10 Najczęściej zadawanych pytań dotyczących wiertarko wkrętarki cz.2

21-09-2023

Po ogromnym zainteresowaniu pierwszą częścią naszego wpisu na temat wiertarko-wkrętarek, postanowiliśmy przygotować dla Was drugą część, w której odpowiemy na kolejne palące pytania. Dlaczego? Bo jak się okazało, wkrętarki i wiertarki to temat, który nie tylko intryguje, ale też generuje mnóstwo pytań. Nie ma w tym nic dziwnego – to przecież jedne z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych narzędzi w każdej domowej czy profesjonalnej pracowni.

Jeżeli więc zastanawiacie się, dlaczego moment obrotowy w wiertarko-wkrętarkach jest tak ważny, jakie materiały możecie wiercić i wkręcać, czy można używać wkrętarki do wiercenia w betonie, jak dbać o to narzędzie, żeby posłużyło jak najdłużej, oraz czy są wersje specjalnie dedykowane dla profesjonalistów, to idealnie trafiliście. Właśnie te pytania będą tematem dzisiejszego wpisu.

1. Czym jest moment obrotowy i dlaczego jest ważny w wiertarko-wkrętarkach?

Moment obrotowy to kluczowy parametr, który określa siłę, z jaką wiertarko-wkrętarka obraca wkrętem lub wykonuje inne prace związane z ruchem obrotowym. Jest to istotna cecha, która wpływa na wydajność i skuteczność narzędzia w różnorodnych zastosowaniach. Wartości momentu obrotowego podawane są zwykle w jednostkach Newton-metra (Nm).

 

wiertarko-wkrętarka moment obrotowy

 

Dlaczego moment obrotowy jest ważny w wiertarko-wkrętarkach? Oto kilka kluczowych powodów:

Skuteczność w wkręcaniu: Wysoki moment obrotowy pozwala na swobodne wkręcanie śrub nawet w twardych materiałach, takich jak drewno twarde czy metal. To szczególnie istotne, gdy potrzebujesz mocnego połączenia lub pracujesz z grubymi materiałami.

Precyzja i kontrola: W przypadku delikatnych zadań, takich jak wkręcanie śrub w miękkie drewno, niższy moment obrotowy umożliwia precyzyjne i kontrolowane wkręcanie. Unikniesz tym samym zbyt głębokich otworów lub uszkodzenia materiału.

Zróżnicowane zastosowania: Różnorodność momentów obrotowych w wiertarko-wkrętarkach pozwala na dostosowanie narzędzia do różnych zastosowań. Możesz korzystać z jednego narzędzia do wielu zadań, regulując moment w zależności od potrzeb.

Minimalizacja uszkodzeń: Dostosowanie momentu obrotowego do rodzaju materiału pozwala uniknąć uszkodzeń wkrętów, nadmiernego wkręcania lub przekręcania ich. To zapewnia trwałość materiałów i estetyczny wygląd wykończonych projektów.

Bezpieczeństwo: Odpowiedni moment obrotowy ma również znaczenie dla bezpieczeństwa. Zapobiega nadmiernemu obciążeniu narzędzia i związanych z tym ryzyku przegrzania lub uszkodzenia.

Warto zaznaczyć, że dobór odpowiedniego momentu obrotowego zależy od rodzaju zadań, jakie zamierzasz wykonywać. Wiertarko-wkrętarki wyposażone w regulację momentu pozwalają dostosować narzędzie do różnorodnych zastosowań, co sprawia, że są wszechstronne i funkcjonalne w każdej sytuacji.

2. Jakie materiały mogę wiercić i wkręcać za pomocą wiertarko-wkrętarki?

Wiertarko-wkrętarki są wszechstronnymi narzędziami, które pozwalają na pracę z różnorodnymi materiałami. Oto kilka głównych rodzajów materiałów, które możesz wiercić i wkręcać za pomocą wiertarko-wkrętarki:

 • Drewno: Większość wiertarko-wkrętarek nadaje się do wiercenia w drewnie, niezależnie od jego twardości. Możesz używać ich do montażu półek, mebli, ram obrazów czy innych elementów drewnianych.
 • Metal: Wiertarko-wkrętarki są skuteczne w wierceniu w różnych rodzajach metalu, takich jak stal czy aluminium. Przy wyborze odpowiednich wiertel i ustawieniach momentu obrotowego, możesz wykonywać otwory w metalowych elementach konstrukcyjnych czy instalacyjnych.
 • Tworzywa sztuczne: Wiertarko-wkrętarki świetnie radzą sobie z wierceniem w tworzywach sztucznych, takich jak PVC, akryl czy nylon. To przydatne w przypadku montażu elementów wykończeniowych lub tworzenia konstrukcji z tworzyw sztucznych.
 • Cegła i pustaki: Niektóre wiertarko-wkrętarki posiadają funkcję wiercenia w betonie, co umożliwia pracę z cegłą i pustakami. To przydatne podczas montażu regałów czy innych elementów na ścianach.
 • Ceramika: W niektórych przypadkach, przy użyciu odpowiednich wiertel do ceramiki lub szkła, można wiercić otwory w tych materiałach. Jednak wymaga to ostrożności i precyzji.

wiertarko - wrketarka zastosowanie

Warto zauważyć, że możliwości wiercenia i wkręcania różnią się w zależności od modelu wiertarko-wkrętarki oraz rodzaju akcesoriów, które wykorzystujesz. Przed rozpoczęciem pracy, zawsze warto przeczytać instrukcję obsługi oraz upewnić się, że wybierasz odpowiednie narzędzia i ustawienia wiertła, aby uzyskać najlepsze wyniki.

3. Czy wiertarko-wkrętarkę można używać do wiercenia w betonie?

Tak, wiele współczesnych modeli wiertarko-wkrętarek zostało wyposażonych w funkcję uderzania, co umożliwia wiercenie w betonie oraz innych twardych materiałach. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że chociaż wiertarko-wkrętarki z funkcją uderzania są skuteczne w wierceniu otworów w betonie, istnieją pewne ograniczenia.

Podczas wybierania wiertarko-wkrętarki do wiercenia w betonie, warto zwrócić uwagę na jej moc, funkcje uderzania oraz jakość wiertła. Dla mniej wymagających prac, takich jak wiercenie otworów pod kołki lub montaż elementów na ścianie, wiertarko-wkrętarka z funkcją uderzania może być wystarczająca.

Jednak dla bardziej intensywnych prac związanych z wierceniem w twardych materiałach, takich jak beton, lepszym rozwiązaniem może być użycie specjalistycznej młotowiertarki. Młotowiertarki są zaprojektowane z myślą o bardziej wymagających zadaniach, posiadają większą siłę uderzenia oraz specjalne wiertła do betonu, co pozwala osiągnąć bardziej efektywne i skuteczne rezultaty.

 

wiertarko wkretarka wiercenie w betonie

 

Ważne jest, aby dostosować narzędzie do rodzaju pracy i materiału, w którym będziesz pracować. Przed rozpoczęciem wiercenia w betonie z wiertarko-wkrętarką, zaleca się przeczytanie instrukcji obsługi oraz skonsultowanie się z producentem lub specjalistą, aby upewnić się, że wybrany model wiertarko-wkrętarki jest odpowiedni do zamierzonego zadania.

4. Jak dbać o wiertarko-wkrętarkę, aby przedłużyć jej żywotność?

Aby przedłużyć żywotność wiertarko-wkrętarki i zapewnić jej sprawne działanie przez wiele lat, warto przestrzegać kilku ważnych zasad pielęgnacji i użytkowania:

 • Czyszczenie i konserwacja: Po każdym użyciu warto oczyścić wiertarko-wkrętarkę z kurzu, wiórów i resztek materiałów. Użyj miękkiej szczotki lub sprężonego powietrza, aby usunąć zanieczyszczenia z narzędzia. Pamiętaj także o konserwacji, np. smarując łożyska zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Przechowywanie: Chron przed wilgocią i skrajnymi temperaturami. Przechowuj wiertarko-wkrętarkę w suchym i dobrze wentylowanym miejscu.
 • Odpowiedni moment obrotowy: Używaj odpowiedniego momentu obrotowego dla danego zadania. Nie przeciążaj narzędzia zbyt dużym oporem, co może prowadzić do jego przegrzania lub uszkodzenia.
 • Właściwe wiertła i końcówki: Używaj odpowiednich wiertel i końcówek w zależności od materiału, w którym będziesz pracować. Użycie niewłaściwych narzędzi może skutkować pogorszeniem efektywności i uszkodzeniem wiertarko-wkrętarki.
 • Bezpieczne użytkowanie: Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas pracy. Nos odpowiednie środki ochrony, takie jak okulary ochronne i rękawice. Unikaj pracy w miejscach, gdzie narzędzie może ulec uszkodzeniu lub dostaniu się do niego wilgoć.
 • Regularne przeglądy: Okresowo sprawdzaj stan narzędzia, w tym stan przewodów (jeśli wiertarka jest przewodowa) oraz stan baterii (jeśli to model bezprzewodowy). Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia lub awarie, natychmiast podejmij kroki naprawcze.
 • Serwis i konserwacja: Jeśli masz wrażenie, że narzędzie działa mniej efektywnie lub ma problemy, oddaj je do serwisu lub konserwacji. Profesjonaliści mogą przeprowadzić dokładny przegląd i naprawić wszelkie usterki.

 

wiertarko wkrętarka żywotność

 

Pamiętając o tych zasadach, możesz cieszyć się długotrwałą i efektywną pracą swojej wiertarko-wkrętarki. Regularna pielęgnacja oraz odpowiednie użytkowanie pomogą zachować narzędzie w doskonałym stanie przez wiele lat użytkowania.

5. Czy istnieją wiertarko-wkrętarki przeznaczone specjalnie dla profesjonalistów?

Tak, istnieją wiertarko-wkrętarki dedykowane dla profesjonalistów. Te modele są zazwyczaj bardziej wydajne i odporne na intensywne użytkowanie. Posiadają większą moc, co pozwala na wykonywanie trudniejszych zadań w krótszym czasie. Wiertarko-wkrętarki dla profesjonalistów często mają również dodatkowe funkcje, takie jak większy zakres momentu obrotowego, systemy antywibracyjne czy zaawansowane ustawienia prędkości.

Profesjonaliści często potrzebują narzędzi, które są gotowe do pracy w różnych warunkach, dlatego wiertarko-wkrętarki dla nich są często wyposażone w wytrzymałe obudowy i wyjątkowe zabezpieczenia. Wiertarko-wkrętarki dla profesjonalistów są projektowane tak, aby spełniały oczekiwania użytkowników pracujących na co dzień w trudnych warunkach.

 

wiertarko wkretarka dla profesjonalisty

 

Podsumowując, tak, istnieją wiertarko-wkrętarki stworzone specjalnie dla profesjonalistów. Te modele oferują większą wydajność, wytrzymałość oraz zaawansowane funkcje, aby sprostać wymaganiom intensywnego użytkowania w zawodowym środowisku.

 

No i to by było na tyle! Po dwóch częściach tego obszernego przewodnika mam nadzieję, że poczujesz się jak ekspert w dziedzinie wiertarko-wkrętarek. Odpowiedzieliśmy na 10 najważniejszych pytań, które często się pojawiają w kontekście tego niezwykle uniwersalnego narzędzia. Od wyboru idealnej maszyny dla siebie, przez jej zastosowania, aż po kwestie konserwacji.

Wierzę, że teraz każdy z was będzie w stanie dokonać świadomego wyboru i odpowiednio dbać o swoje narzędzie, tak by służyło jak najdłużej.

 

Autor: Sławomir Gagatek – właściciel sklepu z narzędziami Narzedziak.pl Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z rynkiem narzędziowym związany 2005 roku. Doświadczenie i wiedza poparta wieloma certyfikatami i szkoleniami. Prywatnie majsterkowicz hobbysta.

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Zobacz Naszą kategorię z wkrętarkami.

Polecane artykuły

10 Najczęściej zadawanych pytań dotyczących wiertarko wkrętarki cz.1

10 Najczęściej zadawanych pytań dotyczących wiertarko wkrętarki cz.1

12-09-2023
Zastanawiasz się, jak wybrać idealną wiertarko-wkrętarkę czy jak o nią dbać? Oto 10 najgorętszych pytań i odpowiedzi na temat tych niezbędnych narzędzi. To tylko pierwsza część – niebawem druga, z kolejnymi praktycznymi wskazówkami!
Więcej...
Jakie wiertła do betonu - SDS-Max czy SDS-Plus?

Jakie wiertła do betonu - SDS-Max czy SDS-Plus?

21-09-2023
Beton to jeden z najbardziej wytrzymałych surowców wykorzystywanych w budownictwie. Stosowało się go kiedyś, stosuje się go dziś, i zapewne będzie również wykorzystywany w przyszłości, ze względu na swoją strukturę. Idealnie pasuje do konstrukcji w starym, jak i nowym budownictwie.
Więcej...
Wiertarka, wiertarka udarowa czy wiertarko wkrętarka? Rodzaje i zastosowanie wiertarek

Wiertarka, wiertarka udarowa czy wiertarko wkrętarka? Rodzaje i zastosowanie wiertarek

21-10-2021
Dawno temu do wszelkich prac remontowych używano narzędzi ręcznych. Wraz z postępem technologicznym oraz potrzebą przyspieszenia i ułatwienia pracy stopniowo zostały one zastępowane przez elektronarzędzia. Najpowszechniejszym i najbardziej użytecznym z tych narzędzi jest bez wątpienia...
Więcej...