Piła do drewna - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

21-09-2023

Piła stanowi wyjątkowo uniwersalne narzędzie, o którego zaletach wiedzieli już starożytni Grecy. W odróżnieniu do pilarki korzysta się z niej wyłącznie siłą własnych mięśni. Z pomocą piły ręcznej można wykonywać prace budowlane lub ogrodowe, a więc ciąć drewno, plastik i metal. Stanowi również podstawowe wyposażenie każdego majsterkowicza! Jakie zatem są jej podstawowe rodzaje oraz na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

 

pila do drewna pomnik

Na co zwrócić uwagę przed zakupem piły?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów tego akcesorium. Wybór może przyprawić o zawroty głowy każdego, kto nie jestem w tym temacie ekspertem. Przed zakupem piły należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, do czego będzie nam ona potrzebna. Z jakim materiałem najczęściej będziemy się zmagać i jaka będzie częstotliwość pracy. Każdy typ charakteryzuje się inną specyfiką i jest przeznaczony do obróbki różnych przedmiotów. Częścią wspólną zdecydowanie jest obecność brzeszczotu oraz uchwytu i to modyfikacje tych elementów będą rozróżniać poszczególne modele.

Jaka piła do drewna?

Najbardziej uniwersalną i najtańszą jest piła ogólnego użytku. Z jej pomocą uda się przeciąć nie tylko drewno, ale również inne materiały. Korzystny stosunek ceny do jakości sprawia, że jest jedną z częściej wybieranych pozycji przez osoby bez sprecyzowanych potrzeb.

Co to piła włosowa?

Nieco bardziej specjalistyczna jest piła włosowa tzw. włośnica. Cechuje ją bardzo cienki brzeszczot, który może być również wzmocniony, co ułatwia wycinanie wyjątkowo precyzyjnych wzorów. Piłę włosową najczęściej wykorzystują stolarze-artyści tworzący swoiste dzieła sztuki. Dodatkowa obecność prowadnicy umożliwia staranną pracę nawet w cienkich deseczkach, fornirach czy sklejkach.

pila do drewna platnica

Czym jest piła płatnica?

Piła Płatnica jest stosowana podczas precyzyjnych cięć wzdłuż włókien, najczęściej w drewnie. Jest stosunkowo uniwersalna, choć praca w kierunku poprzecznym może wywołać postrzępiony rzaz, a to nie zawsze będzie on pożądanym efektem. Inną mechaniką charakteryzuje się natomiast piła grzbietnica. Przeciwnie do piły płatnicowej nie będzie używana do cięć wzdłuż. Jest ultraprecyzyjna i nadaje się nawet do wycinania bardzo małych elementów, ale prawdopodobnie nie poradzi sobie z większym zagłębieniem. Brzeszczot piły grzbietnicy jest zawsze wzmocniony, co stabilizuje jej ruch.

pila do drewna grzbietnia

Jaka to piła kabłąkowa?

Sprzęt, który zamiast standardowego uchwytu ma kabłąk jest nazywany piłą kabłąkową. Bez trudu upora się z głębokim cięciem, a ze względu na swoją uniwersalność można z niej skorzystać pracując nie tylko z drewnem, ale również metalem. Osobną grupę pił stanowią piły japońskie. Wyróżniają się odmienną budową i mechaniką ruchu. Geneza ich powstania nie jest do końca jasna, ale uznaje się, że japońscy stolarze, pielęgnując drewno w pozycji siedzącej, potrzebowali cienkiego i lekkiego ostrza o cienkim rzazie. Dodatkowym atutem było wówczas cięcie podczas ruchu pociągania, a nie pchania.

pila do drewna kablakowa

Czy geometria ostrza i rodzaje uzębienia piły wpływają na cięcie?

Bezsprzecznie najważniejszym elementem piły jest brzeszczot. To właśnie na nim umieszczone są zęby, które umożliwiają cięcie. Niekiedy mogą one być hartowane czy wzmacniane zewnętrznymi elementami, które mają na celu zapobiegnięcie lub zredukowanie ich ścierania. W zależności od materiału, który podlega obróbce, zaleca się, aby zęby piły miały konkretny kształt. Mogą być klinowate, łukowate, a nawet kwadratowe w przypadku cięcia kamienia! Nie bez wpływu na jakość cięcia ma również wielkość zęba brzeszczotu. Określano jest zwyczajowo jako ilość zębów na cal długości brzeszczotu. Tak więc piła z uzębieniem 10 TPI będzie miała 10 zębów na długości ok. 2,5 cm (1").

Piłka do drewna ma najczęściej zęby zamiennie rozchylone na boki. Rozwartość gwarantuje ułatwioną pracę i rzaz wyraźnie większy od szerokości brzeszczotu. W ten sposób wyglądają między innymi piły płatnice do cięć wzdłużnych. W przeciwieństwie do tych specjalizujących się w poprzecznych, które mają wyraźnie mniejsze zęby. Grzbietnice mają zęby pochylone do przodu. Dzięki temu temu tną podczas ruchu piły od siebie, a podczas powrotu oczyszczają rzaz i usuwają wióry.

Kształt, a więc geometria ostrza również ma duży wpływ na jakość i szybkość cięcia. Na przykład piły Stanley z zębami JetCut, charakteryzuje się aż trzema szlifowanymi krawędziami tnącymi co umożliwia szybkie i dokładne cięcie przy mniejszym wysiłku włożonym w pracę. Cięcie odbywa się trzykrotnie szybciej niż w porównaniu do pił tradycyjnych, a jakość powierzchni cięcia jest gładka i równa.

pila stanley jetcut zeby

Drewno mokre i drewno suche - czym ciąć?

Powierzchnia przeciętego piłką do drewna materiału nie jest gładka. Po bokach zostają pewnego rodzaju poprzeczne włoski, które utrudniają pracę poprzez zwiększenie oporu. Wilgotność powoduje, że są one dłuższe. W przypadku pracy z mokrym drewnem należy zatem zadbać o dużą ostrość ząbków i ich szerokie rozwarcie. Zapobiegnie to zakleszczeniu się akcesorium oraz ułatwi cięcie.

pila do mokrego drewna

Istotnym kryterium podczas wyboru piły pod kątem wilgotności materiału jest współczynnik TPI. Oznacza on ilość zębów w konkretnym odcinku brzeszczotu, w tym przypadku na cal. Im większa wartość TPI, tym gładsze cięcie. W przypadku pracy z mokrym drewnem doskonale sprawdzi się sprzęt o wskaźniku na poziomie 2-5, natomiast uniwersalne działania z suchym materiałem oscylują w okolicach 10. Większe wartości wymagane są przy precyzyjnych pracach modelarskich. Ogólnie, im grubszy ząb (mniejsza wartość TPI) tym cięcie jest szybsze, niestety kosztem dokładności - jakości ciętej powierzchni.

Piła do drewna stanowi elementarne wyposażenie właścicieli ogrodów lub majsterkowiczów. Ze względu na dużą dostępność wybór odpowiedniej nie jest najłatwiejszy. Aby go sobie uprościć, wystarczy jedynie zapoznać się ze specyfiką każdego rodzaju, a także ustalić, do jakich prac nam się przyda. Wówczas na pewno uda się znaleźć odpowiedni model!

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Sprawdź naszą ofertę pił ręcznych do drewna!

Niskie ceny i szeroki wybór. Sprawdź!

Polecane artykuły

Ściski stolarskie - niezbędne narzędzie każdego stolarza

Ściski stolarskie - niezbędne narzędzie każdego stolarza

22-10-2021
Praca w przydomowym warsztacie czy profesjonalnym zakładzie trudniącym się w obróbce drewna, często wygląda bardzo podobnie. Szczególnie, kiedy mowa o ściskach stolarskich.
Więcej...
Wiertła do drewna

Wiertła do drewna

21-09-2023
Najczęściej używanym typem wiertła jest wiertło spiralne - czy to do drewna, czy do metalu czy betonu. Z uwagi na łatwość użytkowania, relatywnie niską cenę i pewną uniwersalność są powszechne. Bardziej doświadczeni majsterkowicze na pewno zwrócą uwagę na pewne niuanse, które...
Więcej...
Co ucieszy stolarza?

Co ucieszy stolarza?

22-10-2021
Każda z nas ma w swoim życiu przynajmniej jednego bliskiego mężczyznę, a tak naprawdę jest ich zazwyczaj kilku. Zbliżające się urodziny czy święta, to idealna okazja, aby pokazać im, że naprawdę ich znamy. Niestety, czasami okazuje się, że czas ucieka, a my nadal nie mamy dla nich...
Więcej...
Jakie dłuta do drewna ?

Jakie dłuta do drewna ?

21-10-2021
Dłuta to proste narzędzia stosowane do obróbki drewna czy kamienia. Wykorzystuje się je na całym świecie. Prace nimi wykonywano w Europie, Egipcie jak również na Dalekim Wschodzie. Przez kilkadziesiąt stuleci wykształtował się swego rodzaju podział tych narzędzi na dłuta...
Więcej...
Nietypowe brzeszczoty do wyrzynarki Drel

Nietypowe brzeszczoty do wyrzynarki Drel

16-10-2020
Nasz stały dostawca osprzętu do elektronarzędzi marka Drel wypuścił na rynek całą linie brzeszczotów do wyrzynarki. Oprócz standardowych ostrzy do cięcia drewna, metalu czy tworzyw, w ofercie znalazło się kilka nietypowych brzeszczotów, które pragniemy Państwu zaprezentować w tym...
Więcej...
Jak kupić dobry frez do drewna i nie przepłacić?

Jak kupić dobry frez do drewna i nie przepłacić?

13-10-2020
Krótki artykuł, w którym staramy się pomóc w przypadku wyboru frezów do drewna. Odpowiada w głównej mierze na pytanie, czy warto inwestować czasem kilkadziesiąt lub kilkaset złotych w frez wysokiej jakości, czy lepiej zakupić frez kilkukrotnie tańszy.
Więcej...