Suwmiarki - jakie suwmiarki, jak mierzyć, podstawowe zagadnienia

23-02-2022

Suwmiarka jest jednym z podstawowych narzędzi stosowanych do pomiaru wielkości geometrycznych elementów niezbędnych w produkcji, warsztacie, garażu, czy w domu. Za jej pomocą można zmierzyć ich wymiary zewnętrzne i wewnętrzne oraz głębokości. Zakresy pomiarowe suwmiarek zawierają się w przedziale od 0 do 150 mm (standardowo) lub nawet do 3000 mm.

Rodzaje suwmiarek

Zasadniczymi częściami konstrukcyjnymi wszystkich suwmiarek są: prowadnica i przesuwny suwak (stąd nazwa suwmiarka), powierzchnie pomiarowe (szczęki, wysuwka głębokościomierza) oraz urządzenie odczytowe.

Według kryterium sposobu odczytu wartości mierzonego wymiaru suwmiarki dzieli się na:

 • suwmiarki noniuszowe zwane też analogowymi, wykorzystujące podziałkę kreskową wykonaną na prowadnicy oraz noniusz na suwaku,
 • suwmiarki czujnikowe (zegarowe) posiadające czujnik zegarowy wraz z zębatką na prowadnicy,
 • suwmiarki elektroniczne inaczej cyfrowe mające wykonany na prowadnicy lub naklejony liniał pojemnościowy wraz z elektronicznym wskaźnikiem cyfrowym (wyświetlaczem).

 

Suwmiarki porównanie

Budowa suwmiarki

Suwmiarka noniuszowa (suwmiarka analogowa) składa się z:

 • szczęk stałej i ruchomej do pomiaru wymiarów zewnętrznych,
 • szczęk stałej i ruchomej do pomiaru wymiarów wewnętrznych,
 • noniusza,
 • dźwigni zacisku ustalającego położenie przesuwnej szczęki,
 • podziałki milimetrowej,
 • głębokościomierza.

Suwmiarka noniuszowa


Suwmiarki te są wytwarzane o różnej skali, tj. 0 - 100 mm, 0 - 150 mm, 0 - 200 mm, 0 - 300 mm, 0 - 400 mm, 0 - 500 mm, 0 - 600 mm, 0 - 800 mm, 0 - 1000 mm, 0 - 1500 mm, 0 - 2000 mm, 0 - 3000 mm).

Noniusz jest pomocniczą podziałką zwiększającą dokładność odczytu na głównej podziałce kreskowej. Suwmiarka czujnikowa – zegarowa, tak jak noniuszowa składa się z prowadnicy i przesuwnego suwaka, a także powierzchni pomiarowych oraz urządzenia odczytowego. Posiada ona listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy. Suwmiarka elektroniczna - cyfrowa, której działanie może być wynikiem pracy jednego z dwóch mechanizmów: indukcyjnego lub elektrodowego.

 

Suwmiarki

 

Jak poprawnie odczytywać pomiar z suwmiarki

Suwmiarka noniuszowa - suwmiarka analogowa

 1. Rozsuwamy szczęki oraz umieszczamy w nich badany element. Następnie przesuwamy suwak tak, aby płaszczyzny stykowe szczęk zetknęły się z krawędzią przedmiotu.
 2. Odczytujemy wymiary na podziałkach.
 3. Pełną liczbę milimetrów pokazuje zerowa kreska noniusza (na głównej podziałce), zaś liczbę po przecinku określa pierwszy numer kreski noniusza pokrywającego się z kreską skali głównej.

Suwmiarka czujnikowa – zegarowa

 1. Wkładamy w szczęki badany przedmiot i je dociskamy. Posiadają one czujnikowe listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy, co pozwala na dokładny odczyt.
 2. Pomiar pełnej liczby milimetrów elementu pokazuje główna skala, natomiast setne części milimetra odczytuje się na czujniku zegarowym

Suwmiarka elektroniczna — cyfrowa

 1. Włączamy suwmiarkę i zsuwamy jej szczęki. Następnie sprawdzamy, czy jej wskazania wynoszą 0.
 2. Rozsuwamy szczęki tak, aby ich rozstaw był większy od mierzonego przedmiotu.
 3. Przykładamy narzędzie do przedmiotu i powoli dociskamy rozstaw szczęk. Zwracamy uwagę na to, aby szczęki przylegały do mierzonej powierzchni prostopadle, co zapewni uzyskanie precyzyjnego wyniku.
 4. Odczytujemy wynik na wyświetlaczu.

Suwmiarka elektroniczna

 

Klasa dokładności suwmiarki

Dokładność pomiaru suwmiarki zależy od dokładności urządzenia odczytowego.

Suwmiarka analogowa ma przedziały dokładności:

 • do 0,1 mm - noniusz 9 lub 19 mm,
 • 0,05 mm - noniusz 19 lub 39 mm,
 • 0,02 mm - noniusz 49 mm.

Suwmiarka elektroniczna (cyfrowa) lub zegarowa (czujnikowa) ma dokładność nawet do 0,01 mm. Podawana przez producentów niepewność pomiaru suwmiarkami jest większa niż rozdzielczość i silnie zależy od rodzaju pomiaru, urządzenia odczytowego, a także długości mierzonego wymiaru. Suwmiarki oraz wszystkie pozostałe przyrządy suwmiarkowe poddaje się wzorcowaniu wg norm: Polskiej Normy dotyczącej przyrządów suwmiarkowych: PN-M-53130:1980/Az1:1996 i Niemieckiej Normy dla przyrządów suwmiarkowych: DIN 862N.

Aby uzyskać więcej informacji na temat dokładności oraz w jaki sposób certyfikowane są narzędzia pomiarowe zapraszam do artykułu "Cała prawda o wzorcowaniu", gdzie opisane są procedury oraz wytyczne dotyczące wzorcowania narzędzędzi pomiarowych.

 

Limit Suwmiarka 150mm 26700302 Limit Suwmiarka elektroniczna 150mm 144550100 Neo Suwmiarka 150mm 75-000
Limit Suwmiarka noniuszowa 150mm 26700302 Limit Suwmiarka elektroniczna cyfrowa 150mm 144550100 Neo Suwmiarka noniuszowa 150mm 75-000

 

Ponadto podstawowa zasada działania suwmiarki polega na tym, że dziesiąte części milimetra odczytuje się z noniusza. Wartości pełnych mm wskazywane są przez jego kreskę 0.

Lepsze suwmiarki posiadają podziałkę bezparalaksową, powodującą, że odczyt jest łatwiejszy i bardziej niezawodny. Jeszcze większą łatwość odczytu zapewniają suwmiarki elektroniczne wyposażone w wyświetlacz cyfrowy.
Również suwmiarki wyposażone w czujnik zegarowy zapewniają łatwość pomiaru, szczególnie przy pomiarach kontrolnych porównawczych, ponieważ wskazówka pokazuje wyraźnie, jak duże są różnice pomiędzy wynikami pomiarów.

Która suwmiarka jest najlepsza

Z porównanie parametrów takich jak: szybkość odczytu, niezawodność i cena wynika, że:

 • Suwmiarka noniuszowa ma najgorszą szybkość odczytu, mniejszą dokładność, ale doskonałą niezawodność oraz najniższą cenę.
 • Suwmiarka zegarowa ma lepszą szybkość odczytu i lepszą dokładność, ale gorszą niezawodność i wyższą cenę.
 • Suwmiarka elektroniczna ma idealną szybkość odczytu i dokładność, niezawodność taką jak zegarowa i również cenę porównywalną do zegarowej.

Najlepszym modelem suwmiarki elektronicznej jest ten, który ma długą żywotność baterii i jest wyposażony w automatyczny włącznik i wyłącznik. W ciężkich warunkach należy używać suwmiarki cyfrowe ze wzmocnioną i uszczelnioną obudową, która zabezpieczy elektronikę przed wilgocią i pyłami. Najlepsza jest taka suwmiarka, ale z dużym i czytelnym ekranem. Ułatwia on pracę w warunkach słabego oświetlenia. Jest to dobre rozwiązanie dla użytkowników domowych i profesjonalistów. Należy jednak cały czas mieć na uwadze, że jest to elektronika, która w niektórych warunkach zewnętrznych może zawieść. Dlatego praktycznie każda suwmiarka z elektronicznym odczytem wyposażona jest również w skalę noniuszową. Warto od czasu do czasu porównać wynik z wyświetlacza z wynikiem pomiaru na skali.

Suwmiarka noniuszowa jest dobra dla osób wykonujących pomiary sporadycznie lub pracujących w środowiskach zakłócających pracę urządzeń elektronicznych. Plusem jest również to, że nie musi posiadać żadnego zasilania oraz jest praktycznie całkowicie odporna na czynniki atmosferyczne (oczywiście przy odpowiednim dbaniu o narzędzie).

Trudno jest jednoznacznie określić, która suwmiarka jest najlepsza. Zależy to bowiem od kilku czynników między innymi: celów i warunków do jakich chcemy ją zastosować, niezawodności i dokładności dla określonych pomiarów, a w końcu od kwoty pieniędzy, jaką dysponujemy, aby ją zakupić.

 

Topex Suwmiarka zegarowa 150mm 31C627 Geko Suwmiarka noniuszowa 150mm G01490
Topex Suwmiarka zegarowa analogowa 150mm 31C627 Limit Suwmiarka elektroniczna LCD 150mm 190140400 Geko Suwmiarka noniuszowa 150mm z blokadą G01490

 

Zbliżonym narzędziem do suwmiarki jest mikrometr, który służy do bardziej precyzyjnych pomiarów z dokładnością nawet do 0,01mm. Zaopatrując się w odpowiednie narzędzia pomiarowe, np. do warsztatu, taki mikrometr może również być niezwykle przydatny w określonych sytuacjach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z blogiem Mikrometry budowa i zasada działania, w którym wyczerpująco opisaliśmy konstrukcję i sposób działania tego narzędzia.

 

 

Informację ze świata narzędzi.

Nowości, poradniki, testy narzędzi, porady dotyczące wyboru odpowiedniego narzędzia, promocje i okazje!

Jeżeli chcesz otrzymywać takie informację wpisz adres mailowy, na który będziemy wysyłali informację o nowych wpisach.

Nie wahaj się. Bądź na bieżąco!

Zapisując się do Newslettera otrzymujesz od Nas kod rabatowy o wartości

10 zł

 
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności
 
 

Polecane artykuły

Klucz dynamometryczny - Poproszę najtańszy.

Klucz dynamometryczny - Poproszę najtańszy.

24-02-2022
Krótki artykuł o tym jak wybrać klucz dynamometryczny. Na co w szczególności zwrócić uwagę, czym kierować się podczas wyboru klucza dynamometrycznego. Zapraszam do lektury.
Więcej...
Mikrometry budowa i zasada działania - jak mierzy mikrometr?

Mikrometry budowa i zasada działania - jak mierzy mikrometr?

24-02-2022
Mikrometry - jak nimi mierzyć i co mierzyć? Jak mikrometr wybrać - analogowy czy cyfrowy? na co zwrócić uwagę podczas wyboru mikrometru? Na te i kilka innych pytań znajdziecie odpowiedź w naszym blogu.
Więcej...
Poziomica laserowa czy laser krzyżowy?

Poziomica laserowa czy laser krzyżowy?

13-10-2020
Wszelkie prace budowlane zarówno te podczas budowy budynku, budowy dróg, czy konstrukcji jak i podczas wykonywania prac wykończeniowych wymagają dokładności. Wszystko musi być wykonane prosto, musi być wypoziomowane, prostopadłe. Każdy etap pracy wymaga precyzyjnego pomiaru, aby reszta...
Więcej...
Kątowniki - stolarskie, budowlane, ślusarskie. Jaki kątownik najlepszy?

Kątowniki - stolarskie, budowlane, ślusarskie. Jaki kątownik najlepszy?

21-10-2021
Kątownik to często używane narzędzie nie tylko przez ekipy budowlane czy zawodowych stolarzy. Sięgają po niego majsterkowicze i działkowcy oraz osoby wykonujące przeróbki i drobne prace remontowe we własnych domach czy biurach. Kątownik przydaje się wszędzie, gdzie precyzja w...
Więcej...
Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

Gwintowniki i narzynki, czyli jak nie dać się wkręcić

21-09-2023
Zerwał się gwint w bloku, a ty nie chcesz wymieniać całej części. Przydałoby się zrobić nowy gwint. Tylko jak tego dokonać? Czego użyć? Może warto pomyśleć nad zakupem gwintowników? Tylko jakie? A może musisz zrobić nowy gwint na pręcie? Może potrzebna będzie tobie narzynka....
Więcej...
Kółka pomiarowe

Kółka pomiarowe

22-10-2021
Kółko pomiarowe czy inaczej drogomierz to urządzenie, bez którego dziś, wykonywanie niektórych zadań mogłoby trwać w nieskończoność. Drogomierz to bardzo proste, a zarazem genialne urządzenie. Na rynku spotkać można koła mechaniczne, jak i mechniczno-elektryczne. Jego głównym...
Więcej...