dłuższej perspektywie.

Jak wywiercić głęboki otwór w drewnie?

Wiercenie głębokich otworów w drewnie to nie lada wyzwanie, zarówno dla doświadczonych stolarzy, jak i dla entuzjastów majsterkowania. Możesz się spotkać z różnymi przeszkodami, takimi jak blokada narzędzia, uwięziony trociny, czy też niewłaściwe prowadzenie wiertła. Ale nie martw się, jest kilka technik i narzędzi, które mogą pomóc w tej trudnej operacji.

 

głeboki otwór w drewnie

 

Wybór wiertła


Wiertła o dłuższej długości - Najprostsza opcja to po prostu zainwestować w wiertła o większej długości. Możesz znaleźć specjalistyczne wiertła dedykowane do głębokich otworów.

Przedłużki do wiertła - Jeżeli nie możesz znaleźć wiertła o odpowiedniej długości, możesz skorzystać z przedłużek. To jednak może wprowadzić pewne trudności w stabilności podczas wiercenia.

Wiertła z gwintem - Dzięki ostrzu z gwintem na końcu wiertła, narzędzie to jest wręcz "wciągane" w materiał, co ułatwia wiercenie głębokich otworów.

Techniki wiercenia


Wiercenie etapami - Nie próbuj wiercić od razu na pełną głębokość. Robiąc to etapami, będziesz mógł łatwiej usunąć trociny i unikać przegrzewania wiertła.

Chłodzenie i smarowanie - Do głębokich otworów warto zastosować specjalne płyny chłodzące lub smarujące, które pozwolą unikać przegrzewania narzędzia.

Ustalanie głębokości - Do tego celu warto zastosować specjalne zaciski na wiertle lub inne sposoby zaznaczenia, które pozwolą kontrolować głębokość otworu.

Wykorzystanie prowadnicy - Jeżeli masz taką możliwość, ustaw prowadnicę, która pomoże Ci utrzymać wiertło w prawidłowym położeniu. To szczególnie istotne przy głębokich otworach, gdzie istnieje ryzyko "wybicia" wiertła na bok.

Ograniczenia w wierceniu


Ryzyko przegrzania - Wiercenie głębokich otworów generuje dużo ciepła. Trzeba to monitorować, żeby nie uszkodzić narzędzia czy materiału.

Stabilność - Im głębszy otwór, tym trudniej utrzymać wiertło w stabilnej pozycji. Dlatego warto zastosować dodatkowe mechanizmy stabilizujące.

Usunięcie trocin - To może być problem, zwłaszcza gdy otwór jest naprawdę głęboki. Trociny mogą zablokować wiertło lub spowodować jego przegrzanie.

 

otwornice do drewna

 

Dlaczego ważne jest chłodzenie wiertła?

Podczas wiercenia głębokich otworów narzędzie jest narażone na duże tarcie i, co za tym idzie, przegrzewanie. Przegrzane wiertło nie tylko traci swoje właściwości tnące, ale też może uszkodzić drewno, powodując spalenia na krawędziach otworu. W ekstremalnych przypadkach, może nawet dojść do złamania wiertła.

Rodzaje płynów chłodzących i smarujących


Oleje roślinne: Są bardziej ekologiczne i łatwo dostępne. Mogą jednak przyciągać kurz i brud.


Specjalistyczne płyny chłodzące: Są bardziej wydajne, ale mogą być trudniejsze do zdobycia i droższe.


Oleje syntetyczne: Nie reagują z drewnem i są odporne na zmiany temperatury, ale mogą być toksyczne i wymagają dokładnego oczyszczenia po użyciu.

 

wiercenie w drewnie

 


Jak to zrobić?

 1. Przed wierceniem: Zanim zacznie się wiercenie, warto pokryć wiertło i powierzchnię roboczą smarem lub płynem chłodzącym.
 2. Podczas wiercenia: W trakcie pracy, zwłaszcza gdy zauważymy, że proces idzie z oporem, warto ponownie nałożyć środek smarujący.
 3. Po Wwierceniu: Nie zapomnij o oczyszczeniu narzędzi i miejsca pracy. Resztki smaru mogą przyciągać brud, co wpływa na jakość przyszłych prac.

Czy to zawsze konieczne?


Chociaż użycie płynów chłodzących i smarujących jest zdecydowanie zalecane dla głębokich otworów, w przypadku płytszych prac może to być nieco nadmiarowe. Warto zatem ocenić głębokość i trudność przedsięwzięcia przed zdecydowaniem się na użycie dodatkowych środków. Zastosowanie płynów chłodzących czy smarujących jest jednym z tych „małych wielkich” kroków, które mogą znacząco wpłynąć na jakość wykonanej pracy. To niewielki wysiłek, który jednak może przynieść spore korzyści zarówno dla narzędzia, jak i dla samego materiału.

Jak wywiercić otwór o bardzo dużej średnicy?

To temat, który może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych majsterkowiczów i profesjonalistów. Wywiercenie otworu o dużym kalibrze w drewnie wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale też precyzyjnej techniki i dobrego przygotowania.

 

jak wiercic duży otwór

 

Wiertło


Jeżeli chodzi o narzędzia, wyboru dokonujemy pomiędzy otwornicami a wiertłami Forstnera. Otwornice są świetne, gdy potrzebujemy dużej precyzji i gładkich krawędzi. Mają jednak swoje ograniczenia, zwłaszcza w kontekście głębokości otworu. Wiertła Forstnera to natomiast idealny wybór dla tych, którzy poszukują narzędzia bardziej wszechstronnego, ale może nie tak precyzyjnego jak otwornica.

Proces wiercenia

 1. Planowanie: Na początek warto zaznaczyć ołówkiem miejsce, w którym ma być otwór.
 2. Pilotowanie: Wiercenie zaczynamy od małego otworu pilotażowego, który później posłuży jako przewodnik dla większego wiertła.
 3. Zabezpieczenie: Upewnijmy się, że drewno jest dobrze przymocowane. Tutaj przydają się imady lub ściski.
 4. Wiercenie: Wkręcamy odpowiednie wiertło czy otwornicę i zaczynamy proces.
 5. Chłodzenie i smarowanie: Do dużych otworów zdecydowanie warto zastosować płyny chłodzące czy smarujące. Dzięki temu narzędzie nie przegrzeje się, a wiertło będzie miało większą żywotność
 6. Szybkość obrotowa: Duże wiertła i otwornice wymagają niższej prędkości obrotowej. To pozwala na lepsze kontrolowanie procesu i minimalizuje ryzyko uszkodzenia.
 7. Moc urządzenia: Upewnijmy się, że wiertarka ma wystarczającą moc. W przypadku dużych średnic, nie można sobie pozwolić na narzędzie o niewystarczającej mocy.

wiercenie w drewnie

 

Wskazówki i triki

 • Używając otwornicy, zawsze pamiętaj o zastosowaniu wiertła centrującego, który znacząco podniesie precyzję.
 • Jeżeli otwór ma być wyjątkowo głęboki, pomyśl o zastosowaniu przedłużek do wiertła. Nie są to standardowe akcesoria i trzeba je dopasować do konkretnego wiertła, ale czasem są niezbędne.
 • Z wierceniem dużych otworów nie ma żartów. Każdy błąd jest tu kosztowny, nie tylko w kontekście materiałów, ale także czasu i wysiłku. Dlatego dobrze jest wszystko starannie zaplanować i użyć odpowiednich narzędzi.
 • Jeśli wiercenie na dużą średnicę to dla ciebie nowość, warto zacząć od prób na odpadkowych kawałkach drewna. To pozwoli ci uniknąć błędów na "żywym organizmie".

Na zakończenie warto podkreślić, że właściwe wiercenie w drewnie to nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego wiertła, ale także techniki i przygotowania. Od znalezienia właściwego wiertła dla różnych rodzajów drewna, przez chłodzenie i smarowanie narzędzi, aż po wywiercenie otworów o różnej głębokości i średnicy – każdy z tych etapów ma swoje znaczenie. Pamiętaj, że nawet małe detale jak stosowanie płynów chłodzących czy właściwe przymocowanie materiału mogą znacząco wpłynąć na jakość końcową Twojej pracy. Dlatego zawsze warto się dobrze przygotować i nie lekceważyć żadnego z tych elementów. Wiercenie w drewnie może być prostym zadaniem, ale tylko wtedy, gdy wykonuje się je z odpowiednią wiedzą i zastosuje właściwe narzędzia i techniki.

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Zobacz Naszą ofertę wierteł do drewna

Polecane artykuły

Wiertła do drewna

Wiertła do drewna

21-09-2023
Najczęściej używanym typem wiertła jest wiertło spiralne - czy to do drewna, czy do metalu czy betonu. Z uwagi na łatwość użytkowania, relatywnie niską cenę i pewną uniwersalność są powszechne. Bardziej doświadczeni majsterkowicze na pewno zwrócą uwagę na pewne niuanse, które...
Więcej...
Jak kupić dobry frez do drewna i nie przepłacić?

Jak kupić dobry frez do drewna i nie przepłacić?

13-10-2020
Krótki artykuł, w którym staramy się pomóc w przypadku wyboru frezów do drewna. Odpowiada w głównej mierze na pytanie, czy warto inwestować czasem kilkadziesiąt lub kilkaset złotych w frez wysokiej jakości, czy lepiej zakupić frez kilkukrotnie tańszy.
Więcej...
Nieodzowne elektronarzędzia w warsztacie stolarskim - Moc, Precyzja i Innowacyjność

Nieodzowne elektronarzędzia w warsztacie stolarskim - Moc, Precyzja i Innowacyjność

21-08-2023
Elektronarzędzia dla początkującego majsterkowicza do pracy w drewnie. Początki zawsze sa trudne.
Więcej...