Jak dbać o klucze dynamometryczne, aby służył przez długie lata? 7 prostych rad.

20-09-2023

W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z klucza dynamometrycznego i rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z jego użytecznością. Odkryj z nami potencjał tego narzędzia i przekonaj się, jak można wykorzystać go w swoich codziennych pracach.

Kiedy przychodzi nam do głowy słowo "narzędzia", najczęściej kojarzą nam się skrzynki z młotkami, płachty pełne śrubokrętów czy walizki z różnymi kluczami. Jednak wśród tej bogatej gamy narzędzi jedno z nich często jest pomijane lub niedoceniane. Mowa tutaj o kluczu dynamometrycznym. Czy naprawdę warto poświęcić uwagę temu pozornie niepozornemu narzędziu? W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z klucza dynamometrycznego i rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z jego użytecznością. Odkryj z nami potencjał tego narzędzia i przekonaj się, jak można wykorzystać go w swoich codziennych pracach.

 

Klucz dynamometryczny – gdzie jest stosowany?

 

Przede wszystkim, praca, w której klucz dynamometryczny jest niezbędnym narzędziem, to zawód mechanika samochodowego. Mechanicy samochodowi używają klucza dynamometrycznego do dokręcania śrub i nakrętek podczas naprawy i konserwacji pojazdów. Klucze dynamometryczne pozwalają na precyzyjne kontrolowanie momentu dokręcania, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i integralności części samochodowych.

Dodatkowo, innym przykładem pracy wymagającej klucza może być technik utrzymania ruchu w przemyśle. Technicy w zakładach produkcyjnych korzystają z klucza dynamometrycznego do montażu i obsługi maszyn oraz urządzeń. W tej roli klucz dynamometryczny jest niezbędny do dokładnego określenia momentu dokręcania, szczególnie przy montażu wrażliwych komponentów, takich jak łożyska, elementy elektroniczne czy hydraulika.

Innym zawodem, w którym klucz jest ważnym narzędziem, jest technik lotniczy. Technicy lotniczy używają klucza dynamometrycznego do kontroli i naprawy różnych części samolotów. Dokładność momentu dokręcania jest kluczowa dla bezpieczeństwa lotów, dlatego klucz dynamometryczny jest nieodzownym narzędziem w tej pracy.

Wreszcie, klucz dynamometryczny jest również często używany przez inżynierów odpowiedzialnych za projektowanie, konstrukcję i montaż różnych maszyn i urządzeń. Bezpieczne i niezawodne połączenia są ważne, szczególnie w przemyśle ciężkim, a klucz dynamometryczny jest niezastąpionym narzędziem do osiągnięcia odpowiednich napięć śrub i nakrętek.

 

No dobrze wiadomo, że w profesjonalnej pracy serwisowej jest to niezbędne narzędzie. A czy w warunkach domowych czy przy prostej „grzebaninie” przy samochodzie? Oczywiście! I niestety wiedzą o tym jedynie nieliczni, którzy przeczytali instrukcję obsługi lub maja pewną wiedzę na ten temat. Jednak większość użytkowników różnych, domowych sprzętów nawet nie wiedzą, że pewne prace naprawcze bądź konserwacyjne muszą odbywać się przy pomocy klucza dynamometrycznego. Kiedy może istnieć taka sytuacja?

 

klucz dynamometryczny1

 

1. Proste (niby) naprawy samochodowe - klucz dynamometryczny musi być stosowany do dokręcania śrub w kołach (w szczególności z felgami samochodowymi), silniku, zawieszeniu i innych częściach samochodu.

 

2. Montaż mebli - podczas składania mebli, klucz może być używany do odpowiedniego dokręcenia śrub, aby zapewnić trwałość i stabilność mebla. W większości prac wystarczy odpowiednie ustawienie sprzęgła na wkrętarce, ale nieraz warto pomysleć o kluczu, szczególnie podczas montażu drogich mebli u klienta, czy też najtańszych z „tektury”.

 

3. Prace naprawcze w domu - dynamometr może być przydatny podczas naprawiania różnych urządzeń domowych, takich jak pralki, lodówki, telewizory, komputery itp. Szczególnie wrażliwe są elemety wykonane z kompozytów i aluminium. Warto sprawdzic w instrukcji, czy nie należy dokręcić poszczególnych detali z odpowiednim momentem.

 

4. Prace przy rowerze - jeśli posiadasz rower, może być wykorzystywany do dokręcania śrub, np. w kierownicy, siodełku, pedałach itp. W chwili obecnej rowery są coraz lżejsze , trwałe elementy stalowe, czy też metalowe zastępowane są kompozytami oraz włóknem węglowym. Jeżeli nie chcesz być uboższy o kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych zaopatrzenie w klucz dynamometryczny nie wydaje się, aż tak sporym wydatkiem.

 

Klucz dynamometryczny z zestawem bitów

 

Czego nie robić z kluczem dynamometrycznym

 

Istnieje kilka rzeczy, które powinieneś unikać, kiedy używasz tego klucza do pomiaru momentu. Przy okazji tego artykułu postanowiłem przygotować dla Was listę czego nie robić z kluczem dynamometrycznym. Gotowi na dawkę ważnych informacji? Zaczynamy!


Po pierwsze, nigdy nie przekraczaj określonego momentu obrotowego. Klucz dynamometryczny jest zaprojektowany tak, aby osiągać określone wartości momentu obrotowego i nie należy go przekraczać. Każdy klucz podaną ma wartość pomiaru i należy się jej trzymać. Szczególnie tej górnej wartości. Przekroczenie tych limitów może prowadzić do uszkodzenia narzędzia oraz powodować błędne wyniki. Więc proszę, trzymaj się wyznaczonych granic! Żadnych przedłużek, rurek itp. bo oprócz uszkodzenia, do którego możesz doprowadzić, pomiar klucza będzie całkowicie odbiegał od rzeczywistości.

klucz dynamometryczny jaki moment


Kolejną rzeczą, którą należy unikać, jest używanie klucza dynamometrycznego jako zwykłego narzędzia do dokręcania śrub - grzechotki. To narzędzie ma specjalne zastosowanie - kontrolowanie momentu obrotowego. Jeśli użyjesz go jak zwykłego klucza, możesz spowodować przekręcenie śruby, co z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Dlatego polecam korzystanie z odpowiedniego narzędzia do dokręcania – grzechotki, pokrętła, czy klucza udarowego, a klucz dynamometryczny traktować jako wskaźnik precyzji.


Nie zapominajmy również o odpowiedniej kalibracji. Nigdy nie używaj klucza dynamometrycznego, który nie został poprawnie skalibrowany. Jest to szczególnie ważne, gdy pracujesz nad projektami wymagającymi dużego stopnia dokładności. Jeśli narzędzie jest niewłaściwie skalibrowane, wyniki będą nieprecyzyjne, co zaburzy całą pracę. Więc upewnij się, że twój klucz dynamometryczny jest regularnie sprawdzany i kalibrowany. Co ile kalibrować? Wg zaleceń normy ISO 6789 klucz dynamometryczny powinien być kalibrowany co 12 miesięcy lub co 5000 cykli pracy. Ale jest to praktykowane w zasadzie tam gdzie te normy są wprowadzone. Podczas sporadycznego używania dla własnych celów zawsze należy mieć z tyłu głowy, że jest to tylko narzędzie i od czasu do czasu warto jest skorygować wartości pomiarowe klucza. Jest kilka „domowych” sposobów na sprawdzenie momentu. Ale to już temat na oddzielny artykuł.

 

klucz dynamometryczny skalibrowany


Kolejną rzeczą, którą należy unikać, jest przechowywanie klucza dynamometrycznego w nieodpowiednich warunkach. Ten sprzęt powinien być przechowywany w miejscu suchym i wolnym od wilgoci. Wilgoć może wpływać na działanie narzędzia oraz negatywnie wpływać na jego precyzję. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią skrzynkę na narzędzia, w której będziesz mógł bezpiecznie przechowywać swój klucz dynamometryczny. Warto, żeby fabrycznie posiadało odpowiednią walizkę która oprócz tego, że chroni przed wilgocią, zabezpiecza klucz przed mechanicznymi uszkodzeniami. Należy obowiązkowo pamiętać również o „zerowaniu” klucza. Po każdej pracy klucz dynamometryczny musi być ustawiony z powrotem na pozycji wyjściowej.

 

klucz dynamometryczny przechowywanie


Podsumowując te wszystkie zakazy, klucz dynamometryczny to niezastąpione narzędzie, które można wykorzystać w wielu dziedzinach. Jednak, aby zapewnić prawidłowe i skuteczne działanie, musisz unikać pewnych rzeczy. Pamiętaj, aby nie przekraczać określonego momentu obrotowego, używać narzędzia zgodnie z jego przeznaczeniem, regularnie kalibrować go i przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki tym prostym zasadom, będziesz mógł skorzystać z klucza dynamometrycznego w pełni i cieszyć się bezawaryjnymi rezultatami swojej pracy.

 

Czy dynamometrem można odkręcać?

 

Odpowiem na to pytanie trochę przekornie. I tak. I nie. Tak, bo kto nam zabroni:) Nie bo łatwo klucz rozkalibrować lub uszkodzić. Dlaczego? Należy pamiętać, że mechanizm zapadkowy stosowany w kluczu dynamometrycznym umożliwia przełączenie na lewy kierunek. Jednak nigdy nie wiemy z jaką siła śruba, którą chcemy odkręcić jest dokręcona. Co może się stać? Najczęściej „zjechane” są zęby koła zębatego, który stanowi napęd klucza. Ale zawsze możecie próbować. Jak coś, mamy sporo zestawów naprawczych do kluczy dynamometrycznych. Tak więc raczej odkręcać narzędziami do tego przeznaczonymi, a kluczem dokręcać ze sprecyzowanym momentem.

Pominę tutaj klucze z pomiarem momentu w prawą i lewą stronę, ponieważ wiadomo że obrót w prawo służy do pomiaru mometu dokręcenia śruby z gwintem prawym, a lewy śruby z lewym gwintem. Nie było wiadomo? To już wiecie:)

 

Jak prawidłowo kręcić kluczem

 

Tutaj przyda się wiedza z podstawówki. Pomiar momentu odbywa się zgodnie ze wzorem na moment siły M=F x I. W Polsce i w ogóle w większości krajów Europy jednostką pomiaru jest Nm (niutonometr), a więc podkładając do wzoru: niuton x metr. W uproszczeniu ze wzoru wynika, że moment 60Nm osiągniemy przykładając siłę 60 N na ramieniu 1 m lub 30 N na ramieniu 2 metrowym. I co z tego wynika? Coś bardzo ważnego. Jeżeli dokręcamy kluczem dynamometrycznym śrubę to zawsze trzymamy za rękojeść klucza, a dokładniej za sam środek rękojeści. Nie za koniec, nie w połowie. Tam gdzie jest miejsce na dłoń, tam ma być dłoń. Skrócenie lub wydłużenie powoduje błąd pomiaru.

 

klucz dynamometryczny właściwe trzymanie

 

Podsumowując, klucz dynamometryczny to niezastąpione narzędzie, które można wykorzystać w wielu dziedzinach. Jednak, aby zapewnić prawidłowe i skuteczne działanie, musisz unikać pewnych rzeczy. Pamiętaj, aby nie przekraczać określonego momentu obrotowego, używać narzędzia zgodnie z jego przeznaczeniem, regularnie kalibrować go i przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki tym prostym zasadom, będziesz mógł skorzystać z klucza dynamometrycznego w pełni i cieszyć się bezawaryjnymi rezultatami swojej pracy. Czego Ci serdecznie życzę.

 

Dziękujemy, że poświęciliście chwilę swojego czasu na przeczytanie naszego artykułu poświęconego kluczom dynamometrycznym! Mamy nadzieję, że byliście równie zainteresowani tematem, co my podczas pisania tego tekstu.

Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi nowymi wpisami, zapraszamy Was do zapisu do Naszego Newslettera. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że żadna informacja nie umknie Wam w natłoku codziennych obowiązków. Będziecie na bieżąco z naszymi promocjami, konkursami i ciekawymi materiałami związanymi z między innymi kluczami dynamometrycznymi.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem kluczy dynamometrycznych, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego. Znajdziecie tam szeroki wybór wysokiej jakości kluczy, które spełnią Wasze oczekiwania. Gwarantujemy, że nasze produkty są starannie wyselekcjonowane i posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty jakości.

Nie czekajcie dłużej! Już dziś możecie stać się właścicielami profesjonalnego klucza dynamometrycznego, który ułatwi Wam pracę i zapewni bezpieczeństwo podczas wykonywania różnych zadań.

Dziękujemy za Wasze wsparcie i zaufanie. Jesteśmy przekonani, że nasza blog oraz nasz sklep internetowy spełnią Wasze oczekiwania. Do zobaczenia!

 

Autor: Sławomir Gagatek (narzedziak)

 

Zapisz się do Naszego Newslettera

Czy artykuł, który właśnie przeczytałeś, wzbudził Twoje zainteresowanie? Czy pragniesz być na bieżąco z nowymi wpisami na naszym blogu? Zapisz się do naszego newslettera i bądź informowany o ekskluzywnych promocjach oraz najnowszych informacjach ze świata narzędzi!

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

 

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Polecane artykuły

Klucz dynamometryczny - Poproszę najtańszy.

Klucz dynamometryczny - Poproszę najtańszy.

24-02-2022
Krótki artykuł o tym jak wybrać klucz dynamometryczny. Na co w szczególności zwrócić uwagę, czym kierować się podczas wyboru klucza dynamometrycznego. Zapraszam do lektury.
Więcej...
Klucze dynamometryczne Quatros - nowości w naszej ofercie!

Klucze dynamometryczne Quatros - nowości w naszej ofercie!

24-02-2022
Klucze dynamometryczne Quatros. Wyjątkowa konstrukcja, podgląd nastawienia w okienku. Dokładność +/- 3%. I to wszystko w atrakcyjnej cenie.
Więcej...
Domowa skrzynka narzędziowa - co powinno się w niej znaleźć?

Domowa skrzynka narzędziowa - co powinno się w niej znaleźć?

21-08-2023
Chyba mało kto nie posiada w swoim domu czy garażu różnego typu narzędzi. Część osób może dopiero kompletuje odpowiednie dla siebie wyposażenie, część może szuka nowych rozwiązań. Czasem można zadać sobie pytanie, co powinna zawierać optymalnie wyposażona, domowa skrzynka...
Więcej...
4 kroki do uzyskania efektu lustra – polerowanie lakieru samochodowego.

4 kroki do uzyskania efektu lustra – polerowanie lakieru samochodowego.

16-05-2022
Efekt lustra w ramach polerowania samochodu to marzenie wielu miłośników motoryzacji. Osiągnięcie celu jest na wyciągnięcie ręki, jednak nie każdy wie, jak tego dokonać, ponieważ mycie i wosk zdecydowanie nie wystarczą.
Więcej...